Po havárii motocyklisty, nárazu kamionu do osobních aut a srážce dvou kamionů skončilo pět lidí v péči lékařů.

Nejhůře zraněnou ženu převezl vrtulník na jipku olomoucké fakultní nemocnice s poraněními páteře, hrudníku a hlavy.

Provoz na dálnici u Prostějova se podařilo obnovit až kolem páté hodiny odpoledne.

Motorkář a pak kamion s osobáky

Nejdříve přibližně o půl šesté ráno havaroval dva kilometry od Držovic ve směru na Olomouc pětatřicetiletý motocyklista.

„Při nehodě se lehce zranil a byl transportován do Fakultní nemocnice v Olomouci.  Alkohol u něho policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou,“ sdělil policejní mluvčí František Kořínek s tím, že způsobená hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na padesát tisíc korun.

Přibližně dvě hodiny poté na 30. kilometru ve směru na Olomouc se srazilo nákladní a dvě osobní auta.

„Dle prvotního šetření se osmatřicetiletý řidič kamionu nedostatečně věnoval řízení a přehlédl konec tvořící se kolony před dopravním omezením. Auta před ním na jejím konci zabrzdila a to již nestihl dostatečně zareagovat a narazil do nich,“ informoval policejní mluvčí František Kořínek a dodal, že po střetu vozidel vyjel náklaďák vpravo mimo silnici, kde se v příkopu i s návěsem naloženým papírem převrátil na pravý bok.

Opticky nejhůře ale dopadl automobil Hyundai, který byl značně poničený v přední i zadní části.

Řidiči obou osobních automobilů značek Volkswagen a Hyundai byli převezeni do prostějovské nemocnice. Spolujezdkyně z Hyundaie byla letecky transportována do Olomouce.

Nikdo další se při nehodě nezranil. Škoda během dopoledne ještě nebyla přesně vyčíslená.

"Žena zraněná při srážce kamionu s osobními auty k nám byla převezená s mnohačetnými zraněními krční páteře, hrudníku a hlavy. Je na traumatologické klinice jednotky intenzivní péče," sdělila mluvčí fakultní nemocnice v Olomouci Veronika Jeřábková s tím, že žena není v ohrožení života.

"Řidič motocyklu pak musel na operaci s několika zlomeninami nohy. Jeho stav je vážný ale stabilizovaný," uvedla odpoledne.

Do akce vyrazili i hasiči

Na místo nehody vyjeli také profesionální hasiči z Prostějova.
„Hasiči zajistili havarovaná vozidla proti vzniku požáru a zastavili drobný únik provozních kapalin. Vyteklé kapaliny na komunikaci zasypali sorbentem," popsala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková s tím, že hasiči dále spolupracovali se zdravotnickou záchrannou službou při ošetření a transportu zraněných a s Policií ČR při šetření nehody.

Na místo nehody zamířil také člen postraumatické péče HZS Olomouckého kraje.

Třetí nehoda – srážka dvou kamionů

Chvíli před polednem došlo přibližně na 24. kilometru dálnice D46 ve směru na Olomouc – u sjezdu Prostějov střed - ke třetí dopravní nehodě.

„V tomto případě dvaačtyřicetiletý řidič kamionu nedobrzdil za koncem kolony, která se utvořila z důvodu předchozí nehody, a zezadu narazil do druhého kamionu,“ nechal se slyšet policejní mluvčí František Kořínek s tím, že při nehodě její pravděpodobný viník utrpěl zranění, se kterým byl převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Při dopravní nehodě došlo k rozsypání nákladu jednoho z kamionů na dálnici. Ta je tak zablokovaná oběma kamiony, které stojí přes oba jízdní pruhy. Provoz v místě je zastaven. Alkohol u řidiče policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou," sdělil o půl druhé odpoledne mluvčí František Kořínek.

Příčiny, okolnosti i míra zavinění všech tří dopravních nehod budou předmětem dalšího policejního šetření.

Zablokovaná dálnice

Nehody zkomplikovaly již tak obtížnou situaci na D46. Na dálnici je kvůli rekonstrukci exitu v Olšanech u Prostějova doprava svedena do jednoho jízdního pruhu. Kvůli nehodám však je nyní omezení ještě výraznější.

„Dálnice ve směru na Olomouc je uzavřena s předpokladem odklízení následků nehod až do večerních hodin. U druhé nehody existuje brzký předpoklad obnovení provozu alespoň v jednomu jízdním pruhu,“ informoval o půl druhé policejní mluvčí František Kořínek. Policie nestanovila žádnou oficiální objízdnou trasu. Většina aut tak míří po "staré" směrem na Olšany.