VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PROSTĚJOV

Město Prostějov je součástí Olomouckého kraje. Leží v severní části Hornomoravského úvalu, na úpatí Prostějovské pahorkatiny, ve východní části České republiky. První zmínka o Prostějově, který je nazýván Hanáckým Jeruzalémem, je z první poloviny 12. století. Dnešní historické jádro města je vyhlášeno památkovou zónou.

Stavba podjezdu pro cyklisty se blíží. V Olomoucké u Hloučely

Plánovaná stavba podjezdu na Olomoucké ulici u Hloučely bude mít nejspíše brzy zelenou. Po tahanicích města s Povodím Moravy o výsledné podobě projektu je již na stole finální verze. Upravovat se zde bude i koryto řeky. Na podjezd by měla později následovat cyklostezka až do Vrahovic.

Koupaliště ve Vrahovicích je napuštěné. Chystá se otevřít 17. srpna

Příjemnou zprávu pro plavce a všechny milovníky vody má po středě Domovní správa Prostějov. Právě uprostřed týdne totiž nechala napustit koupaliště ve Vrahovicích.

Prostějov zaplavují kočky. Spolek Mourek se s tím snaží něco dělat

Putují městem na vlastní pěst a množí se. Toulavé kočky jsou jedním z aktuálních problémů v Česku a Prostějov není výjimkou.

Bez přechodů. Oprava Brněnské ulice trápí chodce

Se zcela novou situací se musí potýkat chodci na jihu Prostějova. Po rekonstrukci Brněnské ulice, jedné z nejfrekventovanějších výpadovek ve městě, totiž na vozovce zmizelo vyznačení přechodů pro chodce. A to u hřbitova a u ulice Tetín.

Rekonstrukce vrahovického koupaliště finišuje. Kdy otevře?

Zatím nadále staveništěm zůstává koupaliště v Prostějově-Vrahovicích. Podle původních plánů mělo být dokončené už před létem. Částečně i díky odvolání jednoho účastníka výběrového řízení však došlo a stále dochází ke zdržení stavby. Zatím navíc není vůbec jasné, zda se k otevření město dostane ještě během srpna. V kuloárech se mluví o posunutí až na září, tedy prakticky po hlavní plavecké sezoně.

Děti i starší lidé nebudou v prostějovské MHD platit

Děti, studenti a důchodci budou v Prostějově od září jezdit levněji i městskou hromadnou dopravou.

Vrahovické koupaliště čeká za pár dní kolaudace. A pak hurá do vody

/FOTOGALERIE/ Největší městská investiční akce letošního roku se chýlí zdárně ke konci. Populární plovárna v okrajové části Prostějova, by měla být příští týden zkolaudována.

Další chytré lavičky nepřibudou. Zastávky ano

V Prostějově můžou lidé využívat už tři chytré lavičky. Tedy lavičky, kde je připojení k internetu a návštěvníci si mohou i nabít svůj mobilní telefon. Nejen obyvatelům města jsou k dispozici v ulici Újezd, u kina a také před hlavní vlakovou stanicí.

Dům dětí a mládeže opravují, nová hala je ale v nedohlednu

Rekonstrukce Domu dětí a mládeže na Vápenici je v plném proudu. Jako součást rekonstrukce plánovalo vedení města postavit ve vnitrobloku i novou velkou tělocvičnu. Tento záměr ale musel být kvůli nevoli okolních majitelů pozemků pozastaven.

Moravská štrůdlárna v Prostějově končí. Proč?

Prostějováci přišli o další z řady menších a originálních podniků. Moravská Štrůdlárna na Vápenici končí svou činnost. Na vinně jsou zdravotní problémy majitele.

Pozapomenutou Kováříkovu vilu čeká oprava. A nové využití

Vila po Josefu Kováříkovi je už několik let v bídném stavu. Před časem ji ale koupil nový majitel, který je připraven provést náročnou rekonstrukci.

V Olomoucké ulici vypadl chlapec z okna, letecky jej transportovali do nemocnice

Značné manévry zažila v pátek odpoledne Olomoucká ulice v Prostějově. Po jedné hodině zde zasahovali záchranáři. Důvodem bylo zranění chlapce.

Na Ruďáku je hotovo. Přibyla nová parkovací místa a chodníky

Poslední dělníci odešli, utichl také ruch strojů. Na prostějovském náměstí Spojenců je opět klid. Po více než měsíci zde totiž skončila 2. etapa rekonstrukce.

Na nebezpečí u přejezdu vás upozorní telefon. Systém se testuje v Prostějově

Oči přilepené na telefonu nebo sluchátka v uších bývají často příčinami fatálních nehod na železničních přejezdech. Tato skutečnost byla motivací pro vývoj nového inteligentního systému, na kterém spolupracují firmy Degeco a AŽD Praha. Zkušební provoz zažívá tento systém i v Prostějově.

Knihobudky v Prostějově budou hrát všemi barvami

Děti z ateliéru Modrý anděl přemalovali první knihobudku. Tyto budky jsou v Prostějově už tři, nového kabátu se dočkala ta na Husově náměstí. „Chtěli jsme, aby byli více barevnější a upoutali více pozornosti. Takhle určitě nalákají i více školáků,“ řekla předsedkyně Okrašovacího spolku Milada Sokolová.

Oblohu nad Prostějovem zaplavili okřídlení parašutisté

Prostějované mohou v těchto dnech na nebi poblíž letiště zahlédnout nevídané věci. Jedná se o vůbec první ročník otevřeného mistrovství České republiky v disciplíně zvané wingsuit flying, který probíhá právě teď na letišti v Prostějově.

Oprava Plumlovské ulice se odkládá na podzim

Kvůli zdržení oprav na Brněnské ulici se rekonstrukce Plumlovské ulice odkládá. Ulice se původně měla uzavřít 31. srpna. Podle náměstka Zdeňka Fišera k tomu ale určitě nedojde.

Nově opravená pošta nenadchla, lidem se některé věci nelíbí

Pošta na Poděbradově náměstí již otevřela své zrekonstruované prostory klientům. V úterý zde proběhlo slavnostní zahájení staronového provozu. Ačkoli město hodnotí rekonstrukci pozitivně, místní spokojeni zatím nejsou.

Rekonstrukce Národního domu pokračuje, obří stan ale v centru stát nebude

Avizované uzavření Národního domu se zatím nekoná. Atrakce v podobě jídelního stanu v centru města, tedy zatím na prostranství před prostějovským muzeem nestojí.

500 let! Palírna v Prostějově slavila kulaté výročí. Podívejte se

Zaměstnanci prostějovské Palírny U Zeleného stromu oslavovali první červencovou středu výročí pěti set let od jejího založení.

Ve městě přibydou stojany pro kola

Stání pro kola přibydou v budoucnu u některých obchodů v Prostějově.

Vrahovice jásají. Město jim zajistí novou lávku

Ve Vrahovicích se staví lávka pro pěší. „Rozhodli jsme se pro lávku z toho důvodu, že chodník končí před mostem a dál žádný nevede. Takže lidé museli chodit po silnici. Je tam sice úzká krajnice, ale kočárek nebo vozík po ní nemá šanci projet,“ řekl náměstek Zdeněk Fišer.

Na prostějovské autobusové nádraží najedou bagry

Rozsáhlá rekonstrukce prostějovského autobusového nádraží vypukne za deset dnů. Stát bude osmnáct a půl milionu korun. Práce budou probíhat ve čtyřech etapách po jednotlivých nástupištích.

Pošta v centru na tři dny zavře. Kvůli rekonstrukci

Obyvatelé Prostějova se budou muset ve dnech 3., 4. a 7. července obejít bez pobočky pošty na Poděbradově náměstí. Důvodem je plánovaná rekonstrukce prostor pro veřejnost.

H-Club provoněla maracuja i ananas. Podívejte se

Příjemné zpestření víkendu si mohli užít v neděli návštěvníci prostějovské restaurace H-Club. Po desáté hodině se zde totiž konala třetí akce s názvem Afrika bez obalu. A na co se účastníci mohli těšit? Už u vstupu třeba na exotickou vůni.

Zámek v Prostějově přilákal stovky návštěvníků

Možnost prohlédnut si běžně nepřístupné prostory zámku v Prostějově si během sobotního odpoledne nenechaly ujít téměř tři stovky návštěvníků. Interiéry i venkovními prostory je i tentokrát provedli studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu.

Akrobati uchvátili Prostějov. Podívejte se

Po loňském obrovském úspěchu letos opět zahajovala Wolkrův Prostějov pražská novocirkusová akrobatické skupina The Loser(s).

Koloběžky brázdily střed Prostějova. Takto na nich jezdci řádili

Sportovní den ve znamení koloběžek. Prostějovské Sportcentrum DDM v pondělí upořádalo již pátý ročník akce Prostějovská koloběžka.

Zaplněné náměstí si užívalo koncert kapely Slza. Podívejte se

Prostějovské léto ve čtvrtek odpoledne odstartovalo. Postarala se o to zahajovacím koncertem kapela Slza. Koncert vzbudil na náměstí TGM pořádný rozruch.

Senioři si v Duze užili svůj den. Podívejte se

Další společné setkání prostějovských seniorů proběhlo ve čtvrtek v Kulturním klubu Duha. Akce, jejímž cílem je pobavit, poradit a podělit se o zkušenosti, se mohla opět pyšnit skvělou atmosférou.

Na Ruďáku opět řádí bagry. Tak to tam nyní vypadá

Druhá etapa revitalizace prostějovského náměstí Spojenců je v plném proudu.

Desku připomínající utrpení Židů přijel odhalit i velvyslanec

/FOTOGALERIE/ Kdo před polednem přišel na hlavní nádraží v Prostějově, nejspíše se nestačil divit. Střední část stanice totiž zaplnilo početné shromáždění. To se sešlo s jediným cílem: připomenout a uctít oběti holocaustu, kterých bylo více než tisíc. A při té příležitosti odhalit pamětní desku připomínající transport židovských obyvatel města do koncentračních táborů v roce 1942.

Vojáci připravili dětem den plný zábavy. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Děti z celého okresu ve čtvrtek pobavili prostějovští vojáci na letišti.

Obchvat Prostějova stihneme, ujišťuje radnice

Přípravné práce finišují, stavba brzy začne. Takový vzkaz posílají představitelé Prostějova i Olomouckého kraje řidičům projíždějícím právě Prostějovem. A také obyvatelům centra města. Kolem jejich oken se nyní prohání tisíce aut denně kvůli neexistujícímu severnímu obchvatu města, nejen v dopravních špičkách se pak lidé potýkají s kolonami. Tomu však má být již brzo konec.

Aktivní senior lákal na vědomosti i tříkolky. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Desítky aktivních Prostějovanů se v úterý sešly u prostějovské hvězdárny. Spojovaly je dvě věci - vyšší věk a zároveň zájem užít si trochu zábavy. Město pro ně totiž připravilo akci Aktivní senior, během níž si lidé otestovali řadu dovedností a znalostí.

Národní dům se stěhuje. Do stanů na náměstí TGM

Na kávičku či svíčkovou pod stan? Proč ne, prostějovská historická dominanta v podobě Národního domu, prochází plánovanou rekonstrukcí, která se postupně dotkne i vnitřních prostor a hlavně kuchyně. Výrazné omezení celkové provozu by tak mělo trvat čtyři měsíce a prostějovští radní se rozhodli k zajímavému činu. Kavárnu a restauraci přestěhují na náměstí T. G. Masaryka.

Opravy Společenského domu? Počkáme na soud, říká primátorka

Parkoviště v Komenského ulici opět slouží řidičům, ve všední dny je znovu přeplněné auty lidí spěchajících za nákupy, na úřady či do práce. Vedení města nakonec odstavnou plochu v centru města v květnu, půl roku po jejím zabrání společností Manthellan, uvolnilo.

Hanácký Jeruzalém odhalí pamětní desku

Další připomínku bohaté židovské historie Prostějova přidají začátkem června členové spolku Hanácký Jeruzalém. 1. června slavnostně odhalí pamětní desku obětem Židům, které za války nacistické Německo transportovalo do koncentračních táborů. Deska se tak přidá k již stávající, které připomíná oběti války z řad železničních zaměstnanců.

První sběrači jahod vyrazili do akce. A úroda je slušná

/FOTOGALERIE/ Jahody kam se jen člověk podívá. Tak to v těchto dnech vypadá v samosběrně na jihu Prostějova. V Určické ulici začala sezóna ve středu, kdy první zájemci vyrazili s bedýnkami, pikslami ale také rovnou kýbly do akce.

OBRAZEM: Čokoládová tretra v Prostějově

Radost z pohybu. Úterní dopoledne na atletickém oválu ZŠ Jana Železného hostilo malé běžce. Ti se zúčastnili kvalifikačních závodů Čokoládová tretra a nejlepší z nich mají naději na Velké finále v rámci vítkovického mítinku Zlatá tretra.

Špatná zpráva pro řidiče: vrahovická vlečka letos nezmizí

Řidiči z Prostějova-Vrahovic stále musí počítat s tím, že při cestě mezi čtvrtí a centrem Prostějova riskují poničení auta. Důvod?

Blíží se průlom v kauze bývalého židovského hřbitova?

Velké vášně, a to zejména dva roky zpátky vzbudily snahy některých židovských organizací o pozměnění části Studentské ulice v Prostějově. Do 40. let minulého století zde totiž existoval hřbitov, a proto se nyní objevil požadavek na pietnější úpravu místa.

Kavárna, koktejl bar a společenská hudba. Bašta mění využití

Podnik s poslechem společenské hudby. To je zřejmě budoucnost prostějovské bašty ve Školní ulici, jedné ze dvou, které se zachovaly z městského opevnění. Bašta coby městský majetek totiž získala nového nájemce.

VIDEO: Zlatá jehla nabídla originální modely

/FOTOGALERIE/ Festival barev a tvarů. V ten se proměnil 17. ročník Zlaté jehly, soutěže, v níž se utkávají návrhářky a návrháři ze středních škol. Tvůrci se v prostějovském Společenském domě snažili ohromit různě. Někteří praktičností modelů, jiní naopak zcela nevšedním pojetím. Třeba tím, že přidali k oděvu i hady, byť pouze umělé.

Ze zeleně máme džungli, stýskají si obyvatelé Šárky

Rekonstrukce první části prostějovského sídliště Šárka je minulostí. Po desítkách let se obyvatelé dočkaly nových chodníků, silnic, zeleně, laviček. Stavební stroje už z míst zmizely a místní tak bilancují. Už nyní však nejsou s některými novinkami spokojení.

Vrahovické koupaliště opravují, snad otevře už v létě. Jak bude vypadat?

/VIZUALIZACE/ Jedna z největších investičních akcí letošního roku – rekonstrukce koupaliště ve Vrahovicích, bude dokončena s předstihem. Jestli se však budou moci Prostějované vykoupat ještě letos jisté není.

Návrháři zabojují o Zlatou jehlu. I na téma Kniha džunglí

Již sedmnáctý ročník soutěže středoškoláků v oblasti módního designu Zlatá jehla, bude hostit Prostějov.

Maturanti pasovali své nástupce. Kečupem i panáky oleje

/FOTOGALERIE/ Pořádně zaneřádění odcházeli v pátek studenti 3. ročníků Gymnázia Jiřího Wolkera z náměstí Spojenců. Jejich starší spolužáci z největšího gymnázia v okrese jim totiž přichystali pasování na čtvrťáky.

Parkoviště je volné. Magistrát zpřístupnil plochu blokovanou Manthellanem

Volno, hlásí po čtvrtku řidiči z parkoviště v Komenského ulici v Prostějově.

Město obsadili sovětští a rumunští vojáci. Jako připomínku konce války

Uniformy ze druhé světové války byly ve středu k vidění na náměstí T. G. Masaryka. Ovšem nejen ony. Do středu Prostějova vpochodovali ozbrojení vojáci a s nimi také dobová technika. Nadšenci do historie, v čele s Klubem vojenské historie Dukla, tak podruhé na náměstí připomněli konec bojů. Nejvíce pak padlé na straně osvobozujících armád.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT