Autobus se na cestě mezi rondelem u Globusu a výpadovkou na Brno srazil před devátou ráno s osobní toyotou a vyjel do pole, kde se převrátil na levý bok.

Autobus byl plný mladých lidí, kteří se vraceli z brigády v Praze domů do Karviné. Záchranáři zraněné rozvezli celkem do tří nemocnic.

Tři cestující museli být ihned operováni s těžkým poraněním dolních končetin, jedna dívka skončila v péči chirurgů s mnohačetnými zraněními v obličeji.

Hospitalizováno zůstává po ošetření v Olomouci dalších osm mladých lidí se středně těžkými a lehčími zraněními.

„Na místo nehody vyjelo celkem osm sanitek. Ošetřili jsme šestnáct lidí ve věku kolem osmnácti let. Všichni byli při vědomí a nikdo ze zraněných nebyl v přímém ohrožení života,"informoval Ivo Mareš, ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

„Zraněné jsme rozvezli do olomoucké fakultní nemocnice, olomoucké vojenské nemocnice a jednoho pacienta jsme převezli do šternberské nemocnice,“ dodal Mareš.

Mladá řidička stříbrné Toyoty Corolla vyvázla z nehody s lehkým zraněním. Její spolujezdec zůstal nezraněn. Nezraněné pasažéry autobusu odvezli hasiči na své sídlo, kde dostali jídlo, pití a postaral se o ně psycholog.

Karvinská společnost, které havarovaný autobus patří, se postarala o náhradní dopravu a nezraněné pasažéry odvezla domů.

Zranění v nemocnicích

„K nám do fakultky přivezli čtrnáct zraněných. Dvě ženy a jeden muž jsou operováni s těžkými poraněními dolních končetin. Dalších jedenáct lidí je zraněno lehce. Ošetřováni jsou s oděrkami, zhmožděninami a otřesy mozku. Z těchto jedenácti v naší nemocnici zůstane na léčení nejspíš šest zraněných. Ostatní budou propuštěni domů. Nikdo není v přímém ohrožení života.“ sdělil Egon Havrlant, mluvčí olomoucké fakultní nemocnice.

„Do nemocnice ve Šternberku přivezli mladou ženu s mnohačetnými tržnými a řeznými ránami v obličeji. Po prvotním ošetření jsme ji převezli na plastickou chirurgii olomoucké fakultní nemocnice,“ nechala se slyšet Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel.

„Někteří zranění cestující byli převezeni k nám do vojenské nemocnice. Většinu z nich jsme po ambulantním ošetření propustili. Dva cestující u nás zůstávají se středně těžkými zraněními. Nejsou v přímém ohrožení života,“ sdělil lékař olomoucké vojenské nemocnice.

Co se děje v sídle hasičů?

Zhruba třicet pasažérů odvezli krajští hasiči přímo do jejich sídla na Schweitzerově ulici v Olomouci.

„Je tu nějaká dezinfekce. Jeden z nich má pořezaná záda,“ ptala se krátce po příchodu redaktorů Olomouckého deníku na vrátnici jedna z hasiček, která potřebovala jednoho z přivezených pasažérů ošetřit.

Kvůli informačnímu embargu vedoucího zájezdu se Deníku s evakuovanými lidmi nepodařilo setkat. Základní informace však poskytl alespoň ředitel odboru Integrovaného záchranného systému (IZS) a služeb

„Jedná se pravděpodobně o studenty ve věku mezi osmnácti až devatenácti lety, kteří cestovali na trase Praha - Ostrava. U nás jsme jim poskytli zázemí, nápoje a jídlo,“ sdělil Libor Popp, ředitel odboru IZS a služeb s tím, že mládež čeká na náhradní dopravu a některé z nich odvezou rodinní příslušníci. Na místě se o cestující ostravského autobusu postaral hasičský psycholog.

V permanenci byli i psychlogové

Na místě se o cestující ostravského autobusu postaral hasičský psycholog.

„Nezraněné cestující jsme převezli k nám na Schweitzerovu ulici. Všichni jsou relativně v klidu. Nevznikla žádná panika. Velkou zásluhu na tom má rychlá pomoc, která jim byla poskytnutá. Na místo nehody velmi rychle dojeli policisté, hasiči i záchranka. Zúročily se nám zkušenosti z cvičení. Navíc cestující, kteří sami vylezli z autobusu, pomáhali ostatním. Takže z tohoto pohledu proběhlo všechno jak by mělo.“ vysvětlil David Dohnal, psycholog Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Šlo o autobus karvinské společnosti

Podle dostupných informací cestovalo v autobuse s moravskoslezskou značkou celkem 48 lidí. Autobus patří karvinské dopravní společnosti MIDIBUS. Její majitel Adolf Wawrzyczek Deníku potvrdil, že studenti byli v Praze na brigádě, pro kterou si je najala společnost Danten.

„Na místě už je druhý autobus. Všechny cestující, kteří budou moci pokračovat v cestě, dopravíme domů,“ řekl Wawrzyczek.

Toyota dopadla dobře

V toyotě, se kterou se autobus střetl, jeli dva lidé. Řidička byla zraněna lehce, spolujezdec vyvázl bez zranění.

Silnici byla kvůli nehodě dočasně zhruba do půl druhé odpoledne uzavřena.

Nehoda autobusu se studenty na obchvatu Olomouce