Jeden z hlavních favoritů na postup do finále Mattoni NBL mužů z pěti posledních utkání vyhrál jen dvě (včetně upachtěného vítězství 92:88 nad slabým Kolínem), mezi třemi porážkami se vyjímá zvláště debakl 87:107 v Sadské. A protože rostoucí krizi Orli nezažehnali ani ve středu doma s Děčínem (74:80), pocestují k přetěžkému sobotnímu duelu 37. kola elitní české soutěže do Nového Jičína v nezáviděníhodné situaci.

„Celý zápas proti Děčínu rozhodl z mého pohledu Bojič svým emotivním výlevem, kterým za příznivého stavu postavil soupeře na nohy. Hosté se od té chvíle herně zlepšili a nám klíčový pivot citelně chyběl v koncovce. Dalším důležitým okamžikem byly tři naše ztráty míče za sebou na útočné polovině hřiště v situaci, kdy jsme vedli o sedm bodů. Tohle nás v konečném důsledku připravilo o potřebné vítězství,“ smutně hodnotil středeční bitvu se Severočechy trenér prostějovského týmu Miroslav Marko.

Slovenský kouč těžce skousával především zkrat srbského pivota BK. „Tohle si Saša v tak důležitém střetnutí nemůže dovolit. Aby se nechal vyloučit a ještě chtěl inzultovat rozhodčího, to se na takové úrovni prostě nesmí stávat. On byl chvíli úplně mimo, vždyť málem napadl i mě. S takovou mentalitou se opravdu složitě pracuje a mančaft na průchod emocí podobně založených hráčů občas doplatí,“ krčil Marko bezmocně rameny.

Marko: Kluci si začali myslet, že vše půjde samo

Kormidelník Hanáků navíc musí řešit nejen Bojičův „blikanec“, ale také pokračující trápení své družiny. „Po porážce v Ostravě jsme měli první šanci na reparát a nevyužili ji. Mně se zdá, že po příchodu nových posil došlo v mužstvu k určitému uspokojení a polevení. Kluci si snad začali myslet, že teď se všechno uhraje samo a to je vždy hodně nebezpečné. Musí se probrat a v Novém Jičíně zapnout naplno, neboť v případě tamní prohry bychom zřejmě museli zapomenout na druhé místo po základní části,“ přemítal Marko.

Za daného stavu věcí by se však celý BK Prostějov měl spíše dívat pod sebe na nebezpečně se přibližující Pardubice. Směrem k play off totiž není takový rozdíl mezi druhou a třetí příčkou, jako mezi třetí a čtvrtou pozicí, jež pro případné semifinále znamená de facto jistotu vyřazení od supersilného Nymburka.

Z tohoto důvodu Orli nutně potřebují na severu Moravy uspět a odrazit tím rostoucí pardubický nápor. „Stejně jako loni na nás v březnu přišla určitá krize, s níž se musíme porvat. Sedneme si a všechno pořádně rozebereme, možná přistoupíme i k nějakým změnám ohledně přípravy nebo herního stylu. Rozhodně však něco musíme udělat. Alespoň dílčím dobrým znamením je zlepšená obrana, která byla proti Děčínu na neporovnatelně vyšší úrovni než v Ostravě,“ rozpovídal se Marko.

Bohužel na hřišti jičínského rivala se hanácká letka bude muset obejít nejen bez dlouhodobě zraněných Pavlíka s Kunstem, ale patrně také bez disciplinárně potrestaného Bojiče. Jeho případ se řešil na základě zápisu o utkání, do kterého „postižený“ rozhodčí Večeřa uvedl průběh celého incidentu.

„Je pravděpodobné, že Saša dostane od disciplinární komise nějaký trest, i když se budeme snažit v téhle záležitosti učinit maximum,“ odhadoval generální manažer BK Tomáš Rak.