Pořádné nervy zažili basketbalisté BK Prostějov hned v úvodním kole play off Mattoni NBL mužů. S nebezpečnými Pardubicemi svedli náročnou třízápasovou bitvu, kterou zlomili na svou stranu až v koncovce rozhodujícího střetnutí. A po odvrácení výsledkové blamáže spadl všem Hanákům pořádně velký balvan ze srdce.

„Oba týmy vstoupily do třetího vzájemného utkání maximálně koncentrovaně. Všichni věděli, že půjde o velmi těžký a důležitý zápas, což se stoprocentně potvrdilo. My jej naštěstí zvládli lépe,“ říkal po klíčovém vítězství 91:76 americký Orel Cameron Crisp.

Nejlepší hráč duelu přispěl k postupu prostějovského favorita lví měrou, když už v sobotním druhém měření sil odvedl stejně jako v neděli skvělý výkon. „První utkání v Pardubicích se mi osobně vůbec nepovedlo, ještě jsem se v něm po předchozím zranění necítil fyzicky moc dobře. Tím větší radost mám z návratu formy. Dokázal jsem se zvednout a pomoci mužstvu k dílčímu úspěchu, což je podstatné,“ rozpovídal se jinak málomluvný plejer.

Zkraje druhé půle nedělního mače dokázal nastřílet jedenáct bodů v řadě za sebou! „Dostal jsem se do laufu a v takovém případě to tam prostě začne padat. Snažil jsem se toho maximálně využít, dokud mě soupeř nechával volného,“ naznačil Crisp zdánlivou jednoduchost své kanonády. Ta hosty ještě nepoložila, definitivní rozhodnutí přinesl až samotný závěr. „Cítíme velkou úlevu, že jsme dokázali přejít přes kvalitního čtvrtfinálového protivníka. Odvrátili jsme hrozící neúspěch a teď se s Děčínem porveme o finále. Když budeme dál tvrdě pracovat, vyjde to,“ věřil Crisp.

Kouč Marko: Semifinále? Splněná povinnost

Úlevný úsměv na tváři měl v nedělním večeru také trenér BK Prostějov. „Od třetího duelu série jsme očekávali velké drama a ono se to skutečně tahalo bod po bodu. My měli značné problémy s fauly, hlavně pivoti jich sbírali spoustu. To citelně ovlivnilo celou naši hru, navíc se klukům nedařilo proti hostující zónové obraně. Tím cennější je, že jsme navzdory všem potížím důležitý zápas zvládli,“ oddechl si Miroslav Marko po nervydrásajícím souboji.
Průnik mezi elitní ligové kvarteto označil za splněnou povinnost. „Odvrácení ostudy? Takhle bych náš postup přes Pardubice nenazval. Jde o sport a Mattoni NBL je letos dost vyrovnaná, takže vyřadit východočeského soupeře dalo spoustu práce. My máme každopádně vysoké ambice a z tohoto hlediska by vypadnutí ve čtvrtfinále znamenalo opravdu velký neúspěch,“ připustil kouč Orlů.

Sympaticky dokázal uznat i sílu nezdolného soka. „Oni hráli skutečně výborně a donutili nás k maximálním výkonům. Co nakonec rozhodlo v náš prospěch? Ve třetím utkání omezení ztrát míčů po změně stran z jedenácti na pět a lepší zvládnutí několika klíčových pasáží. Bylo tam pár důležitých okamžiků, v nichž hráči prokázali ohromou vůli a chtění,“ všiml si Marko.

Už včera se se svou družinou přesunul do Děčína, kde dnes startuje semifinálová série play off na tři vítězné duely. Dále se bude hrát v pátek 18. května od 17.50 hodin na hanácké palubovce, v úterý 22. 5. na severu Čech a případně 25. května znovu v Prostějově a 30. 5. opět v Děčíně. „Na přípravu k prvnímu vzájemnému střetnutí nemáme moc času, přesto se na rivala nachystáme co nejpečlivěji. Musíme hlavně dobře zregenerovat, abychom šli do úvodního souboje v plné síle,“ dodal Marko.