Přitom severočeská Sluneta šla do utkání bez tří rozehrávačů a Prostějov disponoval značnou převahou v poli.

Ústeckým se však na poslední chvíli podařilo alternovat point guarda Michaela Thompsona. Čtyřiadvacetiletý Američan došel na sever Čech z Handlové a jeho jedenáctka bodů se ukázala jako klíčová pro triumf domácích.

ŠPATNÝ ZAČÁTEK

Prostějov začal špatně první desetiminutovku. Ústí dostalo Orli do tlaku a po první části svítilo na výsledkové tabuli skóre 26:16.

Desetibodové manko se Hanákům podařilo dohnat hned ve druhé čtvrtině a svěřenci trenéra Zbyňka Cholevy se dostali do vedení 37:38.

Prostějov ovládl i třetí část mače, když se dostal do několika bodového náskoku.

Napínavý zápas rozhodl ústecký střelec Pecka, který sedmašedesát sekund před koncem krásnou individuální akcí poslal Slunetu do dvoubodového vedení, které už domácí nepustili. Orli sice měli šanci rozhodnout poslední střelou, ale míč z rukou Jacobse neskončil v obroučce a Pandy si tak připsaly velmi cennou výhru.

„My jsme do zápasu šli po utkání ve Svitavách, kde jsme prohráli o 30, takže to pro nás nebylo jednoduché. Do toho nás opustil rozehrávač Glover, takže jsme se z toho museli v krátkém čase oklepat a adaptovat na našeho nového rozehrávače Thompsona, který tady je chvilku," postěžoval si trenér Ústí Antonín Pištěcký.

„První čtvrtku jsme vyhráli 26:16, ale pak se to úplně otočilo a Prostějov šel těsně přes nás. Zápas jsme zvládli jenom díky tomu, že jsme darovali soupeři pouze čtrnáct pokusů za tři body. To je ten důvod, proč jsme vyhráli. Dneska vyhrál šťastnější tým," dodal Ústecký lodivod.

SILNÁ OBRANA

Na jeho slova reagoval kouč Prostějova Zbyněk Choleva rozpačitě. „Nám se to hodností špatně, protože si myslím, že jsme nehráli špatné utkání. Na to, že jsme tak daleko a v Ústí se nehraje jednoduše, jsme se celý zápas drželi a měli jsme lepší momenty, které se střídaly s horšími," poznamenal Choleva.

Problémy dle něj způsobovalo Orlům dobré bránění na straně Slunety.

„My jsme se moc se nedostali k volné trojce a to nám dělalo problémy, když jsme se nadechovali. Třetí čtvrtina byla samé pískání, méně se hrálo a víc se pískalo – nevím, z jakých důvodů, někdy si myslím úplně opačně, a to si teď troufnu říct, takže jsem moc nevěděli, o co jde, a nato jsme polevili v koncentraci a taky nám trochu došly síly v rozhodující fázi," vyřkl nespokojený Choleva.

„Ve čtvrté čtvrtině jsme nakupili pár chyb. Nedali jsme dvojtakt, nedali jsme zpod koše, nedali jsme otevřenou střelu, a dostávali jsme koš nebo dokonce koš s faulem a to nás stálo vítězství," dodal kormidelník prostějovské bárky.

PŘÍŠTĚ V TELEVIZI

Jeho svěřence čeká utkání až v pondělí 12. prosince, kdy Prostějov od 20.15 hodin v televizním utkání na ČT Sport svede souboj s NH Ostrava. Ta okupuje předposlední jedenácté místo tabulky NBL. Orli sídlí na místě čtvrtém a mají na Severomoravany náskok sedmi bodů.

Ústí nad Labem – Prostějov 75:73 (26:16, 37:38, 58:60)

Nejvíce bodů: Abercrombie 17, Pecka 12, Thompson spolus Igruti­novičem po 11 – Jacobs 17, Marko 14, Slezák 12, Souček 10.