Než na místo dorazila sanitka, snažili se zraněným v autech pomoci dvě mladé ženy, které právě projížděly kolem, a následně i prostějovští vojáci, kteří u nehody zastavili také.

„Řidička jela přede mnou po hlavní silnici směrem do Prostějova. U mostkovického letního kina vjela obrovskou rychlostí do mírné zatáčky. Ta ji vynesla do protisměru a čelně narazila jedoucího auta. Byla to ohromná rána. Naštěstí jsem svůj vůz stačila včas ubrzdit,“ popsala svědkyně nehody Monika Kratochvílová z Plumlova.

Ta spolu s šoférkou dalšího auta, které jelo stejným směrem, běžela zraněným na pomoc.

„Okamžitě jsem volala sanitku a policii, druhá žena mezitím kontrolovala, jestli jsou všichni v autech při vědomí. Potom jsme se společnými silami snažili vytáhnout řidičku, která nehodu nejspíš zavinila. Byla totiž částečně zaklíněná a po nárazu v šoku,“ popsala žena, kterou v krizové chvíli otřásl přístup dalších šoférů, kteří jeli kolem. Zůstali totiž stát v koloně.

„Nikdo z nich se neobtěžoval vylézt z auta a zeptat se, zda nepotřebujeme pomoci. Tři jsme pendlovali od jednoho zraněného ke druhému. Ani řidič autobusu, který u bouračky zastavil, nepomohl. Jen vystoupil, dal si ruce v bok a pokrčil rameny,“ dodala Kratochvílová.

Do pěti minut dorazila na místo zdravotnická záchranná služba z Prostějova a v zápětí také prostějovští profesionální hasiči. Policisté přijeli od Plumlova za dalších třicet minut, když už hasiči kolonu rozpustili a teprve po nich dopravní policie z Prostějova.

Do příjezdu policistů řídili asi půl hodiny dopravu na místě nehody hasiči. „Začaly se tu tvořit velké kolony, museli jsme jednat rychle,“ řekl jeden z požárníků.

Podle šéfa prostějovských profesionálních hasičů mají jeho muži pravomoc řídit u nehody dopravu minimálně do příjezdu policistů. Mnohdy jsou ale sami zaneprázdněni vyprošťováním či hašením. „Policisté mají v tomto směru více zkušeností, proto jsme rádi, když dorazí co nejdřív,“ řekl Ošlejšek.

„Prostějovští dopravní policisté šetřili ve chvíli, kdy se nehoda v Mostkovicích stala, havárii v Prostějově. Pokud to situace vyžaduje, posílají se k dalším nehodám na pomoc nejbližší policisté, v tomto případě byli z Plumlova,“ vysvětlila Marcela Nadymáčková z okresního policejního ředitelství v Prostějově.