více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 27. 02. 2017 v 09:49

Odvolání hejtmana

Zasedání zastupitelstva Olomouckého kraje 27.2. 2017 - na programu je odvolání hejtmana Oty Košty a volba jeho nástupce

 
9:50

V sále olomouckého magistrátu, kde zasedání krajského zastupitelstva proběhne, je zatím poloprázdno. Zastupitelé jednají v kuloárech dle stranických klubů.
Hejtman Oto Košta je již na svém místě, ráno měl na programu ještě vedení krajské rady. 

9:55

Návrh na odvolání hejtmana Oto Košty je v programu jednání hned v úvodu zasedání, volba nového hejtmana bezprostředně následuje. Volit se má také nový člen krajské rady, který Koštu nahradí. 
Zastupitelé by následně měli hlasovat o spuštění video přenosu z jednání zastupitelstva. Hejtman Oto Košta zřejmě navrhne, aby tento bod byl předřazen hlasování o jeho odvolání. 

10:00

Zasedání krajského zastupitelstva začalo. Hejtman Oto Košta přivítal přítomné. Přítomno je dle prezenční listiny 54 členů zastupitelstva, omluven je Ladislav Šnevajs (Koalice pro OK). Tím pádem má opozice o jeden hlas méně.

10:10

Na jednání zastupitelstva Olomouckého kraje, které bude rozhodovat o osudu hejtmana Oto Košty (ANO), dorazili hosté z řad politiků i veřejnosti. Přímo v sále sleduje jednání například senátor za Olomoucko Lumír Kantor (KDU-ČSL). V předsálí sleduje přenos také olomoucký politolog Pavel Šaradín.

10:15

K tomu, aby se Oto Košta udržel ve funkci hejtmana bude potřebovat minimálně 27 hlasů z 54 přítomných. Krajská koalice ANO, ČSSD a ODS, navrhující Koštovo odvolání, by měla mít v sále dohromady 30 hlasů.

Oto Košta jako předsedající navrhuje předřadit hlasování o jeho odvolání hlasování o spuštění video přenosu z pondělního zastupitelstva.
Požaduje, aby veřejnost měla možnost sledovat přímo jednání o jeho odvolání, nikoliv až program poté.

10:20

Radní Jiří Zemánek (ČSSD) navrhl bod o jednacím řádu, zahrnující téma on-line přenosu, z dnešního programu úplně stáhnout a řešit jej až na příštím jednání krajského zastupitelstva. Důvodem mají být personální otázky. 
Opoziční zastupitel Ivo Slavotínek (Koalice pro OK) naopak hned vzápětí Koštův návrh podpořil.

10:25

Senátorka Jitka Seitlová jako zastupitelka za Koalici pro OK navrhla tajné hlasování v otázce odvolání hejtmana a volby členů krajské rady. Jde podle ní o základní princip demokracie a svobody slova. Podpořila také předřazení hlasování o videopřenosu před další body programu. 

10:30

Opoziční zastupitel Alexander Černý (KSČM) doporučil návrh senátorky Seitlové odložit na jindy. Následně navrhl zařadit přednostně nový bod programu s názven Návrh na odvolání krajské rady.

10:42

Návrh zařadit na program jednání hlasování o odvolání celé rady kraje mezi zastupiteli neprošel.
Pro bylo 23 hlasů, proti 26, zdrželo se 5. Ke schválení bylo potřeba bylo 28 hlasů.

10:50

Zastupitelé neschválili návrh Ivo Slavotínka (Koalice pro OK) o předřazení hlasování o videopřenosu před další body programu. Pro bylo 25 hlasů, proti 27, zdrželi se dva zastupitelé. 

Následně zastupitelé schválili návrh Jiřího Zemánka (ČSSD) na úplné stažení hlasování o videopřenosu z dnešního programu. On-line přenosu z jednání o budoucnosti hejtmana Oto Košty na webu krajského úřadu se tak lidé nedočkají. 

Marian Jurečka (Koalice pro OK) výsledek hlasování komentoval vzápěti na twitteru: "Zajímavé sledovat na jednání zast. Ol. Kraje jak zastupitele nechtějí umožnit změnu jednacího řádu, aby dnešní jednání mohlo byt on-line." https://twitter.com/MJureka/status/836151293353820160

Náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs, který se jako jediný krajský zastupitel neúčastní dnešního jednání, je s rodinou na dovolené.

„Na jarní prázdniny mám dlouhodobě zaplacenou dovolenou. Proto jsem nemohl," vysvětlil politik, který je v krajské samosprávě za Koalici pro OK.

„Zúčastnil jsem se jednání klubu, kde jsme se dohodli na společném postupu, že odvolání pana hejtmana nebudeme podporovat, takže to, že tam nejsem, je stejné, jako kdybych se zdržel," dodal opoziční zastupitel.

11:05

Zastupitelé nyní trochu emotivně debatovali o návrhu na omezení délky příspěvků veřejnosti na jednání zastupitelstva. 
Návrh Mariana Jurečky (Koalice pro OK) nijak neomezovat délku příspěvků veřejnosti následně nebyl schválen.
Návrh Petra Vrány (ANO) omezit délku projevů veřejnosti na 3 minuty ihned poté také nezískal podporu většiny přítomných. Stalo tak kvůli chybě jednoho z koaličních zastupitelů Ladislava Věstinského (ČSSD).
 

11:10

K bodu odvolání hejtmana chce vystoupit například bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) a senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL).

Návrh na tříminutový limit projevů veřejnosti nebyl těsně schválen.

Hlasování bylo následně zpochybněno. „Přemáčkl jsem se. Navrhuji hlasovat poznov," řekl zastupitel Lubomír Věstinský (ČSSD).

Alexander Černý (KSČM) upozornil, že revokovat hlasování nelze.

Černého slova potvrdil i advokát z konzultující kanceláře Ritter-Šťastný.

Poslanec Černý má k řízení zasedání hejtmanem Koštou i vystupování jiných diskutujících časté poznámky, kterými upozorňuje na procesní pochybení.

11:20

Radim Sršeň (Starostové ProOlomoucký kraj): Pokud bychom pro odvolání měli brát jako důvod alkohol, jistě bychom neměli polovinu parlamentu a určitě ne pana prezidenta. Pana hejtmana jsem nikdy opilého neviděl.

Ivo Slavotínek (Koalice pro OK) uvedl, že i přes opakované pokusy zjistit důvody k odvolání hejtmana Košty, se s kolegy nic zásadního nedozvěděli.

"Děkuji čtyřem radním, kteří nám odpověděli. Opakovala se ale témata jako nekompetentnost, neefektivní řízení. Nezjistili jsme žádná vážná obvinění jako podezření ze spáchání trestného činu a podobně," uvedl lídr kandidátky.

7546369

Argumenty pro tajné hlasování o odvolání hejtmana, jak je přednesla senátorka a krajská zastupitelka za opoziční Koalici pro OK Jitka Seitlová, jsou podle politologa Pavla Šaradína obecně akceptovatelné.

„V tomto případě by mělo jít o volbu tajnou, aby člověk jednal dle svého nejlepšího svědomí," komentoval návrh politolog.

Ten rovněž míní, že pokud se kraj rozhodl pro on-line přenosy ze zasedání zastupitelstva a avizoval, že první přenos bude spuštěn dnes, měl být procedurálně vyřešen hned v úvodu schůze jako jeden z prvních bodů, o kterých by zastupitelé hlasovali.

„V principu otevřenosti to není dobré řešení a dobrý vzkaz veřejnosti," reagoval.

11:30

Alexander Černý (KSČM): Důvodová zpráva v tak závažné věci jako je odvolání hejtmana je velmi jalová.

Komunistický poslanec a krajský zastupitel si rýpl i do koaličních partnerů hnutí ANO. Zjištění, že má být Košta neschopný pro vedení kraje, měli podle něj odhalit i oni.

"Z ANO nám po třech měsících říkáte, že jste se spletli. Ale nebyli jste v tom sami. Můžete se vymlouvat, že nejste politici a učíte se. Ale sociální demokracie velmi dobře věděla, jakému zatížení bude hejtman vystaven. Velké zkušenosti z vedení kraje má z minulosti i ODS," dodal s tím, že kraj ztrácí kredit a zůstane pachuť. Proto podle svých slov navrhl odvolání rady, i když věděl, že neprojde.

7546370
11:50

Ivo Slavotínek (Koalice pro OK): Potřeboval bych si vyjasnit materiál, který jsme k odvolání hejtmana dostali. Důvodem podle něj je, že sociální demokrat Jiří Rozbořil nepředal agendu sociálnímu demokratovi Jiřímu Zemánkovi. Nevím, jak v tomto Oto Košta z ANO pochybil.

11:55

Jako první z řad veřejnosti vystoupil na plénu a primář novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice senátor za KDU-ČSL Lumír Kantor:
Společnost není otřesená neschopností vedení ANO vybrat kandidáta, ale je šokována zneužitím voličů. Na koho se můžeme při parlamentních volbách spolehnout?

Nebudu ve svém příspěvku pro nikoho z vedení kraje podporou. 
Proč ale u ANO selhalo demokratické síto? Přeci se výběru mělo zúčastnit mnoho lidí, kteří řekli, že doktor Košta do pozice patří. Každý, kdo se toho zúčastnil, se stává spolustrůjcem lživé propagandy. Je to jejich osobní tragédie.
Jestliže někdo věděl, že doktor Košta má problémy s alkoholem, nebo jiné, nebo na funkci nestačí, stává se nositelem lži.

7546523

Důvodová zpráva k návrhu na odvolání Oto Košty z funkce hejtmana Olomouckého kraje

7546418