„Dozvěděli jsme se o tom v pondělí pět minut po čtrnácté hodině,“ uvedl Jaroslav Hrubý, mluvčí prostějovských profesionálních hasičů, kteří na místo okamžitě vyrazili.

„Ještě před jejich příjezdem však ženu vytáhl muž, který šel náhodou kolem. Vlezl za ní do potoka a vytáhl ji z vody.

Zachráněné ženy se vzápětí ujali zdravotníci.

„Jak dlouhou dobu strávila ve vodě, to nevíme, každopádně byla podchlazená. Pacientku jsme vysvlékli z mokrého oblečení a zabalili do dek a izotermické folie. Dostala také infuzi,“ popsal postup lékařů šéf krajské záchranky Jiří Weinberg.

Ženu zdravotníci převezli na vyšetření do prostějovské nemocnice a jejího zachránce odvezli domů hasiči.

„Paní měla veliké štěstí. Do potoka upadla nejspíš už v neděli večer nebo během noci. Svou roli tu zřejmě sehrál i alkohol. Pokud by ji ten člověk nenašel včas, mohlo to skončit tragicky. Další hodiny ve vodě by už nejspíš nepřežila,“ zhodnotil případ vedoucí rychlé zdravotnické služby v Prostějově Pavel Holík.

Podle něj vyžaduje podchlazený člověk intenzivní péči.

„Musí rychle dostat suché oblečení, měl by se zabalit do nějaké přikrývky a přenést do tepla. Pokud je při vědomí, je třeba mu podat ohřátý nápoj a postupně zvyšovat jeho tělesnou teplotu. Alkohol vhodný není. Sice krátkodobě navodí subjektivní pocit tepla, jeho účinek je ale spíš opačný,“ upozornil lékař.

Zdravotníci postiženému dávají také infuze ohřáté na teplotu těla.

„Je důležité, abychom tělo prohřáli nejen zvenku, ale také zevnitř, cévami,“ uzavřel Holík.