Domácí nastoupili k 11. kolu Národní basketbalové ligy (NBL) oslabeni o Michala Norwu. I kdyby se nakonec prostějovský hráč zapojil, Hanákům by zřejmě moc nepomohl.

Hosté vlétli do zápasu suverénně a během pár sekund vstřelili osm bodů, na 13:2 potom zvýšil Allen a v závěru první čtvrtiny vedl Nymburk 31:14.

Orli soupeři některé míče vyloženě darovali. Navíc je od startu zápasu trápily ztráty, čehož Středočeši využívali k rychlým protiútokům.

Prostějované se semkli až ve druhém dějství, přesto stále nabalovali ztráty. Nymburk se dostal do vedení o třicet bodů poprvé dvě minuty před poločasem a nadále zvyšoval svůj náskok.

Strašná první půlka

„První půlka byla strašná, dvacetkrát jsme soupeři naházeli balon do ruky a to se potom těžko hraje. Hráli jsme bázlivě a málo na koš, těžko jsme se uvolňovali pro míč," hodnotil pro oficiální web soutěže trenér Prostějova Zbyněk Choleva.

Jeho svěřenci sice v druhé polovině přidali, přesto si hosté vytvořili během třetí čtvrtiny náskok pětatřicet bodů a své vítězství stvrdili v poslední třetině zásluhou Martina Kříže. Ten dal během proběhnuvšího 11. kola osmnáct bodů. Z Prostějovských se mu mohl rovnat jen Martin Souček, který nastřílel během utkání se Středočechy patnáct bodů.

„Kontrolovali jsme zápas od prvních minut, hráli jsme dobrou obranu a Prostějov jsme nepouštěli do střeleckých pozic, na které jsou zvyklí, a tak to byl pro nás lehký zápas, uvedl k jasnému vítězství lodivod nymburské bárky Ronen Ginzburg.

„Nikdo asi nečekal, že porazíme Nymburk, ale já jsem nečekal, že budeme hrát tak zakřiknutě," vyřkl překvapený Choleva, načež dodal: „Od půlky jsme hráli trošku víc, hráli mladší hráči. Nymburk nás trestal dobrou kombinací nebo trojkou z dálky, kdy měl úspěšnost skoro šedesát procent."

Orli nyní drží páté místo v tabulce se sedmnácti body a již v sobotu zajíždí na hřiště šestého Geosanu Kolín, jenž disponuje stejným počtem bodů.

Orli Prostějov – Basketball Nymburk 69:109 (14:31, 14:26, 19:25, 22:27)

Nejvíce bodů: Souček 15, Palyza 13, Marko 10, Novák 7, Dokoupil a Slezák 6, Kulon a Sehnal 4, Goga a Vašát 2

Autor: Lubomír Budný