Předchozí
1 z 6
Další

Ve StarDance jsem se cítil jak Alenka v říši divů

Jan Halíř je jednačtyřicetiletý učitel tance v Prostějově a v Olomouci. Nyní už se sice neukazuje na soutěžním parketě, ale vášeň k tanci přesto neztratil a věnuje se mu naplno i dnes.

Jan HalířZdroj: archiv Jana Halíře

Ve dvanácti letech jsem s tancem začal kvůli mé spolužačce. Byl jsem do ní tehdy zamilovaný. A tím to začalo, ona sice s tancem po čase skončila, ale já v něm setrval a měl ještě dvě dlouhodobé taneční partnerky. Od toho, co jsem se začal v mládí tanci věnovat, tančím až do teď, a to bez jakékoliv přestávky. Samozřejmě že teď už ne vrcholově, v dnešní době se věnuji naplno výuce tance, a to nejen u mladých studentů.

Jan HalířZdroj: archiv Jana Halíře

Za svůj život jsem obdržel spoustu titulů. Každý byl stejně vydřený a musel jsem se pro něj vypracovat. Ať už šlo o mistra republiky nebo to byl finalista mistrovství světa. Za všechny jsem vděčný. Dostal jsem se dokonce do StarDance. Nevěděl jsem s kým budu tančit. Nejspíše vybrali celebrity a k nim do páru vhodné tanečníky. Tancoval jsem po boku Miss České republiky a Miss Europe roku 1995 Moniky Žídkové. Tanečně jsem byl překvapený, jak byla šikovná, přestože žádné taneční základy neměla. Možná jsem i rád, protože šlo hlavně o to naučit ji pořádně tancovat.

Jan HalířZdroj: archiv Jana Halíře

StarDance pro mě byl další zajímavou zkušeností, že jsem se já, jako obyčejný kluk, dostal mezi zpěváky, herce a slavné osobnosti. Cítil jsem se jak Alenka v říši divů. My tanečníci jsme učili celebrity několik tanců, jeden na každé kolo, a od nich bylo hodně pěkné, že nás hezky mezi sebe normálně přijali a nijak se nad námi nepovyšovali.

Taneční studio Mango mistra Jana Halíře uzavřelo zimní kurzy pro začátečníky i pokročlilé.Zdroj: Deník / Sobecký Michal

Nic méně, jsem už dříve v Prostějově učil Zumbu, taky latinu pro dámy a taneční kurzy pro studenty středních škol přibyly až poté jako další věc, takže toho mám tady k učení opravdu hodně, rozhodně se nenudím, protože tanec vyučuji celoročně ve svém tanečním studiu Mango i v Olomouci a jiných městech dle poptávky. V poslední době mají velkou oblibu salsa, bachata, zouk a jiné tance tohoto typu. Všeobecně se dá říct, že si lidé v dnešní době mohou vyzkoušet spoustu různorodých tanců dle své libosti.

Taneční studio Mango mistra Jana Halíře uzavřelo zimní kurzy pro začátečníky i pokročlilé.Zdroj: Deník / Sobecký Michal

V Prostějově stále učím základní taneční kurzy pro střední školy, taneční pro dospělé a latinskoamerické tance pro ženy. Taneční si tak drží stále své důležité místo, možná i díky televizní taneční soutěži Stardance. A myslím si, že taneční pro střední školy by měli absolvovat všichni studenti. V dnešní době není tanec jen druhem zábavy, ale stále více se stává součástí vzdělání a kultury projevu lidí, kteří chtějí uspět. Znalost společenských tanců napomáhá otevírat brány do vysoké společnosti.

Taneční studio Mango mistra Jana Halíře uzavřelo zimní kurzy pro začátečníky i pokročlilé.Zdroj: Deník / Sobecký Michal