„Důvod je zcela prostý. Tereza se stane členkou střediska vrcholového sportu, kde bude mít vynikající podmínky pro další tenisový růst,“ říká kouč Vladimír Volejník.

Smitkové, osmé hráčce celostátního žebříčku, tak začne tvrdý dril. „Dostane se do silné tréninkové skupiny. Kromě tenisu by měla jít nahoru po kondiční stránce a navíc jí dvouletá smlouva zaručí finanční podporu a účast na turnajích v zahraničí,“ uvádí Volejník.

Ve čtrnácti letech Smitková poráží i mnohem starší hráčky, na evropském žebříčku (ETA) do 16 let jí už patří 62. místo. „Byla by výše i mezi čtrnáctiletými, jenže neobjela tolik turnajů jako její vrstevnice. Výkonnostně patří ve své kategorii mezi první tři v České republice,“ uvádí kouč bez rozpaků.

Jeho slova potvrzuje postavení Terezy na dorosteneckém žebříčku, v němž jí náleží coby nejlepší starší žákyni třiatřicátá pozice.

Výrazného úspěchu letos dosáhla na Nike Junior Tour v Prostějově, kde nenašla přemožitelku, a zajistila si tak postup do Světového finále na Floridě. Tam však ve větrném utkání vypadla s Italkou Eccelovou ve dvou setech (4:6, 3:6) už v prvním kole. „Byla to hrůza. Vítr se během zápasu měnil ve vichr, což soupeřce, spoléhající na liftované údery, abnormálně vyhovovalo,“ uvedla Tereza po příletu z Ameriky.

Smitková na sebe upozornila rovněž triumfem na turnaji kategorie A do 14 let v Plzni, semifinálovou účastí na dvorcích I. ČLTK Praha (ETA 16) a druhým místem na mistrovství ČR ve čtyřhře v Karlových Varech. „Je jí teprve čtrnáct, takže nemá cenu dělat nějaké velké prognózy.

Potenciál má Tereza obrovský. Doufám, že nové tréninkové podmínky patřičně zúročí. Hlavně se jí ale musí vyhýbat zranění. To je základ pro výkonnostní růst,“ poznamenal Vladimír Volejník.