Ještě než začnete se samotným sháněním věcí pro miminko, je dobré si ujasnit, u kterých konkrétních položek jste ochotni přimhouřit oko nad kvalitou a u kterých zdaleka ne. Například u výběru oblečení pro novorozence je třeba vybírat takové materiály, jež jsou vhodné pro jeho citlivou a jemnou pokožku.

Také nákup velkého množství jednorázových plenek předem je třeba zvážit, neboť ne každému miminku daný výrobek musí vyhovovat. I proto se vyplatí sestavit si seznam potřebných věcí pečlivě.

Tipy na výbavu pro miminko na zajímavém videu:

Zdroj: Youtube

Zeptejte se svých blízkých a známých

Nejdražšími jednorázovými položkami v rozpočtu při nakupování výbavy pro miminko bývají tradičně kočárek, autosedačka, ale ani nákup oblečení a dalšího vybavení pro miminko není nejlevnější.

Kdo získá titul Miminko měsíce března roku 2023? Hlasujte v celostátním finále ZDE.

Proto pokud nepohrdnete věcmi „z druhé ruky“, pak stojí zato v prvním kroku požádat nejdříve své příbuzné, přátele, sousedy a kolegy v práci, zda nemají v okolí známé, kteří by rádi nabídli kočárek či jakékoliv další věci z výbavy svých odrostlých dětí zdarma, případně za nějakou drobnost. Často se stává, že se někdo těchto věcí, jež mu v bytě už překážejí, rád zbaví, aniž by za to požadoval peníze.

Vyzkoušejte sílu sociálních sítí

Na sociálních sítích, jako je například Facebook či Instagram lze narazit na různé skupiny, kde lidé nabízejí v rámci například bazaru všeho možného i věci a potřeby pro děti, nezřídka i tam se občas objeví nabídka kočárku či oblečení a dalších propriet zdarma.

Mladí rodiče se ocitají v pasti, nemají zkušenosti ani potřebné finance
Mladí rodiče se často ocitají v pasti: Chybí jim zkušenosti, bydlení i peníze

Inzerujte zdarma, obejděte bazary

V některých supermarketech či obchodech mívají u vchodu provozovny inzertní tabuli, kde mohou jejich zákazníci na přiložené lístky u tabule psát a poté na tabuli zveřejňovat svoji poptávku či nabídku. Pokud některá položka ze seznamu stále chybí, lze zkusit i tento způsob.

Miminka z celé České republikyZdroj: deník/Jan Lakomý

V kamenných i internetových bazarech a second handech je dnes možno pořídit prakticky cokoliv – a občas jde opravdu o výhodnou koupi. U kamenných prodejen tohoto typu při nákupu zboží ale snadněji zjistíte jeho skutečnou kvalitu. Můžete tak za příznivou cenu zakoupit i některé technické „vychytávky“, jako jsou chůvičky, monitory dechu pro miminko, ohřívače sklenic pro kojence a podobně.

Sezonní burzy ošacení a potřeb pro děti

Ve větších městech často některé organizace, jako jsou například centra pro děti, dětská a rodinná centra, komunitní centra a neziskové organizace pořádají sezonní burzu dětského ošacení a potřeb. Výjimkou nebývají ani burzy „pro dvojčata“. Tady bývají nákupy dosti výhodné.

Základní výbavička pro miminko:

Zdroj: Youtube

Sledujte sezonní a množstevní slevy

Nákup jednorázových plenek pro dítě bývá pravidelnou měsíční položkou. Pokud se vám nepodaří získat plenky od kamarádek, kterým třeba některé vhodné balení plenek po jejich dítěti zbylo, pak je dobré se zaměřit na porovnávání cen plenek v obchodech.

Stačí pečlivěji sledovat letáky supermarketů, jako nápověda může dobře posloužit i některý z internetových „srovnávačů cen“.

Čekáme miminko: Jak moc příchod potomka zahýbe rodinným rozpočtem?

Co je s sebou do porodnice nutné

Mnoho porodnic budoucí rodičky informuje na webu nemocnice o tom, co je vhodné si s sebou do porodnice vzít pro sebe a pro miminko. V řadě z nich maminkám po dobu pobytu nemocniční košili zapůjčují a dávají zdarma vložky či jiné potřeby. Proto je dobré se po těchto informacích pídit zavčas a ušetřit si tak peníze i čas se sháněním dalších věcí.

Pokud se podaří do začátku osmého měsíce těhotenství textilní věci vyprat, nažehlit a také všechny ostatní věci nachystat tak, aby byla po ruce sbalená taška do porodnice s věcmi pro vás a vaše dítě, ale také připravit věci na cestu z porodnice domů a na první dny po příjezdu z porodnice domů, můžete zbytek týdnů před porodem relaxovat, případně dolaďovat nepodstatné detaily výbavy na pozdější využití.