ČTĚTE TAKÉ: Neúčast Djokoviče v Praze? Dobrá zpráva, není to exhibice, tvrdí Berdych

Do pražské O2 areny se antuka a její podloží zaváží prvně a český tým si dává pořádně záležet na tom, aby byla přesně podle jeho představ. „Povrch si vybrali sami hráči,“ uvedl nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. Všichni dobře vědí, že pro Troického a Tipsareviče, kteří by měli za Srbsko nastoupit, je právě antuka nejneoblíbenějším povrchem. „To hrálo zásadní roli,“ přikyvoval Tomáš Berdych, jednička české reprezentace.

Volba správného povrchu patří k základním strategiím úspěchu v Davis Cupu. V minulosti už spousta favoritů skončila právě na tom, že je papírově slabější soupeři vyzvali na kurtech nevalné kvality, na kterých se rozdíly v herních dovednostech smazávaly. „Dřív se to stávalo poměrně často. U nás ale ne, spíš naopak. Často jsem se setkával s tím, že nám chválili kurt i soupeři,“ usmíval se Berdych. „Dnes už ty rozdíly nejsou takové a povrchy v Davis Cupu jsou podobné, jako na těch největších turnajích.“Příprava kurtu na zápas Davis cupu mezi ČR a Srbskem v pražské O2 Areně

Klasická tenisová antuka, kterou zvolili pro svá domácí klání i Španělsko proti Rakousku, Francie proti USA a Chorvatsko proti Argentině, se v pražské O2 areně instaluje celý týden. Pořadatelé se navíc musejí vyrovnávat s daleko vyššími náklady, než kdyby se do vysočanské sportovní haly instaloval klasický modrý „beton“. Celkem se dvorec skládá z pěti vrstev, dohromady mají sedmnáct centimetrů. Firma známého stavitele hřišť Jaromíra Sibery musela do haly navézt přibližně 180 tun materiálu – vedle antuky je potřeba škvára a cihlářská hlína.Příprava kurtu na zápas Davis cupu mezi ČR a Srbskem v pražské O2 Areně

Na betonu, nad nímž se při hokejových duelech nachází ledová plocha, je položena plachta z PVC a geotextilie. Na ni pracovní četa pokládá asi deseticentimetrovou vrstvu škváry a zalévá ji směsí škváry s cihlářskou hlínou. Tyto hrubé práce trvají dva dny, poté se kurt „dolaďuje“ antukou. Sibera používá antuku z Proboštských jezer u Staré Boleslavi.

Na finální podobě se pak budou moci podílet samotní hráči. „Kurt se dá zrychlit nebo zpomalit. Záleží, kolik vody a jakou antuku použijete. Všechno bude záležet na tom, co si naši hráči budou přát. Jsme připraveni na vše, máme různé druhy antuky,“ řekl Sibera.

„Pro nás je to extra možnost navíc, doupravit si kurt úplně v té poslední fázi,“ pochvaloval si Berdych s tím, že vylaďovat se začne hned poté, co si na čerstvě položené antuce tenisté poprvé zahrají.