K neštěstí došlo záhy po startu.

„Při vzletu, kdy pilot již měl s kluzákem výšku nad zemí asi patnáct až třicet metrů prováděl pravotočivou zatáčku, došlo však k prudkému obratu doleva a následnému pádu na vzletový a přistávací pás. Při pádu se zranil. Škoda na jeho stroji se vyšplhala na tři sta tisíc korun,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Pilot hrůzný pád přežil. Utrpěl však taková zranění, že pro něj musel přiletět vrtulník. Zasahující lékaři měli podezření na poranění páteře. To se po vyšetření v olomoucké Fakultní nemocnici potvrdilo.

„Muže jsme hospitalizovali na jednotce intenzivní péče neurochirurgické kliniky. Utrpěl závažní poranění hrudníku, zlomeniny dolních končetina poranění páteře,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

V nemocnici bude muset zraněný muž zůstat zřejmě déle než měsíc.

Pilot prý patřil k velmi zkušeným

Co bylo příčinou nehody není zatím jasné. Policie zvažuje i chybu pilota. Vyšetřující inspektor Letecké amatérské asociace Františk Jurča je však toho názoru, že na závěry je zatím brzy.

„Komise má nyní třicet dnů na to, aby celou věc vyšetřila. Jsme teprve na začátku, takže se nedá nic konkrétního říct,“ poznamenal.

Podle něj bylo ve čtvrtek večer dobré počasí na létání a pilot patřil k velice zkušeným letcům.

„Vál mírný vítr, asi tak kolem dvou metrů za sekundu a viditelnost byla velmi dobrá. Pilot měl nalétáno asi patnáct let na motorovém křídle a loni si udělal zkoušky i na motorový závěsný kluzák, takže měl dostatečnou praxi,“ prohlásil Jurča.

Pád rogala není první letošní leteckou nehodou na Prostějovsku. V dubnu se u Rozstání zřítil pilot motorového křídla. Na cestě mezi Rozstáním a Nivou se snažil v sobotu 23. dubna odpoledne vzlétnout šestatřicetiletý paraglidista. Roztahoval jej kolega v autě s odvíjecím zařízením.

„Muž na padáku však ve výšce asi šedesáti metrů nad zemí ztratil vlivem nárazu větru kontrolu nad paraglidem, se kterým se zřítil na pole,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Na místě zasahoval vrtulník brněnských záchranářů. Lékařka u zásahu vyhodnotila mužova zranění jako středně závažná a nařídila jeho převoz do brněnské nemocnice. Inspektor z Letecké amatérské asociace ČR, který na místě nehodu vyšetřoval, vyloučil jako příčinu technickou závadu. Podle něj pád způsobil nečekaný silný poryv větru.