„Devětatřicetiletá žena vešla do kolejiště a lehla si před přijíždějící vlakovou soupravu,“ popsala průběh neštěstí prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová. Strojvedoucí neměl nejmenší šanci vlak ubrzdit a žena pod jeho koly okamžitě zemřela. „Utrpěla mnohočetná devastující poranění především v horní části těla. Zranění byla takového charakteru že oživování bylo zbytečné a záchranářům nezbylo než konstatovat smrt,“ uvedl vedoucí prostějovské záchranky Pavel Holík.
Tragická událost zkomplikovala dopravu na trati z Olomouce do Nezamyslic. „Přerušili jsme provoz na dvě hodiny, tedy zhruba od dvou do čtyř hodin odpoledne. O tuto dobu byl zpožděn také vlak, který se střetl se ženou. U ostatních spojů byla po tuto zavedena náhradní autobusová doprava. Ta musela být zajištěna u pěti osobních vlaků a dvou rychlíků. V důsledku přestupů mezi vlaky a náhradní dopravou a délce trasy autobusů a podobných příčin, došlo u těchto sedmi spojů ke zdržení v průměru asi půl hodiny na jeden vlak,“ uvedl tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Policisté v olomouckém kraji vyšetřují ročně kolem stovky sebevražd. Muži volí dobrovolný odchod ze světa čtyřikrát častěji než ženy.
Období adventu a vánočních svátků může u psychicky labilnějších jedinců nebo těch, kdo se potýkají s těžkými životními problémy, vyvolat zkrat. Lidé si v tomto stavu mohou dokonce sáhnout na život. Téměř přesně před rokem, jen o pár set metrů dál, řešila svou životní situaci totožným způsobem pětaosmdesátiletá důchodkyně. Skok pod vlak je podle psychologů čin takzvaně demonstrativní.
„Tito lidé chtějí většinou na něco upozornit. Ví, že jejich smrt nezůstane bez odezvy,“ vysvětlil psycholog Lubomír Smékal.
„V poslední době počet osob přejetých vlakem narůstá. Někdy jsou to nešťastné náhody, ale většinou jde o sebevraždu. Jen za poslední víkend došlo v republice ke čtyřem takovýmto případům. Může v tom být ekonomická krize, počasí, předvánoční období, ale nejspíš všechno dohromady,“ uzavřel Petr Šťáhlavský, mluvčí drah.