VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Američanka Ogonna Nnamani. Ta, která zná zemi

Prostějov /ROZHOVOR/ – Je jednou z největších sportovních hvězd, která působí v České republice, přesto pro ni sport není tím nejdůležitějším. Na univerzitě v kalifornském Stanfordu studovala obor lidská biologie a po ukončení kariéry se chce stát doktorkou. Takový je její hlavní cíl. Ogonna Nnamanni má jasno.

12.11.2009
SDÍLEJ:

Ogonna NnamaniFoto: usavolleyball.org

Narodila se v městečku Bloomington v americkém státě Illinois. Její rodiče pochází z Nigérie, odkud odešli těsně před jejím narozením, aby své prvorozené dceři zajistili snazší přístup ke vzdělání.

V jejich rodném jazyce Igbo znamená příjmení Nnamanni sousloví „ta, která zná zemi“.

Má mladší sestru Njideku, která stejně jako Ogonna hrála volejbal na stanfordské univerzitě a nyní působí na univerzitě v Oregonu. I její dva mladší bratři, Nnaemeka a Ikechi, holdují sportu. Ikechi je talentovaným atletem – skokanem do výšky, který nedávno získal stipendium na prestižní Riceově univerzitě v Texasu.

V roce 2008 vybojovala Ogonna Nnamani stříbrnou medaili na olympijských hrách v Pekingu jako členka amerického volejbalového týmu. Před sezonou 2009/2010 přestoupila z Galatasaraye Istanbul do VK Prostějov. Do poslední chvíle bojovala po boku prezidenta USA Baracka Obamy za přidělení pořádání olympiády v roce 2016 hlavnímu městu státu Illinois – Chicagu.

Jak se americká stříbrná olympionička z Pekingu dostane do České republiky, do Prostějova?

Takový je prostě život (usmívá se). Já jsem moc ráda, že tady mohu být, protože se tu poskládal skvělý tým, máme báječného kouče. Volejbalový život je nevyzpytatelný, nikdy nevíte, kam vás zavane.

Podmínky kontraktu jste si ale hodně pochvalovala…

Ano, je to tak. Prostějov je ve všech směrech profesionální klub a pro mě je pocta, že mohu být jeho součástí. Každý tu pracuje s velkým nasazením a hodně se tu toho mohu naučit. Navíc je tu bezvadná atmosféra. Bavím se o tom i s lidmi v Americe a mohu říct, že dobrá pověst klubu se i za oceánem šíří opravdu rychle.

Na české poměry by se váš výběr dal označit jako volejbalový dream team, vaše ambice ale směřují hlavně k Champions League, do které vstoupíte v prosinci, že?

To bych neřekla. Nemůžeme si dovolit podcenit ani jediný zápas, ať je to v české extralize, nebo kdekoli jinde. Jedině když budeme opravdu poctivě a s maximální pečlivostí přistupovat ke každému zápasu tady v Česku, tak pro nás pak bude jednodušší naskočit do Champions League.

Chci jednou žít normální život

Kdybychom se vrátili trochu do minulosti – proč jste si zvolila právě volejbal?

(směje se) Nemyslela jsem si, že si vyberu právě volejbal. Nebyla to moje první láska, tou byl basket. Ten jsem měla opravdu ráda, byl to můj nejoblíbenější sport. Jeden trenér se mě ale neustále ptal, jestli bych nechtěla zkusit volejbal. Nakonec mě přesvědčil a mně se to hodně moc líbilo. Už jsem u toho zůstala.

Ale vaši rodiče z toho příliš velkou radost neměli, chtěli, abyste zůstala u basketbalu.

To je pravda. Můj otec byl velice smutný, že ho nebudu ve škole hrát, miloval basketbal. Já jsem byla smutná taky, ale věci se měly tak, že jsme sice měli školní basketbalový tým, ale ve městě nebyl žádný klub. Naopak tam fungoval velmi dobře organizovaný volejbalový klub a také z toho důvodu padla volba nakonec na něj.

V Americe je systém výchovy sportovců poněkud jiný než v Evropě. Hodně dlouho musí reprezentovat školu a teprve až z ní odejde, může se věnovat profesionální kariéře. Je to spíš výhoda nebo nevýhoda?

Má to samozřejmě svoje plusy, svoje mínusy. Já jsem velmi šťastná, že mohu mít za sebou univerzitní zkušenost. Jak všichni víme, padesátileté volejbalistky už nikde na světě profesionálně nehrají (směje se). Vaše kariéra musí někdy skončit a něco potom musíte dělat. S americkým univerzitním systémem je to možná jednodušší, protože sportovci se už tam připravují na to, že jednou budou muset žít normálním životem. Já neberu volejbal jako práci. Byla jsem vychována na univerzitě tak, abych si užívala hru. Jednou chci mít normální zaměstnání a žít normální život, platit složenky a podobné věci.

Nevýhodou tohoto způsobu výchovy je, že na mezinárodní scénu se dostanete až poměrně pozdě a v mladším věku s ní prakticky nemáte žádnou konfrontaci.

Kdy jste si poprvé uvědomila, že by vás mohl volejbal poměrně slušně živit?

To mi došlo až hodně pozdě. Chtěla jsem se hned po univerzitě stát lékařkou. Ale přišla možnost hrát za americkou reprezentaci na olympijských hrách v Aténách, což byla velká šance. Byla to pro mě naprosto zásadní zkušenost a poté, co jsem okusila špičkový mezinárodní volejbal na reprezentační úrovni, chtěla jsem to zkusit i na té klubové.

Jaké vůbec v Americe zaujímá volejbal postavení? Všichni známe americký fotbal, baseball, lední hokej nebo basketbal, ale o americkém volejbalu se v našich končinách příliš neví.

Je to taková zvláštní situace. Máme na skvělé úrovni hned několik sportů, které si jako dítě můžete vybrat. Americký fotbal, baseball i basketbal mají ve státech naprosto výjimečně silné postavení a členskou základnu. Ale ženské sporty tam neustále nabývají na popularitě, volejbal mezi nimi vyniká asi nejvíc. Pokaždé, když s národním týmem hrajeme v domácím prostředí, máme za sebou obrovskou podporu a chodí opravdu hodně lidí. Jsme za to samozřejmě moc rádi, i když s popularitou těch větších sportů se to stále nedá srovnat.

Kevin Garnett, Mia Hamm a Ogonna

Od mládí jste získávala prestižní volejbalová ocenění. Mělo některé z nich nějaký zásadnější vliv na vaši kariéru?

Já byla vždy šťastná už z toho, mezi jakými skvělými sportovci a kouči jsem se pohybovala. Ceny jsem nikdy nijak zvláštně neprožívala. Vždy jsem to brala spíš jako výsledek mé tvrdé práce, víry v sama sebe, týmové spolupráce, procesu učení. To jsou vlastnosti, které vám zůstanou na celý život, ceny jsou jen chvilkovou záležitostí.

Přesto, ocenění firmy Gatorade pro nejtalentovanější americké sportovce, které jste obdržela v roce 2001, je dost prestižní záležitost. Muselo vám hodně pomoci.

To ano. Když končíte střední školu, tak Gatorade vyhlašuje nejtalentovanější sportovce v každém sportovním odvětví. Já to dostala za volejbal. To mi otevřelo možnost jít na ty nejlepší univerzity v Americe a navíc se setkávat s těmi nejlepšími sportovci sponzorovanými firmou Gatorade, jakými byli například Kevin Garnett, Alonzo Mourning, Dwayne Wade (všechno špičkoví basketbalisté, pozn. aut.) nebo Mia Hamm (dvojnásobná nejlepší fotbalistka světa). To bylo úžasně obohacující, protože když tyto lidi vidíte na vlastní oči, inspirují vás k další tvrdé práci.

V rukou laureátů Nobelových cen

Nakonec jste si z univerzit vybrala Stanford. Proč?

Jsem ze státu Illinois, z hodně chladného podnebí. Stanford je v Kalifornii, velmi daleko od mého domova, ale myslím si, že mi nabídl dobrou možnost, jak se intelektuálně vzdělávat. Bylo to něco úplně jiného, než co mi nabízely univerzity z okolí mého domova. Dostala jsem parádní možnost pracovat s chytrými lidmi, učit se od učitelů, kteří dostávali Nobelovy ceny v nejrůznějších vědeckých disciplínách. To bylo neuvěřitelně vzrušující. Takovou možnost jen tak nedostanete.

Jak jste to vůbec technicky stíhala? Studovat jednu z nejlepších univerzit na světě a zároveň denně tvrdě trénovat?

Musela jsem vstávat v 6.45 každý den, pak jsem měla od osmi ráno do tří odpoledne školu. Vpodvečer pak byly další tři hodiny zaměřené na praktika. Teprve potom jste mohli jít trénovat nebo do posilovny. Pak se musíte vrátit domů, dodělat si školní práci, napsat úkoly. To také zabíralo hodně času. Moc se nespí. Navíc s volejbalem jsem hodně cestovala, a i když to bylo jen po Státech, tak i ty jsou velká země a bylo to náročné. Tohle musíte kombinovat se školou. Pro mě to byla jedna z největších výzev v životě, ale naučila jsem se tam toho opravdu hodně.

Pak přišla olympiáda v Aténách a necelé dva roky po ní i vaše první profesionální angažmá. To bylo v portorikánském klubu Pinkin de Corozal. Jak jste se tam ocitla?

Portoriko je v podstatě americkým teritoriem a hodně amerických volejbalistů chodí po univerzitě hrát právě tam. I když je oficiálním jazykem španělština, většina lidí mluví anglicky, platí se tam americkým dolarem, volání domů vás přijde stejně draho jako ve Státech. Časový posun byl od mého bydliště jenom tři hodiny, mohla jsem být v častém kontaktu s rodinou. To všechno je perfektní pro někoho, kdo začíná hrát na profesionální úrovni, na rozjezd je to vynikající.

Následoval přesun za oceán, konkrétně do Itálie. Bylo pro vás velkým lákadlem hrát v Evropě?

Víte, já jsem spíš takový domácí typ. Ráda trávím čas se svojí rodinou. Do Evropy jsem šla, protože jsem věděla, že se tady hraje volejbal na té úplně nejvyšší úrovni a dostala jsem možnost si to vyzkoušet. Je to pro mě vynikající příprava pro zápasy národního týmu.

V roce 2008 jste v jeho dresu pomohla vybojovat stříbrné medaile na olympiádě v Pekingu. Byl to největší zážitek vašeho života?

Ano, zdaleka. Ne mého života jako takového, ale mého sportovního života určitě. Sport pro mě není životem, myslím, že život si má člověk užívat trochu jinak. Každopádně to pro mě byla skvělá zkušenost, měla jsem velké štěstí, že jsem mohla být u toho.

Poslední sezonu před příchodem do Prostějova jste strávila v Turecku, kde jste hrála za Galatasaray Istanbul, jeden z nejlepších evropských klubů. Ten je známý i bouřlivým prostředí, které tam při sportovních zápasech panuje. Kolik tam třeba chodilo lidí?

Je to jeden z největších klubů v Turecku, kde je na prvním místě fotbal, a má fanoušky po celé zemi. Jsou to fanatici (směje se). Když jsme třeba hráli derby s Fenerbahce, tak se do haly nacpaly čtyři tisíce lidí, to bylo parádní. Byla to opravdu strhující atmosféra, něco neskutečného, někdy se kvůli nim musely i přerušovat zápasy. Něco podobného jsem v životě nezažila.

V jednom z vašich rozhovorů pro Los Angeles Times jsem se dočetl, že jste s velkým optimismem čekala, že olympiáda v roce 2016 bude v Chicagu. Doslova jste řekla, že budete muset hrát tak dlouho, abyste tam nechyběla. Chicago ale nakonec nevyhrálo, olympijské hry se budou konat v Riu de Janeiru. Mění to váš plán?

Ano, na ten rozhovor si pamatuji (směje se). Teď vám můžu říct, že ta motivace už není taková. Hrozně jsem si přála, aby olympijské hry byly v Chicagu, v mém rodném státě, v podstatě na zahradě. Byla by to naprosto unikátní záležitost. Jižní Amerika je taky krásná, pro ty, co tam pojedou, to bude určitě také velký zážitek, ale já tam budu chybět. Že Chicagu nebylo pořadatelství uděleno, je pro mě jedním z největších životních zklamání.

Za Chicago s Obamou

Na přípravu tady v Česku jste pak dorazila s mírným zpožděním. Důvodem bylo vaše setkání s prezidentem Barackem Obamou. Z jakého důvodu?

Bojovali jsme společně velmi tvrdě za to, aby olympiáda v roce 2016 byla v Chicagu. Vláda Spojených států i sponzoři na to vynaložili obrovské peníze. Díky tomu, že jsem z Illinois, tak mě volejbalová federace a olympijská komise požádaly o pomoc, aby vzniklo propojení mezi vládou a samotnými sportovci. Už předtím jsem se pětkrát sešla s prezidentem Bushem.

Mezi olympijským hnutím a vládou vzniklo spojení, protože jsme měli jediný cíl a tohle byl jeden ze způsobů, jak to vyjádřit. Nakonec jsme prohráli a byla to pro nás velmi těžká porážka. Chtěli po mně, abych oficiálně jela i do Kodaně na samotnou volbu, ale já už nemohla, protože jsem chtěla být v Prostějově co nejdřív, abych se na sezonu stihla poctivě připravit.

Vaši rodiče pocházejí z Nigérie, jaký je váš vztah k této zemi?

Je to pro mě srdeční záležitost, přemýšlím nad tím prakticky každý den. Já se narodila i vyrostla ve Státech, ale většina mé rodiny je stále v Nigérii. Moji rodiče odešli, abych měla více možností, a obětovali tomu skutečně hodně. To je pro mě obrovská motivace, abych všechny možnosti, které mi byly takto poskytnuty, využila.

Teď bydlíte v Česku, jste daleko od domova, jak vlastně trávíte volný čas?

Dobrá otázka. Tvrdě trénujeme, takže často odpočívám nebo relaxuji. Teď aktuálně trávím hodně času nad učebnicemi chemie, čtu celou řadu vědeckých publikací. Připravuji se, abych v budoucnu mohla být doktorkou. Když netrénuji, tak čtu a učím se. Je to v podstatě ideální koníček, protože člověk si odpočine od volejbalu a navíc dělá něco, co by v životě mohl využít. Přináší mi to duševní rovnováhu, která je podle mě nesmírně důležitá. Jinak by se člověk asi zbláznil.

Tlumočil: John Turek

Profil

Celé jméno: Ogonna Nneka Nnamani

Narozena: 29. července 1983 v Bloomin­gtonu, Illinois, USA

Sourozenci: sestra Njideka, bratři Nnaemeka a Ikechi

Sport: volejbal

Pozice: smečařka

Profesionální kariéra: 2006 – Pinkin de Corozal (Portoriko), 2006 – Rebecchi Cariparma / Piacenza (Itálie), 2007 – Voléro Zürich, 2007/08 – Asystel Novara, 2008/09 – Galatasaray Istanbul, 2009/? – VK Prostějov

Největší úspěchy: 2. místo na OH v Pekingu 2008, 3. místo na MS v Japonsku 2007, 3. místo na světové Grand prix v Itálii 2004. ⋌ (zdroj: en.wikipedia.org)

Autor: Martin Dostál

12.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač 19 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na vrtání OBSLUHA CNC OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nástup ihned. Životopisy zasílejte na email derkovad@sppv.cz. Více informací na tel. 582 301 611 (v době 8:00-13:00 hod.). , Základní požadavky:, - vyučení v technickém oboru, - znalost řídícího systému MEFI nebo řídícího systému Heidenhain TC 350 výhodou, - praxe v oboru výhodou, - dobrá orientace ve výkresové dokumentaci, Mzdové ohodnocení: 19.000 - 22.000 Kč včetně pohyblivé složky, Nadstandardní požadavky:, - výborná znalost výkresové dokumentace, - samostatnost, - znalost ovládání řídícího systému HEIDENHAIN TC 530 nebo MEFI, - práce na směny, Mzdové ohodnocení ohodnocení při splnění nadstandardních požadavků: 25.000 - 33.000 Kč včetně pohyblivé složky, maximum 40.000 Kč včetně pohyblivé složky, Nárok na získání náborového příspěvku ve výši 24.000 Kč platí pouze při splnění nadstandardních požadavků., Náplň práce:, - nastavení a obsluha CNC obráběcího stroje - horizontální vyvrtávačky. Pracoviště: Strojírny prostějov, a.s., Kojetínská, č.p. 3700, 796 01 Prostějov 1. Informace: Diana Derková, +420 582 301 611. Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 25 000 Kč Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení TECHNICI 3D MĚŘENÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: I ABSOLVENTI. Strukturovaný životopis s průvodním dopisem a názvem pozice, o kterou se ucházíte zasílejte na adresu: kariera@linaplast.cz. Více informací sdělí paní Škrabalová tel.: 583 037 124 (v době 8:00-16:00 hod.)., Požadujeme:, - SŠ technického směru, - praxe v oboru zajišťování kvality - výhodou, - znalost problematiky měření plastových dílů - výhodou, - dobrá orientace v technické dokumentaci, - znalost požadavků platné legislativy v ČR v oblasti metrologie (zákon č. 505/1990 Sb., č.262/2000Sb., č.332/2000Sb, vyhláška č. 345/2002 Sb.) - výhodou, Náplň práce:, - řídit se systémem kvality zavedeným ve společnosti, - obsluha optických 2D měřicí přístroj OSB, Keyence, - obsluha 3D měřícího stroje Wenzel (programování, měření, vedení agenda, údržba), - obsluha scanneru, - účast při tvorbě procesní FMEA, - koordinace požadavků na měření, - vyhodnocování / porovnávání měřících protokolů, - spolupráce při definování kontrolních rozměrů, - spolupráce při návrhu metody dle požadavků zákazníka, - vypracování měrových protokolů v rámci vzorkování dle požadavků zákazníka, Nabízíme: práci v prosperující české firmě, přátelský kolektiv, 25 dní dovolené, plně hrazené stravenky, příspěvek na dopravu, firemní benefity (prémie, firemní akce, bonusy při životních a pracovních jubileích, flexipassy), docházkový bonus 1500 Kč kvartálně, firemní parkoviště, zaškolení pro danou pozici, možnost karierního růstu, pracovní poměr na dobu neurčitou.. Pracoviště: Linaplast s.r.o., Sportovní, č.p. 313, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Kontakt, . Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Operátoři výroby – automotive (1601001). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor výroby – s příspěvkem na UBYTOVÁNÍ (1601001), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - jste manuálně zručný, - jste spolehlivý, , Budete se věnovat:, - odebírání a kontrole výrobků, montáži šroubků, lepení ochranných folií apod., , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme dlouhodobou práci na HPP, - nabízíme příspěvek na stravování (stravenky), - nabízíme příspěvek na ubytování – 3150,- Kč/měs., - nabízíme svoz po Prostějově a z Přerova ZDARMA, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: 20.000 – 23.000,- Kč + stravenky, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz (Po-Pá), , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Kvalita a kontrola jakosti - Kvalita a kontrola jakosti Specialista kvality, 18 000 Kč Důlní a hutní technici kontroly kvality, laboranti a pracovníci v příbuzných oborech PROVOZNÍ KONTROLOR/KA KVALITY | PROSTĚJOV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VÝROBNÍ KONTROLOR KVALITY | PROSTĚJOV, Přijmeme do příjemného pracovního kolektivu nového kolegu - provozního kontrolora kvality. Od uchazeče očekáváme ukončené SŠ vzdělání + alespoň základní znalost čtení výkresové dokumentace a práce s měřidly. Požadujeme manuální zručnost a pečlivost, praxe v oboru vítána. Nástup: dle dohody. Mzda: od 18.000,- Kč + příplatky (za odpolední a noční směny, přesčasy apod.) + příspěvek na stravování. E-mai: prace@gasl.cz, tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Futsal na Prostějovsku. Ilustrační foto.

Futsal Prostějovska: Ariston stále beze ztráty

Zdeněk Čáp

Čáp přelétl z Přerova k Jestřábům. Pro Zubry byl moc drahý

BK Olomoucko s urostlou posilou vybojovalo výhru v Ostravě

Desetibodové vítězství přivezl tým BK Olomoucko z ostravské palubovky. Tým Predraga Benáčka tak po dvou těsných venkovních prohrách připsal důležité body.

Prostějov smetl Frýdek a naladil se před nabitým koncem roku

Po pětisetové výhře na Olympu a hladkém pohárovém postupu proti Levski Sofia zvládly prostějovské volejbalistky bez obtíží také extraligový souboj s Frýdkem-Místkem.

Jestřábi i bez dvou opor protáhli vítěznou sérii. V pondělí vyzvou lídra

Prostějovští Jestřábi jedou dál na vítězné vlně, slaví potřetí za sebou a posedmé z posledních osmi zápasů. V sobotu na ledě třináctých Benátek nad Jizerou zvítězili ve vyrovnaném utkání 3:1. A to i bez dvou opor – Lukáše Žálčíka a Jana Starého. Navíc dohrávali bez vyloučeného Tomáše Divíška.

Klíčové přesilovky i gesto fair play. Jestřábi přehráli Vsetín

Oťukávací první třetina a potom přestřelka, která je v souboji obou moravských rivalů zvykem. Prostějovští hokejisté díky zvládnutým přesilovkám uhájili před valašskými nájezdníky ze Vsetína domácí tvrz a zvítězili 4:2.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT