„Šlo o starší dům, který byl neobydlený. Zatím nemáme žádné hlášené zranění a předpokládáme, že v budově nikdo nebyl. Místo je nyní opáskované a na místo vyjely jednotky z Prostějova, Olomouce a také místní hasiči," informovala dopoledne mluvčí.Zřícení budovy v ulici Na Příhonech v Konici

Stavba se nachází v ulici, kde je například také sídlo místní základní umělecké školy a stavební úřad. Právě jeho ředitel Tomáš Němec přišel s dalšími informacemi ohledně zřícené budovy a situace na místě.

„Byli jsme se na stavbu podívat. Přijede statik a uvidí se tak, zda bude muset jít k zemi další část budovy," řekl prostějovské redakci Deníku.

Vyjádřil se také k možným příčinám zřícení.

„Nejspíše došlo k podmáčení zdi, která následně spadla. Takže pravděpodobně nešťastná náhoda. Dům je součástí řadové zástavby, zřítil se však v místě, kde nenavazuje na další stavby," doplnil Tomáš Němec.

Dorazil i starosta

Na místo také dorazil starosta města František Novák. Ten po jedenácté hodině potvrdil některé informace, s nimiž dříve přišli hasiči.

„Nyní zde zasahují hasiči společně s policií. Vyřešil jsem s hasiči statika, řeší se teď zabezpečení domu. Podařilo se sehnat majitele nemovitosti. Budova byla neobydlená, nemusíme tedy shánět pro nikoho náhradní ubytování," poskytl informace František Novák.

„Pokud víme, tak se při pádu zdiva nikdo nezranil," dodal starosta.

Přestože se však nakonec sesun části domu obešel bez zranění, dozvěděla se o nehodě řada lidí. Mezi nimi byla také Radka Lexmanová.

„Něco málo jsem o tom slyšela. Vím, že ráno ve městě spadla část domu. Hasiči měli poplach a v Konici byl výrazně větší provoz," uvedla žena.

Případ z Laškova

Konice však není jediným místem na Prostějovsku, kde mají relativně čerstvou zkušenost se zřícením budovy. K jednomu došlo i na konci předminulého listopadu v Laškově. Také v tomhle případě se jednalo o trvaleji neobydlenou stavbu a ani tehdy nedošlo k žádnému zranění. Události v Laškově a v Konici však mají ještě mnohem víc společného.

„V případě, že se něco takového stane, je odpovědný majitel nemovitosti. Stává se však, že u domů určených k demolici si jejich majitelé hledají důvody, proč oddálit demolici. Většinou jsou na prvním místě výmluvy a ne cesta," sdělil laškovský starosta Ladislav Jedlička.

PSALI JSME DŘÍVE: V Laškově se zřítil dům, naštěstí v něm nikdo nebyl