Předchozí
1 z 5
Další

"Mám vystudovaný obor management sportu a trenérství na olomoucké Univerzitě Palackého. Sport mě chytil už od dětství. Prakticky jako většina mých vrstevníků, jsem vždycky hodil školní tašku do kouta a byl venku až do večera. Tahle všeobecná sportovní příprava dnešním dětem chybí, proto děláme s dětmi tenhle sport."

Sportovní trenér a kynolog Zdeněk Lhota z Prostějova.Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

V případě Overs Obstacles neplatí, že by neměly děti zájem.

"Základ je kvalitní spolupráce mezi sportovcem a svěřencem. U dětí je to o to specifičtější, že se jim to musí dokázat vysvětlit. Pokud se s dítětem nepracuje krok po kroku, tak ta práce jde vniveč. Největší procento důvodů, proč končí děti se sportem, jsou trenéři a rodiče. Mě samozřejmě moc těší, že je o naše tréninky takový zájem. Spousta sportů nám může závidět. Pro nás je ale obrovským problémem to kapacitně zvládnout. Pořád se nám ozývají noví zájemci, ale my nejsme jejich potřeby schopní uspokojit."

Sportovní trenér a kynolog Zdeněk Lhota z Prostějova.Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

Nejsou prostory a lidi.

"Děláme to v našem volném čase a zadarmo. Neustále řešíme tréninkové prostory. Loni jsme dělali závody i tábory. Letos uvidíme, jak se to vyvine. Tréninková jednotka se musí například připravovat hodinu předem. Na stadionu Železáren musíme zkontrolovat areál, jestli tu nejsou třeba injekční jehly a další nebezpečné věci. Další čas vezme i domácí příprava, kdy musíme vymyslet náplň tréninku. Které překážky zařadíme, které vynecháme, tak aby se děcka pořád posouvaly dál."

Sportovní trenér a kynolog Zdeněk Lhota z Prostějova.Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

Kynologie je dalším žroutem času.

"Děláme záchranářskou kynologii. Jsme v záchranné brigádě kynologů Olomouckého kraje. Ta činnost spočívá v tom, že se zabýváme přípravou psů na vyhledávání pohřešovaných osob, případně zavalených pod troskami. Tohle mi bere spoustu zbývajícího volného času. Díky tomu, že mám úžasnou rodinu, která mě podporuje, tak se to zvládá. Dcera hraje fotbal a manželka je ta správná fotbalová máma. Vídáme se tak někdy jen večer a ráno."

Sportovní trenér a kynolog Zdeněk Lhota z Prostějova.Zdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil

Na své spartánky nezanevře.

"Já už bych teď těm děckám, které máme na starost nedokázal říci, nezlobte se, musím dělat něco jiného. Samozřejmě, že mohou nastat okolnosti, které by to změnily, ale to není jen otázka na mě, ale i na kluky, kteří to dělají semnou. Naše děti, se kterými jsme začínali už odrostly a věnují se jiným sportům.

První pokoronavirový trénink absolvovaly děti ve skupině Over obstaclesZdroj: Deník / Zdeněk Vysloužil