Rána podle místních otřásla celou vesnicí.

"Doma se nám rozdrnčelo úplně všechno, takovou ránu jsem ještě neslyšel," tvrdil redaktorovi Deníku jeden z místních obyvatel, bydlící asi tři sta metrů od místa exploze.

Lidí žijící v ulici, kde k detonaci došlo, si prý budou okamžik pamatovat do konce života.

"Tlaková vlna rozrazila všechna okna, naštěstí jsme je měli otevřené, takže se nerozbila. Někteří sousedi na tom byli mnohem hůře," popisuje starší paní, která byla v době výbuchu doma.

Holdoval alkoholu

Exploze zničila od základů dům sedmapadesátiletého muže, který zůstal pochován pod troskami a až po osmi hodinách jeho bezvládné tělo našli záchranáři.

V úterý ráno policie na svém twitterovém účtu potvrdila, že se jedná o sedmapadesátiletého majitele domu. Místní spekulují o tom, žemuž, který žil v domě zděděném po rodičích, nikde nepracoval a nadměrně holdoval alkoholu.

"V obchodě si pravidelně kupoval několik půllitrů vodky, tak ob den. Klepaly se mu ruce, s nikým se moc nestýkal. Nechal se údajně i slyšet, že jeho dům nikdo nikdy nedostane," řekl redaktorovi Deníku jeden z olšanských obyvatel s tím, že mrtvý měl mít dluhy a dům měl být dokonce exekučně zabaven.

Tuto skutečnost potvrzuje i výpis z katastru nemovitostí, kde je u dotčené nemovitosti uveden Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti s nařízením exekuce na jméno mrtvého majitele.

Policisté nicméně společně s experty stále příčiny výbuchu vyšetřují, mají už ale podezření na ohrožení z nedbalosti.

"Na základě prvotního šetření na místě jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že událost je na samotném počátku, je možné, že dojde ke změně právní kvalifikace. Příčiny exploze jsou v šetření," podotkla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Olšanská hlavní ulice mezitím zůstala i v úterý uzavřena.

"Na místě probíhají vyšetřovací a dokumentační práce, pokračujeme v prohledávání sutin a jejich odklízení. Na sousedním objektu musíme rozebrat velkou část poškozené střechy, aby neohrožovala okolí," komentovala činnost na místě exploze mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.