Předchozí
1 z 4
Další

Student fyziky provádí na zámku: Naučil jsem se nestydět

Dominik Horák je budoucí student částicové fyziky na Českém vysokém učení technickém v Praze. Ve svém volném čase se věnuje průvodcovství na zámku v Čechách pod Kosířem, které ho velmi baví.

Když jsem při studiu na gymnáziu hledal brigádu, na zámku zrovna sháněli průvodce, tak jsem si řekl, že bych to zkusil. Byly mi poslány texty o historii zámku. Jakmile jsem je viděl, řekl jsem si, že to bude pěkný oříšek se je naučit. Strávil jsem nad nimi dva týdny. Naštěstí to nebylo zas tak těžké a já nastoupil na zámek jako průvodce.

Dominik Horák v roli myslivce.Zdroj: archiv Dominika Horáka

Pamatuji si, jak jsem byl před první prohlídkou neskutečně nervózní. Bál jsem se, že neumím text, a že se zakoktám, nebo se nějak ztrapním. Začínal jsem halloweenskou prohlídkou a pokračoval jsem velikonoční, kde jsem pomalu začal improvizovat. Mimo speciální prohlídky, jsou vždy historické okruhy prohlídek na zámku a v zámeckém parku.

Na každou prohlídku je jiný text, říkal jsem si, že by bylo docela práce se texty učit slovo od slova, tak jsem začal improvizovat a to mě na této práci nejvíc baví. Ve většině případech mi stačí si text jen přečíst, abych věděl, o co jde a už si jedu takzvaně po svém. Snažím se zapojovat návštěvníky a docela se mi to daří. Mé improvizované prohlídky nejsou nikdy úplně stejné.

Hodně mě baví hrát například detektiva na velikonočních prohlídkách. Také jsem hrál ale i šíleného sluhu či myslivce.

Dominik Horák na kostýmované prohlídce se svými kolegyZdroj: archiv Dominika Horáka

Když mám službu, jsem na zámku osm hodin. Střídáme se s kolegy přes týden a o víkendu. Za den opakuji prohlídku většinou třikrát. Můj rekord prohlídek za den bylo sedm. Přišlo moc lidí a my chodili, co půl hodiny. Na poslední jsem už skoro nemohl mluvit.

Prováděl jsem i v cizích jazycích, měl jsem skupinku v angličtině a němčině, je to zase o něčem jiném v cizím jazyce. Dávám si více pozor na to, o čem mluvím, abych něco neřekl dvakrát nebo abych nevynechal nějakou důležitou informaci.

Dominik Horák na kostýmované prohlídce se svými kolegy. Foto archiv Dominik HorákZdroj: archiv Dominika Horáka

Za tu dobu, co na zámku pracuji, se tu stala i jedna kuriozita. Jedna maminka začala při prohlídce kojit své dítě, to jsem ještě nezažil. Sem tam ještě někdo zkolabuje, ale na to už jsme zvyklí.

Teď už je to třetí rok, co na zámku dělám průvodce a velmi jsem si to tu oblíbil. Jsme tu skvělá parta lidí a když vidím, že se návštěvníkům prohlídky líbí, je to skvělý pocit. 

Dominik Horák na kostýmované prohlídce se svými kolegy. Foto archiv Dominik HorákZdroj: archiv Dominika Horáka