VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NĚMČICE NAD HANOU

Město Němčice nad Hanou leží v jižní části kraje Olomouckého, na levém břehu řeky Hané v nadmořské výšce 204 metrů. Přestože katastr obce oplývá velkým množstvím archeologických nálezů, první písemná zmínka o Němčicích pochází až z roku 1406, kdy pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Házmburka daroval vsi odúmrť, tedy právo svobodně odkazovat majetek. Němčice náležely ke kojetínskému panství, které bylo majetkem pražského arcibiskupství.

Nejdřív zazněla fanfára, pak v Němčicích rozsvítili vánoční smrk

/FOTOGALERIE/ Jarmark, fanfára, písničky s vánoční tematikou, slavnostně vyzdobené město ale hlavně krásně nazdobený smrk na náměstí, tak začal v pátek večer advent v Němčicích nad Hanou.

Zpěv, zpěv a zase zpěv. V Němčicích se rozparádily zpěvácké naděje

/FOTOGALERIE/ Ze všech možných koutů Moravy dorazili do Němčic nad Hanou mladí zpěváci a zpěvačky. A pořádně to na pódiu zdejšího kina před plným publikem rozjeli.

V Doloplazech si posvítili na strašidla. Podívejte se

Dobrovolní hasiči z Doloplaz za pomoci spřáteleného sboru z Víceměřic a podpory obce Doloplazy uspořádali v sobotu v doloplazském zámeckém parku a okolí další ročník tajuplné procházky plné strašidel a pohádkových bytostí.

Ve Vrchoslavicích se "strašidlilo". Účast byla obrovská

/FOTOGALERIE/ Netradičně devětadvacátého října se konalo tradiční Vrchoslavské strašidlení. Netradiční bylo i teplé počasí, ale tradičně byla obrovská účast.

Lípy svobody vítají návštěvníky Tištína

Jako poselství příštím generacím zasadili ke stému výročí vzniku republiky v Tištíně dvě lípy. Za městys lípu sázely děti, druhé se ujali hasiči.

Němčičtí dokázali, že hudba skutečně spojuje

Sportovní hala se změnila v koncertní sál. Sobotní podvečer 20. října, se zaplnilo hlediště němčické Suprovky do posledního místa. Základní umělecká škola a Město Němčice nad Hanou, zde pořádaly slavnostní koncert k oslavě stého výročí založení Československé republiky.

A dost! Po sérii nehod pod mostem chtějí Němčice nové značení

Pozor, tudy neprojedete. To sděluje mnohým řidičům nákladních automobilů značka před železničním mostem na severním okraji Němčic nad Hanou. Marně. Za poslední měsíc zde došlo nejméně ke třem případům, kdy řidič neodhadl výšku svého vozidla. A pod mostem buď uvízl nebo do něj přinejmenším narazil.

Na Němčicku vylupoval chaty, bral i zářivky. Teď jej obvinili

Z trestných činů krádež a porušování domovní svobody a také z přestupku viní policisté jednapadesátiletého muže z Kojetínska. Dopustil se jich letos v osmi případech v Němčicích nad Hanou a Vrchoslavicích.

FIT Maraton v Němčicích rozproudil lidem krev

ORION - Středisko volného času Němčice nad Hanou uspořádalo v sobotu 6.října v němčické sportovní hale Suprovka další ročník sportovní akce FIT MARATON.

Němčicemi hřměl kvalitní rock

Jednadvacet let existence nahrávacího studia ZUŠ v Němčicích nad Hanou Deltaphon record, oslavili v sobotu 15. září němčičtí hudebníci druhým ročníkem Studio Open Festu.

Nesmyslné řádění! Vandalové u Němčic polámali desítky stromků

Bouřlivá noční jízda neznámých pobertů napříč Němčicemi nad Hanou ze čtrvtka na pátek má smutné důsledky. Několik desítek polámaných mladých stromků lemujících cyklostezku na Vrchoslavice a Mořice.

Říkali mi carevna a železná dáma, usmívá se úspěšná němčická starostka

 Cena na rozloučenou? Ivana Dvořáková, starostka Němčic nad Hanou, která v čele městečka na jihu Prostějovska stojí třináct let, byla v pátek vyhlášena Nejlepší starostkou Olomouckého kraje. Prestižní soutěž organizuje Svaz měst a obcí České republiky a hodnotí v ní práci starostů v daném volebním období. Ivana Dvořáková převzala vítěznou štafetu po Lubomíru Žmolíkovi z Lipové-lázní na Jesenicku.

U bývalého cukrovaru v Němčicích vzniknou garáže

Pozemky u bývalého cukrovaru v Němčicích nad Hanou zažijí další změny. Město zde prodává pozemky na výstavbu garáží. Prodej běží již od konce června.

V Němčicích auto srazilo chodce. Vrtulník jej transportoval do nemocnice

V pátečním dopoledni došlo k vážné dopravní nehodě v Němčicích nad Hanou. Osobní automobil zde srazil chodce. 

Novinka! V Němčicích bude na pořádek dohlížet městská policie

Od ledna bude v Němčicích na Hané hlídkovat městská policie. Zastupitelé se rozhodli, že chtějí posílit bezpečnost v ulicích. Na pořádek proto budou stále dohlížet dva strážníci.

Do Mořic se sjeli rodáci. Podívejte se, co všechno zažili

V sobotu se v Mořicích na Hané otevřely dveře radnice, knihovny, hasičské zbrojnice, sokolovny, kaple sv. Martina, mateřské školy, statku v čp. 12, ale i ve starém mlýně. Komu? Rodákům všech věkových kategorií, místním i ze vzdáleného okolí, ale taky přátelům této obce ležící na jihu okresu Prostějov.

Děti v Němčicích se o víkendu skvěle bavily. Podívejte se

V neděli 10. června uspořádalo Středisko volného času Orion další ročník festivalu zájmových činností Na pohodu. Jedná se o přehlídku všech kroužků které SVČ Orion provozuje pro děti a mládež z prakticky celého mikroregionu Němčicko, ale i za jeho hranicemi.

V Dlouhé Vsi se rozezněl zvon, lidé si užili tradiční mši

Už po páté se u kapličky v Dlouhé Vsi, místní části obce Vrchoslavice, konala v neděli 10. června mše svatá pod širým nebem. Díky ní se jednou ročně rozezní zvon kapličky, zasvěcené Panně Marii pomocné.

Rodiny s dětmi bavili myslivci. Podívejte se

U příležitosti Mezinárodního dne dětí, uspořádalo Myslivecké sdružení Mořice-Vrchoslavice na vrchoslavickém hřišti Myslivecké odpoledne pro celou rodinu.

Němčice ovládla opět po roce Akademie. Podívejte se

Scénky, zpěv, tance, gymnastika a letos dokonce balet. To je Školní akademie základní školy v Němčicích. Je tradičně proslulá svou vysokou úrovní. Prostor dostanou všechny třídy a pod vedením třídních učitelů předvedou ze sebe to nejlepší.

Pavlovická premiéra Noci kostelů se vydařila. Podívejte se

Vatikánská žluť na opravené fasádě nejvýznamnější památky obce září do dálky. Kostel sv. Ondřeje z r. 1727 se majestátně rozhlíží do kraje z vyvýšeniny nad návsí.

Ochotníci z Němčic ťali do stále živého tématu

/FOTOGALERIE/ V prvomájový večer se na prknech dvaatřicátého ročníku Hanáckého divadelního máje představil domácí soubor. Nastudovali divadelní drama Převýchova v díře, na motivy autobiografického románu Ladislava Vrchovského, Z podzemí ke slunci.

Hanácký divadelní máj je v plném proudu. Podívejte se

Z Němčic nad Hanou se od soboty stalo město divadel. Začal totiž dvaatřicátý ročník postupové přehlídky ochotnických divadel a divadel pro děti a mládež Hanácký divadelní máj 2018. Jako první se němčickému publiku v sobotu odpoledne představilo Rádobydivadlo Klapý s dramatem „U kočičí bažiny“.

Hanácký divadelní máj klepe na dveře. Co nabídne?

Už jen doslova hodiny dělí příznivce amatérského divadla od začátku největšího kulturního svátku v Němčicích nad Hanou, „Hanácký divadelní máj“. Dvaatřicátý ročník postupové přehlídky ochotnických divadel a divadel pro děti a mládež, bude slavnostně zahájen v sobotu 28. dubna.

Dechový orchestr zaplnil němčickou sportovní halu

/FOTOGALERIE/ Jaro zahájeno. V sobotu 21. dubna se němčická sportovní hala Suprovka zaplnila netradičním publikem. Příznivci dobré hudby si nenechali ujít tradiční Jarní koncert Dechového orchestru ZUŠ Němčice nad Hanou. Ten letošní moderovala dechovková ikona Jiří Siostrzonek. V podání Dechového orchestru zazněly koncertní skladby našich i světových autorů. Nechyběly lidovky, ani populární melodie různých žánrů.

Vrchoslavický Běh osvobození se blíží

Na první májovou sobotu Obec Vrchoslavice, TJ Sokol Vrchoslavice, za mediální podpory Deníku, připravili již osmý ročník Běhu osvobození.

Ve Vrchoslavicích zkrášlovali farskou zahradu. Podívejte se

Přes dvě desítky brigádníků si v sobotu 14. dubna vyhrnuly rukávy a pustilo se do plení záhonů, stříhání stromů, keřů a údržby starého vinohradu farské zahrady ve Vrchoslavicích.

Havárka u Mořic. Řidička v autě se lekla autobusu

K nehodě vyjížděli ve středu odpoledne policisté. Na silnici z Mořic do Pavlovic se při ní srazilo auto s autobusem.

Kdo si nedá pokoje, všude strká vousy

Společné představení hudebního a literárně dramatického oboru ZUŠ Němčice nad Hanou přilákalo v neděli 25. března do němčického kina OKO na sto padesát diváků.

Jak prožili v Němčicích Noc nocí? Podívejte se

Pokřtěné kvarteto. Praktikující křesťané na celém světě, považující Velikonoce za nejdůležitější svátek roku, prožili od Zeleného čtvrtku, přes Velký pátek až do Bílé soboty tzv. Velikonoční tridum.

Tvorováček oživil předvelikonoční sobotu

Sobota před Velikonocemi patří už tradičně v tvorovickém kulturním domě jarmarku. Kraslice, velikonoční dekorace, pomlázky, perníčky, květinové jarní motivy, ale taky bytové textilie, čerstvé pečivo, vaječná tlačenka nebo originální šťavnaté čepice. To vše bylo k vidění v sobotu 24. března v Tvorovicích.

Ve Vrchoslavicích vyrazili na kajaku po Amazonce, díky festivalu

Expediční kamera dorazila i do Vrchoslavic. SVČ Orion Němčice nad Hanou je pravidelně jedním ze dvou set spolupořadatelů tohoto tuzemského outdoorového festivalu cestopisných filmů.

Knihovna z Němčic na Hané bojuje o hlasy v celostátní soutěži

O ocenění Svazu měst a obcí usiluje v těchto dnech němčická knihovna. Ta se zapojila do soutěže s názvem Knihovna jinak.

Guláš, řízky, tanec. Hasiči z Vrchoslavic zaplesali

Jeden z posledních plesů této sezony proběhl v sobotu 10. března ve vrchoslavické sokolovně. Pivo, guláš, řízky, hasiči ve slavnostních uniformách, kapela Bebe, vystoupení taneční skupiny Shaina či fotokoutek.

Prázdniny v Orionu odstartovaly kulinářskou soutěží

I o jarních prázdninách mají ve středisku volného času Orion v Němčicích nad Hanou nabitý program, který v pondělí odstartoval kulinářskou soutěží inspirovanou známým televizním pořadem Prostřeno. Celkem se zde utkaly čtyři týmy.

V Nezamyslicích oživly hračky. Podívejte se

Změna času? Špatně jsoucí hodiny? Časová smyčka? Kdepak, to diváky do děje vtáhli malí herci, svým ztvárněním příběhu „Oživlé hračky.“ V úterý 6. března v podvečer, v nezamyslické pobočce ZUŠ Němčice nad Hanou, zažili návštěvníci ročníkového představení literárně dramatického oboru předčasně půlnoc.

Karafiáty nesměly ve Vrchoslavicích chybět

Už šestý rok pořádají ve Vrchoslavicích pro občany na MDŽ posezení u kávy či čaje.

Tištínský Kolbaba v sukních ukázal lidem krásy Mexika

Po Africe přišlo na řadu Mexiko. V neděli 3. března se v tištínské zasedací místnosti, na přednášce cestovatelky Evy Formánkové „Moje cesty po Mexiku“, sešlo přes čtyřicet posluchačů. Po úspěchu pořadu „Moje cesta do Afriky“ se obdivovatelé dalekých zemí sešli v ještě hojnějším počtu.

Na Hanou přijel probošt Hanáček

Padesátka věřících se v sobotu 24. února zúčastnila v Němčicích nad Hanou zajímavé církevní tradice. Pod vedením probošta římskokatolické farnosti sv. Mořice v Olomouci, Františka Hanáčka, prošli svojí duchovní obnovou.

Komorní koncert rozehřál zkřehlá srdce

Rtuť teploměru se propadala stále hlouběji. Jasná obloha plná hvězd věštila mrazivou noc. Venku fičel severní vítr a člověk by psa nevyhnal. Sálem němčického kina Oko, kde místní Základní umělecká škola ve středu večer 28. února pořádala už čtvrtý ročník Večera komorní hudby, se linulo útulné teplo.

Lidé z Němčicka si vybrečeli autobus, na trase Kroměříž-Vyškov

Stížnosti vyslyšeny. Obyvatelé z jihu regionu přišli na podzim minulého roku o jediné dopravní spojení mezi Vyškovem a Kroměříží. Vlna stížností na všechny strany došla sluchu zodpovědným a od začátku letošního března bude jezdit linkový autobus mezi oběma městy znovu.

V Němčicích lidem přiblížili Indii, čekal je i Tajemný svět Mahábháraty

Výlet do staré Indie. Ve středu 21. února se v němčické knihovně sešla desítka posluchačů se zájmem o kořeny indické civilizace.

Nad Nezamyslicemi krvavě zazářil měsíc

Ač byl měsíc ve fázi novu, v nezamyslickém Obecním domě krvavě zazářil. Knihovna Nezamyslice totiž ve čtvrtek 15. února pořádala besedu nad knihou Josefa Špidly „Krvavý měsíc nad horou Liliavou“ (2015).

V Pavlovicích si děti užily karneval, v hasičském duchu

/FOTOGALERIE/ Stříkačky a uniformy. Druhá únorová sobota proměnila pavlovickou sokolovnu v hasičské cvičení.

Ve Vrchoslavicích bloudili v hudebním labyrintu. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Už počtvrté se ve Vrchoslavicích bloudilo labyrintem otázek. Po loňském velmi úspěšném Filmovém labyrintu, nadšenci okolo knihovnice Nadi Páclové opět přitáhli pozornost soutěživců všech věkových generací. V neděli 11. února uspořádala knihovna Vrchoslavice ve spolupráci se SVČ Orion Němčice nad Hanou soutěž, tentokrát zaměřenou na oblast hudební. 

Útočník napadl na diskotéce mladíka, bil jej pěstmi do obličeje

Začátkem měsíce října 2017 došlo v prostorách baru v sokolovně v obci na Prostějovsku k napadení devatenáctiletého muže.

Nová tradice? Lidé se na Nový rok sešli u Lopaťáku

Nejen petardami, šampaňským, dobrým jídlem nebo sledováním televize s dá přivítat Nový rok.

Kostel přišel o pamětní desku, políčil si na ni zloděj

O pamětní desku přišli koncem listopadu v obci na Němčicku.

Vrchoslavický advent zahájil koncertem. Podívejte se

První adventní neděli proběhl ve Vrchoslavickém kostele sv. Michaela adventní koncert, jenž uspořádala obec spolu s římskokatolickou farností.

Malí recitátoři učarovali Žáčkem i Suchým

Pořádně rušno bylo v pondělí večer v jevišti i hledišti němčického kina Oka. Na pódium se totiž vyškrábaly děti z literárně-dramatického oboru základní umělecké školy. Bylo tedy co poslouchat a čemu tleskat: mladí umělci totiž měli nachystané k recitování řadu básní, zejména o světě zvířat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT