Předchozí
1 z 6
Další

Sanitář Karel Bátěk: Každý člověk je jedinečný, zaslouží individuální přístup

Karel Bátěk miluje práci s lidmi. Možná proto se přes pětadvacet let věnuje povolání sanitáře na ortopedickém oddělení v prostějovské nemocnici. Zároveň slouží patnáct let u zásahové jednotky dobrovolných hasičů v Doloplazech.

Karel Bátěk se živí jako sanitář přes pětadvacet let.Zdroj: Deník / Hana Nevrlá

K tomuto zaměstnání jsem se dostal vlastně náhodou. Dříve jsem pracoval u vlakové pošty. Jeden známý, můj nynější kolega, mi vyprávěl o náplni této práce a já se na základě okolností rozhodl, že to zkusím.

Karel Bátěk se živí jako sanitář přes pětadvacet let.Zdroj: Deník / Hana Nevrlá

Tehdy jsem začínal ještě ve staré nemocnici na Brněnské ulici, takže mohu porovnávat. Nová nemocnice má velkou výhodu v tom, že pacienti mohou podstoupit většinu vyšetření v jediné budově. Vše mají při ruce.

Karel Bátěk pracuje na ortopedickém oddělení v prostějovské nemocnici.Zdroj: Deník / Hana Nevrlá

Práce s lidmi není jednoduchá. Zvlášť s lidmi, kteří trpí bolestmi. Neměli bychom dávat najevo emoce, takže i když je pacient nepříjemný, musíme se s tím nějak vypořádat a snažit se ho podpořit. Ale znáte to, není člověk ten, který by se zavděčil všem.

Karel Bátěk slouží již patnáct let u zásahové jednotky dobrovolných hasičů v Doloplazech.Zdroj: Deník / Hana Nevrlá

Lidé se za námi chodí léčit. Naším cílem je, aby pacient odešel domů po svých. Hodně lidí má problém vypořádat se s pooperačním stavem. Pacienti to často vzdávají. Na každého platí něco jiného. Někdo potřebuje vlídné slovo, někdo přísný přístup. Po letech praxe už zvládnu odhadnout typ člověka a až devadesát procent lidí se mi podaří namotivovat. U každého člověka platí, že v čím větší je psychické pohodě a pozitivně naladěn, tím lépe překonává svoji nemoc a rychleji se uzdraví.

Karel Bátěk slouží již patnáct let u zásahové jednotky dobrovolných hasičů v Doloplazech.Zdroj: Deník / Hana Nevrlá

Člověk musí mít nadhled. Brát život s humorem, aby lidi povzbudil, pobavil. Díky skvělému kolektivu, který máme zde na oddělení, se nám to daří. Je potřeba, abychom si navzájem kryli záda. To stejné platí u hasičů. A já mám na tohle štěstí.

Karel Bátěk slouží již patnáct let u zásahové jednotky dobrovolných hasičů v Doloplazech.Zdroj: Deník / Hana Nevrlá