Premiéru v domácím prostředí proti Kolínu zvládl. Jeho svěřenci vyhráli 99:86. Zásluhou kolektivního výkonu…

Byl jste před utkáním nervózní?
Už ne. Ty léta, kdy jsem byl nervózní, jsou pryč. Snažím se to vnímat, jako normální skutečnost, protože člověk si pak zkrátí svůj život a to nestojí za to. (rozesměje se) Bral jsem to, jako každý jiný zápas. Věci okolo se snažím nevnímat.

Se svou premiérou jste spokojený?
Tak první poločas jsme hráli špatně v obraně. Zlepšenou obranou a kolektivní hrou ve druhém poločase jsme dostali soupeře pod tlak. Z toho jsme pak těžili jednoduchými koši. Myslím, že vítězství bylo za druhý poločas zasloužené. Kluci podali solidní, bojovný výkon. Pokud v tom budeme pokračovat, můžeme hrát trochu líp, než jsme hráli v předchozích zápasech.

Dostali jste 86 bodů. To asi nenaplňuje vaši představu o defenzivě, že?
Nenaplňuje, ale to byl první poločas. My jsme ty body dostali v první půli, ve druhé jsme dostali 33 bodů. Což by odpovídalo tomu, jak bych si to já představoval. Na zápas kolem šedesáti sedmdesáti bodů. Pak je obrana dobrá.

Až šest hráčů si připsalo za zápas přes deset bodů, což naznačuje změnu v pojetí hry. Do koncovky se už netlačí za každou cenu, ale přihrávkami hledají lépe postavené spoluhráče. Apeloval jste v tomto směru na své svěřence?
Já jsem otevřeně říkal v šatně před zápasem, že jsou tady hvězdy, některé větší, některé menší. Pokud budou hrát hvězdy sami pro sebe, tak nikdy nebudeme úspěšní. Musíme hrát jako jedna hvězda. S tímhle jsme šli do zápasu. Kluci to pochopili, takže pokud budou chtít na tomto pracovat dál, můžeme být na vyšších pozicích. Tedy tam, kde by nás všichni rádi viděli.

Ve druhém poločase jste prohrávali o pět bodů. Nepřipouštěl jste si, že premiéra na lavičce Orlů nemusí být úspěšná?
Zápas se hraje čtyřicet minut. Až bude po čtyřiceti minutách, je konec. Do té doby se dá vždy ještě vyhrát. Nervozita z výsledků nebyla. Já se snažím soustředit na to, co je na hřišti a skóre moc nevnímám. Samozřejmě musím mít nějaký přehled, abych věděl, kdy brát time outy, kdy hru zastavit. Ale bodový rozdíl jsem na začátku druhého poločasu nevnímal skoro vůbec.

Do utkání zasáhli i testovaní hráči Hanavan se Skibniewskim. Jsou blíž angažmá?
Byl to první těžší zápas. Hanavan vypadá velice dobře. Je typ hráče, kterého bychom tady asi chtěli mít. Uvidíme, jestli se domluvíme. Skibniewski kvalitně doplnil Rashaana, který zahrál jeden z těch lepších zápasů po delší době. On má ještě týden testování, takže ho čeká jeden zápas. Pak se rozhodneme.

A David Toya, který byl jen na lavičce?
Zatím jsme se domluvili na měsíčním testu. Pokud to půjde tak, jak to má jít, měl by tady zůstat. Já ho znám už dlouho. Pracoval jsem s ním kdysi dávno v Interu. Pak odešel ze Slovenska, teď skončil, nevím z jakých důvodů, angažmá ve Vladivostoku. Je to dobrý hráč, který má odehraných spoustu těžkých zápasů v pohárech. Hrál i v Belgii.

Na jakou pozici s ním počítáte?
Může hrát na pozici jedna až tři. Takže je použitelný všude.

V případě angažování Skibniewského a uzdravení Štěpána Vrubla, budete mít v kádru tři rozehrávače. Není to příliš?
Já to zatím nechci komentovat, protože nejsme rozhodnutí, jak to všechno vlastně bude. Polák je na zkoušce, Štěpán k dispozici momentálně není. Uvidíme, jak se to vyvine. Jak to pak vyřešit, to je mé největší dilema. Tři rozehrávači, tady nemohou zůstat, to je jisté. Pokud by byl Toya, mohu ho použít i na téhle pozici. Což je dobře. Určitě tady zůstanou jenom dva.

Jak dlouho bude ještě chybět Vrubl?
Štěpán byl ve středu u doktora Koláře, ten mu řekl, že minimálně ještě deset dní.

Opačná situace je na postu pivota. Hledání zatím pokračuje bez výsledku?
Doplnění budeme muset najít. Se třemi pivoty hrát celou sezonu bude asi těžké. Některý se zraní a dopadneme tak, jak v Ostravě. Budeme ještě hledat pozici čtyři pět. Shaun nemůže hrát celý zápas. Jednoho pivota musíme najít, ale je zapotřebí to udělat velice opatrně. Tohle je vždy choulostivá otázka, aby to tým vzal tak, jak to vzít má. Protože zase někomu sebere minuty. Ale kluci musí pochopit, že nikdo nemůže hrát čtyřicet minut. Je to kolektivní hra.