Během ní se sice zranil řidič náklaďáku, následky na dopravním provozu jsou vážné.

Kvůli rozbití železničního mostu musela být u Němčic uzavřena trať Nezamyslice-Přerov a také silnice druhé třídy mezi v Němčicích, která pak pokračuje dále na Prostějov.

„Na trati je aktuálně zastavený provoz. Zatím není jasné, kdy bude obnoven. Dnes se ale už místem určitě neprojede," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová kolem druhé hodiny odpoledne.

Podle prvotního šetření došlo k posunu mostu o necelé dva metry. Na místo tak byl povolán statik.

První zprávy Správy železničních dopravních cest hovoří o škodě na trati za dva miliony korun.

„V jedenáct hodin a devatenáct minut jsme o havárii přijali hlášení. Na místo dopravní nehody vyjela profesionální jednotka ze stanice Kojetín, jednotka dobrovolných hasičů obce Němčice nad Hanou a jednotka Správy železničních dopravních cest Přerov. Průzkumem místa zásahu bylo zjištěno, že při dopravní nehodě došlo k nárazu nákladního automobilu do konstrukce železničního mostu. Při nehodě došlo ke zranění řidiče," sdělil mluvčí hasičů a záchranářů Jan Ondruch.

Posunutý most

„Železniční most byl dle prvotního šetření nárazem posunut o přibližně jeden až jeden a půl metru. Policisté z integrovaného operačního střediska ihned o nehodě informovali Správu železniční dopravní cesty a provoz na trati byl zastaven," informoval policejní mluvčí František Kořínek.

Nikdo jiný se podle jeho slov při nehodě nezranil.

Došlo však k uzavření silnice Prostějov-Němčice a to od němčické křižovatky ulic Tyršova a Novosady.

Především však nehoda ovlivnila provoz na trati. Místem totiž neprojíždí pouze osobní vlaky mířící z Vyškova či Nezamyslic do Přerova, ale také spoje projíždějící mezi Brnem a Ostravou.

„Na webových stránkách Českých drah je rozpracovaná náhradní autobusová doprava," uvedla Kateřina Šubová.

Rychlíky pak společnost odklání přes Olomouc a při cestě se tak vyhnou Přerovu a Kojetínu.

Hrozilo vykolejení rychlíků

Následky nehody však mohly být ještě horší. Zvlášť ve chvíli, kdyby řidič automobilu včas o nehodě a následném posunu mostu mlčel.

„Díky reakci řidiče nákladního automobilu, který velmi rychle a duchapřítomně zavolal na linku 112, došlo k zavření železniční tratě a vyloučení rizika vykolejení projíždějících vlaků. Šlo o stejného řidiče, který do mostu narazil. Rychlost informování byla velmi důležitá, tratí je totiž vytěžovaný koridor Přerov-Brno," uvedl mluvčí záchranářů Jan Ondruch.

Most se navíc nachází nad okrajem Němčic nad Hanou a zároveň rušnou ulicí.

Možná tragédie, kterou svým oznámením řidič zažehnal, tak nemusela postihnout jen cestující v některém z vlaků.

Náraz nákladního auta do mostu v tomhle místě není ničím výjimečným. Letos třetího března na stejném místě havarovalo další nákladní vozidlo, jehož řidič neodhadl výšku mostu. Při nehodě došlo k uzavření silnice a poničení auta.