K nehodě vyjížděli záchranáři krátce před tři čtvrtě na deset.

„Řidička jela ve voze značky Dacia ve směru od Brna na Prostějov. V pravotočivé zatáčce zřejmě nezvládla řízení a vyjela mimo silnici,“ popsal bouračku policejní vyšetřovatel.

Auto se převrátilo, nějakou dobu jelo po střeše a nakonec skončilo na kolech mezi stromy v lesíku u potoka pod mostkem.

Ačkoli promáčklá střecha, opěrky vyčuhující z místa, kde bývalo zadní sklo a prázdná dětská sedačka, vedle níž ležely zablácené hračky, vyhlížely hrozivě, nehoda se naštěstí obešla bez těžšího zranění.

„V autě byla žena, muž a malé dítě. Všichni utrpěli pouze pohmožděniny,“ uvedl mluvčí záchranářů Jan Weinberg.

Nedaleko místa nehody vytahovali hasiči ze závěje další auto.

„Díval jsem se, co se stalo a řekl jsem si, že radši přibrzdím. A takhle to dopadlo,“ prohlásil majitel vozu zabořeného ve sněhu.

Za několik minut jej však hasiči vytáhli a tak mohl pokračovat v cestě.

Také havaroval v úseku, kde je silnice vydlážděna kostkami.

Na asfaltu voda, na kostkách led

„Na odlišném povrchu může v takovémto počasí vznikat lokální náledí. Je třeba dávat si pozor, protože při pohledu z auta vypadá vozovka stále jako mokrá,“ upozornil dopravní inženýr prostějovské policie Michael Vafek.

Dlažba má totiž vyšší tepelnou kapacitu než asfalt. Takže zatímco na asfaltu je mokro, na studenější dlažbě může mrholení nebo voda z tajícího sněhu namrzat.

Právě na tyto kritické úseky vyjížděli v úterý silničáři jako první.

„Dlážděné úseky silnic, mosty, to jsou v takových podmínkách nebezpečné úseky. Proto už ráno vyjely preventivně sypače se solí a tam, kde není možné solit, sypaly inertním materiálem,“ konstatoval vedoucí prostějovského provozu správy silnic Jaromír Foltýnek.

„Nasadili jsme pět sypačů na Konicku, dva na Protivanovsku a odpoledne ještě traktory s radlicemi, aby odhrnovali rozbředlý sníh,“ doplnil vedoucí cestmistr z Konice Petr Walter.

Pozor na mramlor na náměstí!

V Prostějově byly v úterý technické služby se solením poněkud opatrnější.

„Od rána jsme solili tam, kde to nejvíce klouže, tedy na dlažbě na náměstí. Pak jsme čekali na vývoj počasí. Sůl totiž stojí peníze a nechceme ji sypat jen tak zbůhdarma. Nakonec jsme začali ošetřovat nejfrekventovanější chodníky,“ informovala jednatelka společnosti A.S.A. TS Prostějov Iveta Jurenová.

Tvrdí, že na náměstí v centru by si teď lidé měli dávat pozor pořád.

Mramorová dlažba, tedy bílé partie dláždění, které bylo položené ve třicátých letech minulého století, není pro venkovní plochu příliš vhodná. Klouže i když je mokro a velmi snadno namrzá.

Na příští dny předpovídají meteorologové noční mráz a přes den teploty kolem nuly.

Náledí se tedy bude podle všeho tvořit každé ráno. Ochladit pod bod mrazu by se mělo zase začátkem příštího týdne.