VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PROSTĚJOV

Město Prostějov je součástí Olomouckého kraje. Leží v severní části Hornomoravského úvalu, na úpatí Prostějovské pahorkatiny, ve východní části České republiky. První zmínka o Prostějově, který je nazýván Hanáckým Jeruzalémem, je z první poloviny 12. století. Dnešní historické jádro města je vyhlášeno památkovou zónou.

Prostějov má rozpočet na rok 2019. Město půjde do mínusu

Odškrtnout kolonku rozpočet si mohou po úterku prostějovští zastupitelé. Po více než dvouhodinové diskuzi politici schválili rozpočet města na rok 2019. Ve výsledku tak Prostějov bude hospodařit s více než miliardou.

Dárci krve obdrželi Jánského plakety. Jednu dostal i primátor

V pondělním odpoledni převzala téměř stovka nových držitelů stříbrné a zlaté Janského plakety zasloužená ocenění.

První prostějovské miminko dostane přidáno

Čtyřikrát navýšená odměna. Město Prostějov se po letech rozhodlo výrazně přidat rodičům prvního narozeného občana. Místo dosavadních dvou tisíc, se může první prostějovské novorozeně roku 2019 těšit z částky deseti tisíc korun.

Charlotta -Sněhulka už září na prostějovském náměstí

/VIDEO/ Prostějovský vánoční strom rozzářil v pátečním podvečeru nejen náměstí T. G. Masaryka, ale i tváře stovek přihlížejících. 

Verdikt soudu: Sedm fanoušků Jestřábů nesmí rok na hokej

Soudní dohru mělo březnové napadení kontrolorů finančního úřadu hokejovými příznivci na prostějovském zimním stadionu. Fanoušci tehdy nesouhlasili s jednáním úředníků, častovali je vulgárními nadávkami a sebrali jim zápis o kontrole. Policie případ prošetřila a předala soudu. Verdikt byl oznámen v minulých dnech, sedm fanoušků obdrželo podmíněné tresty odnětí svobody, zákaz vstupu na zápasy Prostějova v rozmezí jednoho až dvou let a také finanční pokuty.

V Prostějově rozjede výrobu ruská firma, zaměstná až 250 lidí

Obří investice v řádu desítek milionů euro ruského podniku Danaflex do výrobního závodu v prostějovské průmyslové zóně získává reálné kontury. Na ploše okolo deseti tisíc metrů čtverečních, už prakticky stojí nový podnik – dceřinná společnost Danaflexu, firma DGPack.

Stavba Severního obchvatu se blíží, začít by se mohlo už za rok

Na očekávanou dopravní spojku už je vydáno stavební povolení. Zahájení stavby by se mělo uskutečnit koncem příštího roku. Přijde na 350 milionů korun.

Další oslava rodáka. Svět spatřila nová kniha o Wolkerovi

Nový vstup do života oslavili ve středu v prostějovské knihovně. Nešlo ovšem o dítě ale o knížku. Dílo Projekt Wolker opět trochu více přibližuje Jiřího Wolkera a také několikaměsíční maraton akcí, které ho během letošního roku připomínaly. Třeba výstavu plakátů v kinu Metro 70 o tom, kým mohl Jiří Wolker být.

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na Tři sestry

Společný koncert. Tři sestry a Slobodná Európa - legendy českého a slovenského punku a rocku, vyrážejí na první společné turné! Tím v nerozborné jednotě bratrských národů, Čechů a Slováků, oslaví výročí 100 let od založení Československé republiky! Společné turné ´100 let punkové republiky Radegast tour 2018´ navštíví na jedné ze svých jedenácti zastávek i Prostějov.

V nemocnici zaznamenali rekordní zájem o měření cukru

Více než dvě stovky zájemců navštívily v minulém týdnu preventivně-osvětovou akci s názvem Den diabetu, která se konala v Nemocnici Prostějov. Zájem ze strany veřejnosti byl enormní a v řadě případů pomohl příchozím bez nadsázky zachránit zdraví.

Divadlo Point je stále bez zázemí. Pomůže nová rada?

Nemalý problém řeší už téměř rok v prostějovském divadle Point. To totiž koncem roku 2017 přišlo o své zázemí v Olomoucké ulici. A nové stále nemá.

Na kole po Prostějově? Nově i díky bikesharingu

Městští radní vyslyšeli přání veřejnosti a rozhodli se v Prostějově zrealizovat projekt sdílených kol. Bikesharing aneb sdílení jízdních kol je novinka, o kterou občané města projevili zájem.

Uzavírka Plumlovské ulice? Zatím žádná hrůza, říkají řidiči

O prvním listopadovém pondělku zahájená rekonstrukce Plumlovské ulice v Prostějově zatím běží podle plánu. Pracuje se na prvním, zhruba pět set metrů dlouhém úseku ve směru do centra města.

Exprimátorka Rašková byla zařazena do obrazové galerie na radnici

Jako pětadvacátá v pořadí, byla v úterý zařazena exprimátorka Alena Rašková do galerie obrazů bývalých starostů v obřadní síni prostějovské radnice. Její podobiznu vytvořila figurální malířka Adéla Janská.

Radost i slzy dojetí. Škola JISTOTA oslavila jubileum besídkou

Střední, základní a mateřská škola JISTOTA oslavila pětadvacet let od svého založení velkou besídkou v prostějovském městském divadle. Před zraky rodičů a významných hostů žáci předvedli pestré představení plné písniček a divadelních výstupů.

Další veletoč. Muzejní kavárna už nebude muzea

Jedna kavárna, zato hodně zvratů kolem ní. Řeč je o provozovně ve Špalíčku, v budově vlastněné Muzeem a galerií Prostějov.

Logika i štěstí. Studenti na turnaji v piškvorkách využili obojí

Zpestřené dopoledne měly ve středu desítky studentů z Prostějovska. Usedli totiž sice do lavic, ovšem ne ve vyučování. Čekala je výzva v podobě piškvorkového turnaje, kterého se účastní školy napříč celou Českou republikou.

Jak to vypadá o Dušičkách na hřbitově v Prostějově? Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Hřbitovy jsou v těchto dnech plné lidí. A to díky Dušičkám, Nejinak je tomu i v Prostějově. Městský hřbitov v pátek v poledne vzali návštěvníci útokem.

Šli jste v pátek Studentskou ulicí? Mohli jste vidět modlitbu u hrobu rabína

V pátek se na starém židovském hřbitově ve Studentské ulici uskutečnilo náboženské shromáždění u hrobu bývalého prostějovského vrchního rabína Cvi Jehošui Horowitze.

Od pondělka startuje rekonstrukce Plumlovské ulice. Jak pak bude vypadat?

/VIZUALIZACE/ Frekventovaná Plumlovská ulice, spojující centrum Prostějova s jeho západní částí, projde výraznými úpravami. Zahájení stavebních prací je naplánováno na pondělí 5. listopadu, hotovo by mělo být 9. prosince letošního roku. Městský projekt počítá s úpravami celé ulice od křižovatky Palacká až po kruhový objezd u Billy.

Na náměstí TGM už roste kluziště. Objeví se na něm i hokejisté

Rok čekání je u konce. Tento týden začaly přípravy venkovního kluziště na prostějovském náměstí T.G. Masaryka. A 9. listopadu začne jeho provoz.

Nová petice v Prostějově. Lidé v ní odmítli ubytovnu ve Vrahovicích

Nejen tvorbu rozpočtu nebo volbu nového primátora v úterý na jednání řešili prostějovští zastupitelé. Dostalo se i na problematiku Prešovské ulice ve Vrahovicích. V klidném koutu nejvýchodnější části města by totiž měla vzniknout ubytovna. "Jsme zásadně proti," vzkazují k tomu někteří místní.

Prostějov posílí o dušičkách spoje na hřbitov

Posílení spojů se dočkali lidé směřující na městský hřbitov v Prostějově. U příležitosti dušiček se k tomuto kroku rozhodl ve spolupráci s firmou FTL prostějovský magistrát.

Na náměstí TGM se zavlnila živá vlajka. Podívejte se

Stoleté výročí vzniku samostatného Československa uctili v Prostějově studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu (SOŠPO). V pátek krátce před polednem zněla náměstím státní hymna a před sochou prvního československého prezidenta se rozvlnila i živá státní vlajka.

Práce na estakádě trápí řidiče. Objížďka vede napříč městem

Estakáda Haná, dálniční obchvat Prostějova se opravuje. Uzavřen je nájezd Prostějov centrum v Průmyslové ulici a také sjezd u Tesca.

AKTUALIZOVÁNO

Jak chutná Afrika? V Prostějově jste si to mohli vyzkoušet v Kasku

/FOTOGALERIE/ Parta nadšenců do čerstvosti a zároveň odpůrců obalů připravila akci plnou exotických chutí s nádechem Afriky.

OBRAZEM: Den stromů na náměstí TGM přilákal spousty zájemců

V sobotu si návštěvníci prostějovského náměstí TGM mohli užít zajímavých akcí a atrakcí nachystaných na Den stromů.

Soud: Smlouvy města s Manthellanem jsou neplatné

Další kolo soudních jednání mají za sebou zástupci města Prostějova s firmou Manthellan. A s jasným závěrem: Smlouvy mezi Prostějovem a olomouckou společností neplatí.

Moje priorita? Rekonstrukce fotbalového stadionu, říká František Jura

Týden po komunálních volbách bylo oficiálně oznámeno, že Prostějov v příštích čtyřech letech povede čtyřkoalice ANO 2011, Pévéčko, ODS a ČSSD. Lídrem vítězného hnutí ANO 2011 byl František Jura, který byl logicky nominován na post primátora. Současný náměstek hejtmana Olomouckého kraje, se tak rozhodl, že na svou krajskou funkci rezignuje a naplno se budě věnovat primátorství Prostějova. V rozhovoru pro Deník budoucí primátor poodkryl zákulisní jednání i své priority.

Premiéra Festivalu nafukovacích atrakcí se povedla

Uvolnit přebytečnou energii. To byl hlavní záměr rodičů, kteří o víkendu přivedli své ratolesti do společenského domu v Prostějově, který vůbec poprvé hostil Festival nafukovacích atrakcí.

Koalice v Prostějově je hotová. Komunisté zůstali mimo hru

Necelý týden vyjednávání stačil v Prostějově na vznik radniční koalice. Tu nakonec sestavil vítěz voleb, hnutí ANO, se třemi dalšími stranami a hnutími. Společně s ním zasednou do rady také třetí Pévéčko, čtvrtá ODS a strana pátá v pořadí, ČSSD.

Město doladilo podobu koalice. Prostějovu povládne ANO, Pévéčko, ODS a ČSSD

Povolební vyjednávání týkající se konečné podoby vládní koalice v Prostějově, měla ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách dostat finální podobu.

Lidé v Okružní ulici si stěžují na hluk. Udělá s tím město něco?

Hluk, hluk a hluk. To sužuje obyvatele Okružní ulice v Prostějově. Frekventovaná dopravní tepna po značnou část své délky postrádá protihlukové stěny. Přitom ulicí denně projíždí tisíce aut, směřujících do obchodních center na jihu města a naopak směrem na Plumlov a Boskovice.

Soud rozhodl. Bývalý správce kina Ivan Čech dostal výpověď neoprávněně

Bývalý dlouholetý správce prostějovského Kina Metro 70 Ivan Čech, jenž dostal v loňském roku výpověď, ji považuje za protiprávní a případ dal k soudu. Prostějovský okresní soud v uplynulém týdnu žalobu Ivana Čecha uznal. Barbora Prágerová, ředitelka příspěvkové organizace KINO METRO 70 Prostějov se s výrokem soudu ovšem neztotožňuje a vše bude dál řešit právní cestou.

Lipka obdržela nový bezbariérový tranzit. Podívejte se

Zbrusu nový bezbariérový tranzit, bude od úterka sloužit klientům prostějovské neziskovky Lipka. Devítimístný bílý vůz pro přepravu handicapovaných, byl pořízen z Konta Bariéry a společností Globus.

Opravené dětské oddělení slavnostně otevřeli, má i klimatizaci

Prostějovská nemocnice otevřela v pondělí nově zrekonstruované dětské oddělení, které se tak dočkalo téměř po třiceti letech významné obměny. Půlroční rekonstrukce za bezmála dvacet milionů korun, přinesla malým pacientům i zaměstnancům větší prostory a lepší komfort.

Discgolf, kroket, petanque nebo lakros. Familiáda se vydařila

Druhý ročník Familiády přilákal do Kolářových sadů na dvě stovky lidí. Do připravených soutěží se zapojili téměř všichni, organizátoři napočítali šedesát rodinných týmů.

Výbuch v Mostkovicích: komentáře svědků, pomoc lidem i otazníky nad příčinou

Klid, ticho. Po sobotním výbuchu zůstává ulice Na Valše opuštěná. Tragédii, kterou jeden člověk nepřežil a další utrpěli zranění, připomínají jen trosky, které po rodinném domě zbyly. A zabedněná okna v okolních domech.

Prostějovské hody potěšily všechny generace. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Tradiční zářijové Prostějovské hanácké slavnosti letos oslavily šestatřicáté narozeniny s velkým leskem. Největší podíl na vydařené akci má především počasí, které tentokrát Prostějovanům přálo.

Prostějov se pyšní novou sportovní halou za 130 milionů. Slavnostně ji otevřeli

Přišel i kouzelník. S velkou pompou pojal spolek Prostějov olympijský, který bude provozovat Národní sportovní centrum jeho čtvrteční oficiální zahájení provozu.

Festival Aplaus rozzáří hvězdy. Třeba Tatiana Vilhelmová či Jiří Langmajer

V pořadí již jedenáctý ročník divadelní přehlídky Aplaus nabídne trojici představení, ve kterých předvedou svůj herecký talent herecké persony. "I v letošním roce budeme pokračovat v představování českých i slovenských hereckých osobností," uvedla Jana Maršálková, ředitelka Městského divadla Prostějov.

AKTUALIZOVÁNO

Manthellan chce dialog o obchodním centru. Stranám rozeslal peníze

Tiskovou konferenci svolala na úterý firma Manthellan do centra Prostějova. Do centra města, jehož část chce už deset let proměnit v nákupní zónu. A také do Společenského domu, který plánuje společnost nahradit obchodní Galerií Prostějov. Tedy komplexem s desítkami obchodů a zhruba dvě stě padesáti parkovacími místy.

Děti se v Prostějově bavily na Burze volného času. Podívejte se

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Prostějovské Sportcentrum hostilo ve čtvrtek a v pátek Burzu volného času. Ta nabídla celou řadu aktivit.

Výstava poodhalí zákoutí židovského města

Ve čtvrtek bude zahájena výstava Zmizelé židovské město, která má připomenout židovskou historii Prostějov. Vernisáž se bude konat v pět hodin v budově Špalíčku. Výstava se soustředila hlavně na dochované fotografie míst, která už dnes dávno neexistují. Ve spolupráci s muzeem a okresním archivem ji připravil spolek Hanácký Jeruzalém.

Děti se v Kolářových sadech bavily a současně vzdělávaly. Podívejte se

Poslední prázdninový den se zaplnilo okolí prostějovské hvězdárny dětským smíchem. Proběhla tu akce Bezpečně do školy, která se konala pod záštitou Zdravého města Prostějov a Rodinného centra Lodička.

Rekonstrukce prostějovského zimáku? Rozhodne se až po volbách

Všichni hokejoví fandové, a především sami hokejisté, nedočkavě vyhlíží rekonstrukci prostějovského zimního stadionu.

Prostějov si na pořádné parkování ještě počká. Jaké jsou varianty?

Pořádného parkování v centru se Prostějované jen tak nedočkají. Řešením měl být projekt Galerie Prostějov, který by kromě obchodů a společenského sálu nabídl i stovky parkovacích míst. Po osmi letech od doby, kdy výběrová řízení vyhrála společnost Manthellan, je ale galerie v nedohlednu a celý případ skončil u soudu. Město chce totiž smlouvy s Manthellanem označit za neplatné.

Stavba podjezdu pro cyklisty se blíží. V Olomoucké u Hloučely

Plánovaná stavba podjezdu na Olomoucké ulici u Hloučely bude mít nejspíše brzy zelenou. Po tahanicích města s Povodím Moravy o výsledné podobě projektu je již na stole finální verze. Upravovat se zde bude i koryto řeky. Na podjezd by měla později následovat cyklostezka až do Vrahovic.

Koupaliště ve Vrahovicích je napuštěné. Chystá se otevřít 17. srpna

Příjemnou zprávu pro plavce a všechny milovníky vody má po středě Domovní správa Prostějov. Právě uprostřed týdne totiž nechala napustit koupaliště ve Vrahovicích.

Prostějov zaplavují kočky. Spolek Mourek se s tím snaží něco dělat

Putují městem na vlastní pěst a množí se. Toulavé kočky jsou jedním z aktuálních problémů v Česku a Prostějov není výjimkou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT