VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PROSTĚJOV

Město Prostějov je součástí Olomouckého kraje. Leží v severní části Hornomoravského úvalu, na úpatí Prostějovské pahorkatiny, ve východní části České republiky. První zmínka o Prostějově, který je nazýván Hanáckým Jeruzalémem, je z první poloviny 12. století. Dnešní historické jádro města je vyhlášeno památkovou zónou.

H-Club provoněla maracuja i ananas. Podívejte se

Příjemné zpestření víkendu si mohli užít v neděli návštěvníci prostějovské restaurace H-Club. Po desáté hodině se zde totiž konala třetí akce s názvem Afrika bez obalu. A na co se účastníci mohli těšit? Už u vstupu třeba na exotickou vůni.

Zámek v Prostějově přilákal stovky návštěvníků

Možnost prohlédnut si běžně nepřístupné prostory zámku v Prostějově si během sobotního odpoledne nenechaly ujít téměř tři stovky návštěvníků. Interiéry i venkovními prostory je i tentokrát provedli studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu.

Akrobati uchvátili Prostějov. Podívejte se

Po loňském obrovském úspěchu letos opět zahajovala Wolkrův Prostějov pražská novocirkusová akrobatické skupina The Loser(s).

Koloběžky brázdily střed Prostějova. Takto na nich jezdci řádili

Sportovní den ve znamení koloběžek. Prostějovské Sportcentrum DDM v pondělí upořádalo již pátý ročník akce Prostějovská koloběžka.

Zaplněné náměstí si užívalo koncert kapely Slza. Podívejte se

Prostějovské léto ve čtvrtek odpoledne odstartovalo. Postarala se o to zahajovacím koncertem kapela Slza. Koncert vzbudil na náměstí TGM pořádný rozruch.

Senioři si v Duze užili svůj den. Podívejte se

Další společné setkání prostějovských seniorů proběhlo ve čtvrtek v Kulturním klubu Duha. Akce, jejímž cílem je pobavit, poradit a podělit se o zkušenosti, se mohla opět pyšnit skvělou atmosférou.

Na Ruďáku opět řádí bagry. Tak to tam nyní vypadá

Druhá etapa revitalizace prostějovského náměstí Spojenců je v plném proudu.

Desku připomínající utrpení Židů přijel odhalit i velvyslanec

/FOTOGALERIE/ Kdo před polednem přišel na hlavní nádraží v Prostějově, nejspíše se nestačil divit. Střední část stanice totiž zaplnilo početné shromáždění. To se sešlo s jediným cílem: připomenout a uctít oběti holocaustu, kterých bylo více než tisíc. A při té příležitosti odhalit pamětní desku připomínající transport židovských obyvatel města do koncentračních táborů v roce 1942.

Vojáci připravili dětem den plný zábavy. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Děti z celého okresu ve čtvrtek pobavili prostějovští vojáci na letišti.

Obchvat Prostějova stihneme, ujišťuje radnice

Přípravné práce finišují, stavba brzy začne. Takový vzkaz posílají představitelé Prostějova i Olomouckého kraje řidičům projíždějícím právě Prostějovem. A také obyvatelům centra města. Kolem jejich oken se nyní prohání tisíce aut denně kvůli neexistujícímu severnímu obchvatu města, nejen v dopravních špičkách se pak lidé potýkají s kolonami. Tomu však má být již brzo konec.

Aktivní senior lákal na vědomosti i tříkolky. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Desítky aktivních Prostějovanů se v úterý sešly u prostějovské hvězdárny. Spojovaly je dvě věci - vyšší věk a zároveň zájem užít si trochu zábavy. Město pro ně totiž připravilo akci Aktivní senior, během níž si lidé otestovali řadu dovedností a znalostí.

Národní dům se stěhuje. Do stanů na náměstí TGM

Na kávičku či svíčkovou pod stan? Proč ne, prostějovská historická dominanta v podobě Národního domu, prochází plánovanou rekonstrukcí, která se postupně dotkne i vnitřních prostor a hlavně kuchyně. Výrazné omezení celkové provozu by tak mělo trvat čtyři měsíce a prostějovští radní se rozhodli k zajímavému činu. Kavárnu a restauraci přestěhují na náměstí T. G. Masaryka.

Opravy Společenského domu? Počkáme na soud, říká primátorka

Parkoviště v Komenského ulici opět slouží řidičům, ve všední dny je znovu přeplněné auty lidí spěchajících za nákupy, na úřady či do práce. Vedení města nakonec odstavnou plochu v centru města v květnu, půl roku po jejím zabrání společností Manthellan, uvolnilo.

Hanácký Jeruzalém odhalí pamětní desku

Další připomínku bohaté židovské historie Prostějova přidají začátkem června členové spolku Hanácký Jeruzalém. 1. června slavnostně odhalí pamětní desku obětem Židům, které za války nacistické Německo transportovalo do koncentračních táborů. Deska se tak přidá k již stávající, které připomíná oběti války z řad železničních zaměstnanců.

První sběrači jahod vyrazili do akce. A úroda je slušná

/FOTOGALERIE/ Jahody kam se jen člověk podívá. Tak to v těchto dnech vypadá v samosběrně na jihu Prostějova. V Určické ulici začala sezóna ve středu, kdy první zájemci vyrazili s bedýnkami, pikslami ale také rovnou kýbly do akce.

OBRAZEM: Čokoládová tretra v Prostějově

Radost z pohybu. Úterní dopoledne na atletickém oválu ZŠ Jana Železného hostilo malé běžce. Ti se zúčastnili kvalifikačních závodů Čokoládová tretra a nejlepší z nich mají naději na Velké finále v rámci vítkovického mítinku Zlatá tretra.

Špatná zpráva pro řidiče: vrahovická vlečka letos nezmizí

Řidiči z Prostějova-Vrahovic stále musí počítat s tím, že při cestě mezi čtvrtí a centrem Prostějova riskují poničení auta. Důvod?

Blíží se průlom v kauze bývalého židovského hřbitova?

Velké vášně, a to zejména dva roky zpátky vzbudily snahy některých židovských organizací o pozměnění části Studentské ulice v Prostějově. Do 40. let minulého století zde totiž existoval hřbitov, a proto se nyní objevil požadavek na pietnější úpravu místa.

Kavárna, koktejl bar a společenská hudba. Bašta mění využití

Podnik s poslechem společenské hudby. To je zřejmě budoucnost prostějovské bašty ve Školní ulici, jedné ze dvou, které se zachovaly z městského opevnění. Bašta coby městský majetek totiž získala nového nájemce.

VIDEO: Zlatá jehla nabídla originální modely

/FOTOGALERIE/ Festival barev a tvarů. V ten se proměnil 17. ročník Zlaté jehly, soutěže, v níž se utkávají návrhářky a návrháři ze středních škol. Tvůrci se v prostějovském Společenském domě snažili ohromit různě. Někteří praktičností modelů, jiní naopak zcela nevšedním pojetím. Třeba tím, že přidali k oděvu i hady, byť pouze umělé.

Ze zeleně máme džungli, stýskají si obyvatelé Šárky

Rekonstrukce první části prostějovského sídliště Šárka je minulostí. Po desítkách let se obyvatelé dočkaly nových chodníků, silnic, zeleně, laviček. Stavební stroje už z míst zmizely a místní tak bilancují. Už nyní však nejsou s některými novinkami spokojení.

Vrahovické koupaliště opravují, snad otevře už v létě. Jak bude vypadat?

/VIZUALIZACE/ Jedna z největších investičních akcí letošního roku – rekonstrukce koupaliště ve Vrahovicích, bude dokončena s předstihem. Jestli se však budou moci Prostějované vykoupat ještě letos jisté není.

Návrháři zabojují o Zlatou jehlu. I na téma Kniha džunglí

Již sedmnáctý ročník soutěže středoškoláků v oblasti módního designu Zlatá jehla, bude hostit Prostějov.

Maturanti pasovali své nástupce. Kečupem i panáky oleje

/FOTOGALERIE/ Pořádně zaneřádění odcházeli v pátek studenti 3. ročníků Gymnázia Jiřího Wolkera z náměstí Spojenců. Jejich starší spolužáci z největšího gymnázia v okrese jim totiž přichystali pasování na čtvrťáky.

Parkoviště je volné. Magistrát zpřístupnil plochu blokovanou Manthellanem

Volno, hlásí po čtvrtku řidiči z parkoviště v Komenského ulici v Prostějově.

Město obsadili sovětští a rumunští vojáci. Jako připomínku konce války

Uniformy ze druhé světové války byly ve středu k vidění na náměstí T. G. Masaryka. Ovšem nejen ony. Do středu Prostějova vpochodovali ozbrojení vojáci a s nimi také dobová technika. Nadšenci do historie, v čele s Klubem vojenské historie Dukla, tak podruhé na náměstí připomněli konec bojů. Nejvíce pak padlé na straně osvobozujících armád.

Nemocnice láká na Den zdraví plný prevence

Kontrola pigmentových znamének, nácvik správné hygieny rukou, konzultace se specialisty na rehabilitaci či na karcinom prsu - to je jen zlomek aktivit, které chystá na čtvrtek prostějovská nemocnice. Během Dne prevence zdraví nabídne nemocnice zájemcům zdarma možnost vyšetření i konzultací, a to bez žádanek či objednávek.

Jména židovských obětí najdete v Prostějově na chodníku

Prostějov, Hanácký Jeruzalém. Tento přídomek nezískalo svého času město jen tak, pro nic za nic. Až do druhé světové války žila v Prostějově početná židovská menšina, jedna z největších na Moravě. Během 2. světové války však nacistická Třetí říše poslala drtivou většinu obyvatel židovského původu na smrt. Jejich minulost tak připomíná již jen zbytek bývalé židovské čtvrti, židovský hřbitov a také spolek nazvaný, jak jinak než, Hanácký Jeruzalém.

Nespokojený Prostějovan: Městský byt mi plesniví a na balkóně roste strom

Padající omítka, plíseň, vlhkost. A jako bonus stromek, který zapustil kořeny přímo v balkóně. Takové zkušenosti má s bydlením v městském bytě Otakar Marek bydlící v Prostějově. Na stav balkónů a omítek přitom Domovní správu opakovaně upozorňoval.

VIDEO: Do ulic vyrazil klaun z hororu i Ježíš, Prostějov ožil majálesem

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Svátek studentů. Tak se právem říká Majálesu, oslavě všeho studenstva a zároveň i masek. I na letošní ročník pořádaný v pátek se jich na pochod centrem Prostějova vydalo požehnaně. Z desítky středních škol vyrazily stovky a stovky studentů.

Dotační hokejová bouře: primátorka s opozicí vede novou válku slovy

Oblíbené téma zastupitelů opět v Prostějově vyvolává kontroverze. Znovu se totiž stává tématem dotace prostějovským hokejistům, konkrétně mládežnickým LHK Jestřábi Prostějov.

AKTUALIZOVÁNO

Vzhůru do ulic. Majálesová veselice zaplaví město

Stovky studentů vyjdou dnes před polednem do ulic Prostějova.

VIDEO: Tajemný Archibald v divadle děti neděsil

/FOTOGALERIE/ Čtvrteční dopoledne, bylo v prostějovském Městském divadle zasvěceno hudbě. Místní Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose, si pro nejmenší děti připravila komponovaný pořad, jenž byl průřezem celé školní činnosti.

Od Matrixu k Oldřichu Novému. Prostějov patřil scénickému tanci

Pódium Městského divadla v Prostějově patřilo v sobotu tanečníkům. Další ročník krajské přehlídky scénického tance přinesl pestrou nabídku vystoupení. Postup na celostátní přehlídku slaví taneční soubor K.L.id Postřelmov s choreografií "Zaneprázdněnou klenbou nevidět sebe".

U Hloučely se pálily čarodějnice. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Především rodiny s dětmi přilákalo v sobotním odpoledni tradiční pálení čarodějnic u řeky Hloučely. Ještě více si zdejší atmosféru užili ti, kteří dorazili v maskách. Na tyto návštěvníky totiž čekal buď špekáček nebo welcome drink zdarma.

Školáky na velodromu bavili policisté i vojáci. Podívejte se

Spoustu aktivit, zábavy i poučení zažili školáci na prostějovském velodromu. Během pátečního Dne s IZS se totiž setkali s prací policie, hasičů či záchranářů. A co víc, část jejich vybavení a výstroje si mohli návštěvníci akce i vyzkou-šet.

V Prostějově uctili památku obětí hladových bouří

Třiadvacet mrtvých a osm desítek zraněných. Taková byla bilance hladové demonstrace, která se odehrála před 101 lety v Prostějově.

Prostějovskou knihovnu zaplnily čarodějnice a spousta zábavy

FOTOGALERIE / Spoustu her a soutěží slibovali lidé z prostějovské knihovny. A jak slíbili, tak udělali. Čtvrteční odpoledne tak bylo vyhrazené pro děti, které mají rády nejen čtení, ale také čáry, kouzla, zkrátka vše, co patří ke správnému čarodějnictví.

Okrádají nás na vodě, tvrdí Čeněk Svoboda. A žaluje radnici

/ROZHOVOR/ Informuje, zkoumá, zjišťuje. A s tím, co dosud zjistil, není vůbec spokojený. Prostějovan Čeněk Svoboda se už před časem pustil do zjišťování, jak je to s cenou vody, co ji ovlivňuje a jak se na koncové ceně pro zákazníka projevuje vlastnictví či pronájem vodovodní sítě nadnárodní společnosti.

Konec nebezpečí? Řidiče před zdivem z mostu ochrání síť

Pád zdiva z dálničního, to už je po tomhle týdnu minulost. Řeč je o dálničním mostu, takzvané Hanácké estakádě, která protíná Prostějov severojižním směrem. Ředitelství silnic a dálnic do tohoto a zejména příštího roku počítá s rekonstrukcí významné dopravní stavby. A první úpravy začaly.

Uzavírka, dějství druhé: Brněnská ulice je obsypaná stavaři

Stroje, stroje, dělníci a stroje. Brněnská ulice v Prostějově prochází už měsíc rozsáhlou rekonstrukcí. Ta od neděle načala druhou fázi.

Divadlo Jana Přeučila a Evy Hruškové okouzlilo děti

/FOTOGALERIE/ Výskot dětí se v úterý nesl prostějovským kinem. Důvodem ovšem tentokrát nebyl film. Na jevišti se totiž objevil Jan Přeučil s manželkou Evou a také jejich loutky. Pro děti si během moravského turné připravili hned několik pohádek: třeba Čerta a Káču a Šípkovou Růženku.

Prostějov bez parkoviště. Pozemek zabraný Manthellanem zůstává za betonem

Otevřít parkoviště či nikoliv? Tak zněla jen jedna z mnoha otázek a problémů, které uplynulé pondělí probírali prostějovští zastupitelé. Ti se na svém zasedání vrátili k tradičnímu bodu programu – odstavné ploše v Komenského ulici. Od loňského prosince ji má zabranou společnost Manthellan s tím, že provádí v místě archeologický průzkum kvůli budoucí výstavbě obchodního domu.

AKTUALIZOVÁNO

To byla podívaná! Doteky módy nabídly přehlídku tvarů i barev

/FOTOGALERIE/ Plnoletost slavilo v pátek klání dokazující, jak různorodá je móda. V Národním domě se totiž konaly osmnácté Doteky módy, soutěž pro studující návrháře a návrhářky. Kromě domácích z pořádající školy SŠDAM dorazili také středoškolačky-návrhářky z Prahy, Liberce či Ústí nad Orlicí.

Volby se blíží, opozice nespí. V jaké podobě půjde do boje?

Značné posuny na prostějovské politické scéně oznámili zastupitelé. Opozice na středeční tiskové konferenci totiž dala na vědomí, že vznikla nová koalice stran, která půjde do voleb.

O most Žešov nepřijde, slibují radní. A chystají opravu

/FOTOGALERIE/ Všudypřítomná rez, chátrající zábradlí. Pod ním římsy, do nichž pomalu ale jistě mnohamilimetrovými škvírami zatéká.

Radní slíbili, že zváží přechod u Moravské

Možná naděje svitla chodcům v jižní části Krasic. Na pondělním jednání prostějovského zastupitelstva totiž padl kromě jiných také dotaz na neexistenci přechodu pro chodce k zastávce autobusu Krasice-Moravská.

Město znovu hokejovou dotaci platit nechce. Náměstci ustáli pokus o sesazení

To nejlepší na konec. Prostějovští zastupitelé dodrželi v pondělí tradici a nejproblematičtější body programu zařadili na konec jednání. Tentokrát mezi nimi dominoval bod možného znovuzaplacení šesti a půl milionu korun na dotacích hokejistům. Klub v insolvenci LHK Jestřábi Prostějov, spolek totiž podle rozhodnutí brněnského soudu na účet peníze nedostal a město tak podle něj slíbenou a schválenou dotaci nezaplatilo.

Doteky módy klepou na dveře, galavečer uvede Tomáš Hanák

Letos už po osmnácté přivítá prostějovské Městské divadlo finalisty soutěže Doteky módy. Tito finalisté vzešli z předkola, které proběhlo v pátek 6. dubna na Střední škole designu a módy. Do finále postoupilo třináct soutěžících z celé České republiky.

Magistrát může přijít o 7 milionů, kvůli problémům s vyplácením dotací

O miliony korun může přijít prostějovská radnice. Důvod? Způsob vyplácení dotace hokejovému klubu LHK Jestřábi Prostějov, spolek. Mládežnický oddíl dostával částky od města přes Domovní správu, která proplácela led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT