Tým českého vicemistra s největší pravděpodobností v tomto týdnu opustí trojice zámořských opor Jamar Smith, Bertengeh Gadri Nicholson a Travis Peterson.

Americké trio doplní Litevec Arvydas Eitutavičius.

Nespokojili se se snížením odměn, ke kterému sáhlo vedení klubu poté, co byl vyřazen z poháru EuroCup a následně i méně prestižního EuroChallenge.

„Ano, všichni tito čtyři hráči skutečně mohou odejít,“ potvrdil možný exodus zahraničních hráčů trenér aktuálně druhého týmu nejvyšší basketbalové soutěže Zbyněk Choleva.

Ten ještě všechny vedl v sobotním utkání v Chomutově, kde Orli vyhráli vysoko 101:72.

Nyní vše nasvědčuje tomu, že to byl jejich poslední zápas a domácí fanoušci už je v akci neuvidí.

„Uvidíme, jestli přijdou v pondělí na trénink. Možná se jenom rozloučit,“ podotkl.

„Samozřejmě nás to mrzí, ale naše situace je taková, jaká je. Peníze teď nejsou nikde. Pro tým to pochopitelně bude velký zásah,“ připustil prostějovský kouč.

Odchod sponzorů, platy dolů

Během jediného týdne přijde o základní osu své sestavy a je jisté, že adekvátní náhrady už BK Prostějov do konce ročníku nezíská.

To vše přichází v době, kdy finišuje základní část a Mattoni NBL směřuje ke svému vyvrcholení.

Doposud velmi úspěšný klub, který od svého postupu v roce 2004 obsadil třikrát druhé a čtyřikrát třetí místo, si zřejmě bude zvykat na hubenější léta.

Už před dvěma týdny oznámil, že sezonu dohraje se sníženým rozpočtem kvůli odchodu některých sponzorů. Odměny šly dolů i o desítky procent.

„Nepostoupili jsme do další fáze Vyzývacího poháru. Což je objektivní fakt, který se projevil na chování sponzorů. Situace není ideální ani v jiných klubech, celá společnost jde do recese,“ řekl předseda správní rady klubu Milan Matzenauer.

Právě zahraniční hráči byli jednou z nejvyšších položek oddílové kasy, prakticky vždy patřili k největším hvězdám v Česku.

Smith vroce 2010 figuroval na soupisce Bostonu Celtics z NBA, Peterson se stal nejužitečnějším hráčem Balkánské ligy, Eitutavičius zase vyhrál titul ve Francii.

Pokud všichni skutečně odejdou, zbyde na Hané ze zahraničních akvizic pouze slovinský rozehrávač Matej Venta a slovenský křídelník Dušan Pandula.