Přes třicet tisíc lidí navštívilo největší domácí folkový festival Zahrada, který se od středy do soboty konal podesáté v Náměšti na Hané. Na čtyřech scénách se vystřídalo přes sto padesát kapel a zpěváků.

„Kvůli počasí se během prvních dvou dnů zdálo, že přijede méně lidí než loni, ale slunečný pátek a sobota přilákala další návštěvníky. Celkem to odhadujeme okolo třiceti tisíc lidí,“ pochvaluje si hlavní organizátor Michal Konečný.

Počasí organizátoři neovlivní, ale řešit museli i nečekané komplikace. Stejně jako před čtyřmi lety nedorazila trampská legenda Jan Nedvěd. „Při cestě ze Slovenska prodělal Honza Nedvěd infarkt a přestože to u pravidelných diváků Zahrady může vyvolávat podezřelé pocity, opravdu leží v nemocnici a zotavuje se,“ vysvětlil změnu čtvrtečního programu Michal Konečný. Další kapele se při cestě do Náměště porouchalo auto. Naopak jiná trojice muzikantů se k účinkování přihlásila až na místě.

„Jsme flexibilní, děláme drobné změny na programu za pochodu.“

V soutěžní části festivalu byly rozdány hudebníci ceny – Krtečci. Za bezproblémový chod Zahrady získala letos k desátému jubileu Zlatého krtka i samotná obec Náměšť na Hané. „Jsme za tuto cenu moc rádi. Bohužel nás mrzí, že při letošním ročníku udělali obci ostudu zloději stanů, což musela řešit policie,“ posteskla si starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

Po zkušenostech z minulých let organizátoři zajistili techniku na scénách tak, že ani deštivé počasí neohrozilo plánovaný program. „Jediná nepříjemná drobnost se nám stala v sobotu, kdy se při silném poryvu větru ulomila ze stromu asi desetimetrová větev, visela na haluzích a hrozilo, že se zřítí. Přivolaní hasiči ji sundali, aniž by někoho ohrozila,“ uvedl Konečný.

Oproti dřívějšku umístili pořadatelé v areálu větší množství sprch, které hojně využívali zejména obyvatelé stanového městečka. „Bohužel menší zájem byl o koupaliště, počasí moc ke koupání nelákalo,“ uvedl Konečný.

Současně se Zahradou se konaly festivaly v Dolní Lomné či Porta v Jihlavě, ale co do počtu návštěvníků se folkové slavnosti v Náměšti nemohly rovnat.

Po několikadenním folkovém shonu se do obce opět vrátí dělníci, kteří zde pracují na nové kanalizaci. „Děkujeme lidem, že vydrželi jízdu po rozkopaných silnicích. Snažili jsme se komunikace upravit tak, aby všichni měli kde zaparkovat,“ dodala Husičková.