Veselý tak měl důvod se na tiskové konferenci ze široka usmívat.

„Tohoto úspěchu si velice vážím. Chtěl bych poděkovat za to, jaké tady v Prostějově mám podmínky a zázemí. Rovněž děkuji mým trenérům a také rodině,“ řekl Veselý, který měl před sebou vystavenu trofej pro vítěze grandslamového turnaje.

Dostal jste již někdy za vítězství na turnaji takové odměny?
Takovouhle cenu jsem ještě nedostal. Strašně si toho vážím, protože to asi nebyly levné hodinky. (usmívá se) Doufám, že si někdy takové budu moci pořídit i sám.

V pondělí jste se vrátil z Austrálie. Cítíte se hodně unavený po náročné cestě?
Cesta byla velice dlouhá a trvala přes 26 hodin. Bylo to pro nás s trenérem hodně náročné, teď si budu muset odpočinout, načerpat nové síly a pak se zase vrhnut do tréninku. Bude mě čekat turnaj dospělých kategorie Futures, který se bude hrát v Chorvatsku za dva týdny.

V této sezoně již budete chtít naplno vstoupit do mužského tenisu?
Tenhle rok bych chtěl v juniorské kategorii odehrát jednom grandslamové turnaje a jinak se už věnovat pouze mužské kategorii. Chci se soustředit na juniorku Roland Garros, ve které bych také rád triumfoval, ale jinak bych se chtěl dostat na mužské turnaje kategorie Challenger, kde se již dobře sbírají body do žebříčku ATP.

Skok z juniorů mezi muže bývá v tenise hodně velký. Nebojíte se toho?
Bude to velice náročný přesun, protože tam budu neznámým hráčem, který nemá žádný respekt. Budu si muset zvyknout na úplně jinou hru, ale já doufám, že to zvládnu dobře, že budu makat a že se to velice brzo zlomí v můj prospěch.

V loňské sezoně jste již mezi muže nakouknul a připsal si několik zajímavých vítězství. Jakých skalpů si nejvíce vážíte?
Loni jsem už porazil Lukáše Dlouhého, což bylo moje první vítězství mezi profesionály. V tomto zápase jsem si také uhrál svůj první ATP bod. Jinak si hodně vážím semifinále na turnaji Futures, které jsem uhrál v Rožnově pod Radhoštěm.

Máte již stanovenu metu, které byste v seniorské kategorii chtěl v blízké době dosáhnout?
Tenhle rok bych se chtěl posunout někam k třístému místu na žebříčku ATP. To by bylo hezké. Do dvou let bych se potom chtěl dostat do první stovky. Myslím, že by to mezi dospělými mohlo jít už teď, snad přijdou brzy i nějaké úspěchy v této kategorii.

Zatrénoval jste si v Austrálii i s nějakou velkou tenisovou hvězdou? Třeba s klubovým spoluhráčem Tomášem Berdychem?
S Tomášem jsem netrénoval, s ním jsem se na kurt nakonec nedostal. Ale měl jsem tu příležitost zatrénovat si s Davidem Ferrerem. Rozehrával jsem ho před jeho vítězným utkáním s Rafaelem Nadalem. (usmívá se) To byl velký zážitek a asi jsem ho na zápas rozehrál dobře. (směje se)

Hodně se mluví o tom, že jste žhavým kandidátem pro český daviscupový tým. Věříte, že tato očekávání naplníte?
Je to pro mě přání a sen se dostat do daviscupového týmu, pomáhat celé republice a pokusit se jednou i Davis Cup získat.

Vaše jméno figuruje v předběžné nominaci pro první kolo Davis Cupu proti Kazachstánu. Co na to říkáte?
To jsem se dozvěděl až od vás. Je to něco úplně nového. Snad si to naplno užiji a za pár let už budu hrát.

Vaši hru máte postavenou na výborném podání. Ve finále Australian Open vám naměřili rychlost servisu 213 kilometrů v hodně. Je to vaše nejsilnější zbraň?
Těžím z mojí výšky. Je to pro mě úder, který mi hodně pomáhá v těžkých a důležitých situacích. Servis je jedna z mých největších zbraní, stejně jako hra levou rukou.

Stále trváte na tom, že váš nejoblíbenější povrch je antuka, když jste teď dosáhl úspěchu na tvrdém povrchu?
Minulý rok jsem uhrál své největší úspěchy na antuce, teď se mi největší úspěch povedl na tvrdém povrchu. Myslím, že jsem takový univerzální hráč, který je schopný hrát na všech površích.

MIROSLAV MAZAL