„Myslím, že to bude spíše to teplo, protože nejvíc je jich vidět o víkendu. Ale vím o mnoha lidech, kteří si vzpomněli, že mají doma mopeda a už se rozmýšlejí jestli pojedou do práce na něm nebo sednou do auta s vyšší spotřebou," prohlásil řidič Josef Hložek.

I když je z pohledu řidičů na silnicích více lidí na motocyklech, jezdí zřejmě opatrněji.

„Oproti stejnému období minulého roku jsme nezaznamenali žádný nárůst nehodovosti," uvedla policejní mluvčí Eva Čeplová.

Výjimkou z pravidla je ale třeba pondělní nehoda u Konice. Osmnáctiletý mladík jel na motocyklu v osm hodin ráno od Šubířova směrem na Konici.

„Po projetí levotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky a sjel s motocyklem do příkopy," popsala nehodu Čeplová.

Na místo vyrazili lékaři, záchranáři, policisté i mladíkův otec. Ten si nakonec odvezl poničenou motorku, zatímco syna odvezli lékaři s lehkým zraněním do nemocnice. Škoda na motocyklu dosáhla bezmála dvaceti tisíc korun. Alkohol u řidiče, ani technickou závadu na stroji policisté nezjistili.

Mladík se zařadil do řad těch, kteří si letos na silnicích v regionu způsobili těžší či lehčí zranění. Jízda na motocyklu si zatím na Prostějovsku podle policejních statistik nevyžádala lidský život.

Právě motocyklisté jsou nejohroženější skupinou motoristů. Pohybují se totiž velmi rychle, ale narozdíl od řidičů automobilů je nechrání pevná karoserie. Vpočtu zranění při dopravních nehodách je předstihují už jen cyklisté.

Častým názorem je, že motocyklisté mají ve větší míře sklony překračovat předepsanou rychlost či pravidla silničního provozu, ať už kvůli mládí či svému životnímu stylu. Podle odborníků se ale tento pohled rozhodně nedá generalizovat.