VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda české Mensy Tomáš Blumenstein ON-LINE

Víte, jak se dostat do klubu lidí, kteří mají vyšší IQ než 98 % populace? Nebo znáte odpověď na otázku, jak nejlépe rozvinout vlastní inteligenční kvocient? Pokud ne, máte šanci se to dovědět z první ruky. Předseda české pobočky klubu Mensa Tomáš Blumenstein z Prostějova vám na vaše dotazy odpovídal prostřednictvím on-line rozhovoru v pátek 22. května od 13 do 14 hodin.

Předseda české Mensy Tomáš Blumenstein ON-LINE

Předseda české Mensy Tomáš Blumenstein ON-LINE

Tento rozhovor byl ukončen dne 22.5.2015
DOTAZ: Dobrý den,
vím, že jste se angažoval v programu inteligenčních cvičení u dětí mateřských škol. Jsou již známy nějaké výsledky této aktivity? A co doporučujete rodičům aby s dětmi v této oblasti podnikali?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
jedná se o program Mensa NTC pro školky. Funguje již na desítkách školek po celé republice. Více info na http://deti.mensa.cz
Obecně vědecké výzkumy ukazují, že čím nižší věk dítěte, tím více můžete ovlivnit jeho neurologický vývoj. Od narození co nejkontrastnější prostředí, podněty, mluvit na dítě. V předškolním věku potom učení abstraktních symbolů, asociace, rozvoj divergentního myšlení. A velmi důležitý je také přirozený pohyb.
DOTAZ: Dobry den,
proc maji vice inteligentni lide potrebu se sdruzovat? Casto to byvaji prece individuality, a ... casto ne s rozvinutym socialnim citenim. Nemyslim to spatne ... :-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
sdružování je činnost veskrze lidská. A v rámci Mensy máte možnost narazit na velkou spoustu zajímavých, ale také příjemných lidí. Že jsou to individuality nemusí být nutně překážkou.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že prostředí na mensovních akcích je velmi přátelské a vlídné.
DOTAZ: Dobrý den pane Blumensteine, Jaké je vlastně vaše IQ? A dá se vlastní změřené IQ neustále překonávat? Nebo je někde nějaká hranice?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
každý se narodí s určitými vrozenými intelektovými mantinely a podle toho, v jak podnětném prostředí vyrůstá a jak poté žije, může v rámci těchto mantinelů své IQ ovlivňovat.
Samotné testování IQ může být mj. ovlivněno i okamžitou kondicí dotyčného, takže výsledky IQ testu se Vám mohou při jednotlivých pokusech trochu lišit - je to přeci jen měření psychologické a ne fyzikální.
DOTAZ: Dobrý den pane předsedo. Prosím vás, jak je to s chytrostí u zvířat? Dá se měřit? A pokud ano, kterých pět druhů zvířat je nejchytřejších?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
to je ale pěkná otázka.
Popravdě odpovídám, že nevím (krom zažitého klišé o delfínech).
Klasickými IQ testy určitě zvířata nezměříte, ale dovedu si představit jejich hodnocení podle vykonávání různých úkolů a adaptace na nové podmínky (např. bludiště, paměť apod.).
DOTAZ: Dobrý den. Když se říká, že někdo má IQ tykve. Jaké IQ tedy dosahuje? Jaké IQ má taková tykev ? :-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
zpravidla má takový jedinec IQ nízké.
Druhá možnost je, že je intelektově nadprůměrný, ale jeho manželka (popř. kamarád, soused - zkrátka hodnotitel) mu nerozumí.
DOTAZ: Dobrý den pane Blumensteine, slyšel jsem ve spojitosti s IQ termín Flynnův efekt. Pokud si dobře pamatuji tak popisoval neustále rostoucí průměrné IQ ve společnosti. Můžete to upřesnit?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
ano, tento jev rostoucího průměrného IQ je popsaný. Obdobně jako např. stále roste průměrná výška populace.
Je nejspíše způsobený rostoucí výživovou hodnotou stravy, ale také některými nároky na současného jedince. Už když si představíte třeba řízení automobilu, tak je to poměrně velká sada zvládnutých činností. O množství informačních podnětů nehovoře.
DOTAZ: Pokud bych se chtěl stát členem vašeho spolku Mensy ČR, co bych pro to měl udělat a dokázat?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
pro členství v Mense musíte podstoupit mezinárodně uznávaný IQ test. Termíny naleznete na http://testovani.mensa.cz
Pokud získáte výsledek mezi horními 2 % populace (v naší stupnici IQ nad 130), musíte pak ještě vyplnit přihlášku a platit roční členské příspěvky.
Současně upozorňuji, že všude říkám, že "Mensa Vám nic nedá" - musíte si sami vybrat z velké škály aktivit a zapojit se do nich. Jinak Vám jen bude chodit časopis a budete mít přístup na intranet pro členy.
DOTAZ: Dobrý den, z jaké části je inteligence dědičná? Syn-8 let, je v dětské Mense, a u testování se pan Čavojský zeptal, jestli se nechceme s mužem také otestovat. Doma říkám synovi že raději ne, aby jsme nedopadli špatně. A syn mi povídá- no, kdyby jste měli mín jak 90, tak bych se smál, kdyby víc...no tak to bych se divil
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
máte zjevně dítě se smyslem pro humor, ale také s notnou dávkou drzosti.
Inteligence je dědičná velmi, jen zřídka se intelekt dětí a rodičů liší o více, než jedno pásmo.
DOTAZ: Dobrý den mistře, dá se říct, kdo je v současnosti nejchytřejší člověk na planetě (měřeno IQ)? A kdo je nejchytřejší v ČR? A kdo měl vůbec nejvyšší změřené IQ v historii?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
na takovou otázku prakticky nelze zjistit odpověď. IQ test se při tzv. standardizaci normuje na reprezentativním vzorku populace. A vzhledem k tomu, že při normálním rozdělení IQ (Gaussova křivka) se v extrémních hodnotách vyskytuje velmi malé množství lidí, má každý oficiální IQ test nějakou maximální hodnotu, nad kterou už neměří.
DOTAZ: Dobrý den
nevím jaké mám IQ protože jsem neměl nikdy trpělivost jakýkoli test dodělat. jak ho zjistím. Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
to je velmi prosté - buď se ovládnete a nějaký (pokud možno ne internetový) IQ test dokončíte, anebo se to nikdy nedozvíte.
DOTAZ: Dobrý den, k čemu je dobré znát hodnotu IQ?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
je to Váš vrozený potenciál. Tak, jako je dobré vědět, jestli mám určité vlohy pro zpěv nebo běhání, je dobře znát i výši svého IQ.
DOTAZ: Co si myslíte o emočním kvocientu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
emoce jsou nesmírně důležitou součástí lidské osobnosti. Stejně jako temperament anebo vychování.
Na druhou stranu označovat emoce za EQ mi moc nedává smysl - fakticky to totiž nelze měřit nebo hodnotit.
DOTAZ: Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda můžete nějak pomoci rodinám s nadanými dětmi. Mám takové doma a když mu byly dva roky, odmítli nás v pedagogicko psychologické poradně s tím, že tam s ním můžeme přijít nejdříve ve třech letech. Potřebovali jsme ale už tehdy poradit, jak s ním máme doma pracovat, jak se mu věnovat a také, co s ním mají dělat učitelky ve školce. O mimořádně nadaných dětech učitelky ve školkách neví nic. Přitom by stačilo, kdyby v každé školce aspoň jedna učitelka měla nějaký kurz, jak takové dítě rozvíjet. Najdou u vás rodiče nějakou radu či pomoc? Děkuji a přeji pěkný den. Martina
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
je smutné číst, že Vás v PPP odmítli. Mělo by to být právě to pracoviště, které mimořádně nadaným dětem pomůže.
Že v mnoha školkách neumí s nadanými pracovat, je jedna věc. Ale ona ta situace není ani o moc lepší v základních školách.
Doporučil bych Vám navštívit web http://deti.mensa.cz, kde najdete (nejen) mensovní aktivity napříč republikou. Také seznam škol a školek, se kterými spolupracujeme. Každopádně rodičům poradím, aby tento raný věk u dětí nezanedbali, velmi pečlivě vybírali školku a především školu, protože pokud nadané dítě narazí na špatného učitele, tak může být natolik demotivováno, že už svůj intelekt v životě nevyužije naplno.
DOTAZ: Jaké výhody přináší členství v Mensa, respektive jaké pohnutky vedly k budování klubů? Osobně považuji vysoké IQ za přítěž - věčně se trápím nad zjevnými složitostmi světa, které většinová populace přejímá v jasné ,,předžvýkané" podobě...
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
vysoké IQ není přítěží - je obecně výhodou. I když to přináší i Vámi uvedené vnitřní trápení na řadou věcí.
Členství v Mense nabízí možnost zúčastňovat se zajímavých akcí - exkurzí, přednášek, výletů, zájezdů, setkání, možnost podílet se na programech pro nadané děti jako je Logická olympiáda, program Mensa NTC pro školky nebo kluby nadaných dětí. Zejména Vám to tedy rozšíří obzory, ale také získáte nové známé a po čase i přátele. To je totiž důvod, proč nás členství v Mense baví.
DOTAZ: Dobrý den,
slyšel jsem, že vrozenou inteligenci lze zvýšit správným rozvojem dítěte v prvních letech po porodu. Pokud naopak dítě žije v nepodnětném prostředí, inteligence se nerozvine a je člověk je pak méně inteligentní, než na co by měl "od přírody". Lze opravdu takto inteligenci rozvíjet?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
ano, je to přesně tak, jak píšete. Jak rozvíjet jsem psal v jedné z předchozích odpovědí.
DOTAZ: Dobrý den, učím se na zkoušky a nejde mi to. Muž s Vaší mozkovou kapacitou jistě dovede poradit jak nejlépe na to :)
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
zkuste si otevřít okno a dejte si cukr (ideálně hroznový, ten je nejrychlejším zdrojem paliva pro mozek).
Pak také záleží na tom, co se učíte. Pokud to není tupé memorování, tak si ta fakta poskládejte do logických souvislostí, ono se Vám to pak lépe vybaví. Přeji hodně štěstí u zkoušek.
DOTAZ: Dobrý den, zjišťoval jste u své partnerky nebo manželky, jak vysoké má IQ? A co vaše děti? Je to takzvaně "v rodině"? Díky:-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
cíleně jsem to nezjišťoval. Nicméně s chotí jsem se seznámil v Mense a děti procházely testem inteligence při přijímačkách do školy, takže tu informaci mám.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mne, zda se dá zapracovat na zvýšení IQ. Jde to učením nebo procvičováním mozku?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
ano, mozek lze procvičovat obdobně jako svaly. Pokud jej nebudete používat, ochabne. Pokud ano, bude Vám spokojeně sloužit do vysokého věku.
DOTAZ: Dobrý den, moc vás zdravím, Menze moc fandím. Zajímalo by mne, na čí straně jste - těch, kteří chtějí pro děti s vyšším IQ samostatné školy nebo jste pro to, aby se ve škole učili v běžných třídách?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
děkuji Vám jménem celé naší organizace.
Důležitá je kvalita a přístup konkrétního pedagoga. Je mnoho případů výborných učitelů, kteří dokáží nadané dítě rozvinout v běžné třídě. Na druhou stranu dobře vedené třídy pro nadané děti, jako je třeba v Olomouci na ZŠ Hálkova nebo 8. ZŠ ve Frýdku-Místku, jsou pro rozvoj těchto dětí skutečným koncertem. Při vědomí toho, že tyto děti budou v budoucnu rozhodovat o konkurenceschopnosti našeho regionu a naší země, bych vznik takových tříd v dalších městech jedině podpořil.
DOTAZ: ještě by mne zajímalo, jak to bylo s Vámi? Nudil jste se na základní škole nebo Vám něco dělalo problémy?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
já jsem měl velké štěstí na skvělé učitele. Tímto zdravím (a děkuji) paní učitelku Říhovou a Marešovou na prvním stupni i všechny další učitele na druhém stupni i gymnáziu. Určité problémy jsem měl s tělocvikem a výtvarkou.
DOTAZ: Dobrý den, zkuste rychle odpovědět: kolik je 2478 krát 6189? :)
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
je to 15336342.

A nezapomínáte, že u těch odpovědí sedím u počítače, ve kterém je program Kalkulačka? Já jsem člověk a ne stroj - nevidím jediný důvod násobit dvě čtyřmístná čísla z hlavy.
DOTAZ: Pěkný den, pane předsedo,
jak moc můžu věřit internetovým testům IQ? Mohou být některé z nich podfuk?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
internetové testy nepovažuji za podfuk (pokud Vám hned na začátku řeknou, kolik bude stát ta smska na konci). Ale žádný test na internetu nebo v novinách není standardizovaný. Tedy jeho vyhodnocovací tabulky jsou založeny na zkušenosti autorů a ne na skutečných normách. Berte to tedy spíše jako orientační test pro pobavení než jako psychologické vyšetření.
DOTAZ: Dobrý den,
někdy mám pocit, že se IQ přeceňuje. Znám několik lidí s vysokým IQ, ale prakticky jsou nepoužitelní. Měří se i něco jako kvocient praktičnosti? Určitě by byl dobrým vodítkem pro děti hlásící se na technické obory. Vždyť mnoho dětí má potíže s učením, ale mají ohromnou technickou představivost.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
já osobně říkám, že není dobré IQ přeceňovat ani podceňovat. Je to určitý vrozený potenciál a pro určité činnosti potřebujete nějakou minimální hranici. Avšak pro uplatnění v praxi jsou mnohdy důležitější vlastnosti jako pracovitost, motivace nebo vzdělání. Navíc člověka více vnímáte podle jeho charakteru a chování. Pohlížejte tedy na každého pokud možno komplexně a ne jenom podle jednoho parametru.
DOTAZ: Dobrý den, nebyla Vám někdy Vaše inteligence už na obtíž? :)

Děkuji, Kamil F.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
nebyla.
DOTAZ: Dobrý den, jsou na tom v populaci obecně s vysokým IQ lépe ženy nebo muži? Říká se také, že mimořádně nadaní lidé jsou v běžném životě velmi nepraktičtí, nešikovní a mají komplikované vztahy s okolím. Jakou s tím máte zkušenost? Jste například manuálně zručný? Díky, pěkný den přeji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
v opravdu extrémních hodnotách IQ (na obou stranách) jsou více zastoupeni muži. Ale v pásmu vysokého nadprůměru už je to zhruba stejné.
Taková ta nepraktičnost a nešikovnost inteligentních lidí je velmi oblíbené novinářské klišé. Já znám spoustu inteligentních lidí, kteří dokáží i sami bez doprovodu přejít přes přechod.
DOTAZ: Můžu si iq zvýšit například některými potravinami? kdysi jsem četla, že prý ovesné vločky podporují matematické myšlení...
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
asi můžete, ale jen velmi nepatrně. Spíše se stravujte zdravě a chutně - spokojené tělo potom dokáže zapojit i svoji mysl s vyšší účinností.
DOTAZ: Kde si mohu nechat oficiálně změřit IQ? Stojí to nějaké peníze?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
termíny testování Mensy ČR naleznete na stránkách http://testovani.mensa.cz
Cena pro dospělého je 290 Kč, pro děti a studenty 190 Kč.
DOTAZ: Dobrý den, můj syn má 6 let a je v první třídě. Je velice bystrý, zajímá se o mnoho věcí, před nedávnem mi například vykládal o silovém poli Země a o zemském jádru, neustále se vyptává na řadu složitých věcí a vše rychle chápe. Nevím, jaké má iq, ale myslím si, žena tom špatně nebude, dá se někde iq u tak malých dětí změřit?
Na druhou stranu není schopný se sám vypravit do školy, jako třeba se obléct, nebo si zavázat boty. Už jste se s něčím podobným setkal? Děkuji za odpověď a přeji Vám hodně chytrých hlav kolem
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
zkušení psychologové dokáží zjistit IQ od 2 let věku dítěte.
Mensa provádí testování od 5 let - výsledek ale není přesná hodnota IQ, nýbrž intelektové pásmo.
Určitou nepraktičnost zkuste svému synovi odpustit, třeba to nepovažuje za důležité. Já jsem se naučil vázat tkaničky už na střední škole.
DOTAZ: Dobrý den,
chci se zeptat, do jaké míry je podle vás inteligence předpokladem k profesnímu úspěchu a vůbec spokojenému životu. Nejsou naopak extrémně inteligentní lidé od zbytku společnosti izolovaní, protože si s ostatními "nemají, co říct"?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
u každé profese máte určitou hladinu IQ, která je potřeba. Ale k tomu, abyste byl profesně úspěšný, potřebujete mnohem více - vzdělání, píli, soustředěnost i štěstí.
Co se týče té izolace, tak dospělý si většinou najde přátele, se kterými si rozumí. Problém ale může nastat u nadaných dětí, které se často cítí "divně" a samy ve třídě. Tam potom pomáhají třeba kluby nadaných dětí, další kroužky nebo letní tábory, kde si lépe najdou kamarády.
DOTAZ: dobrý den, chci se zeptat, zda je pravda, že lidé, kteří mají velmi vysoké iq, pak jsou "pomalejší či slabší" v jiné oblasti...například nejsou příliš technicky zruční nebo nejsou zrovna zběhlí v komunikaci s druhými lidmi a podobně...Všímáte si něčeho takového nebo je to spíše mýtus?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
je to oblíbený mýtus. Ne že by nebyl založen na skutečných případech - takových vysoce inteligentních "nepoužitelných" znám mnoho. Ale většina členů Mensy je schopna komunikovat i zatlouci hřebík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení