Letošní šestý ročník mezinárodního divadelního workshopu bude v mnoha ohledech výjimečný. Jeho klasické schéma však zůstává stejné. Po čtrnácti dnech intenzivní práce na choreografii, dialozích, kostýmech a scéně následuje produkce, která nemá už žádné další opakování.

„Letos úplně poprvé bude mít vystoupení, jak je patrné z názvu, místo šedesáti minut osmdesát. Sešla se tu také spousta nových tváří. Většina herců, kteří v Plumlově účinkovali v minulých letech, už odpromovala a kvůli práci se sem nedostala,“ zmínil se slovenský režisér Vlado Sadílek.
Další a podle jeho názoru největší změnou je to, že se chystá komedie. „Doposud jsme hráli pouze dramata. Myslím, že to bude velmi pozitivní proměna,“ prohlásil Sadílek. Do scénáře, který sám napsal, nechal nahlédnout.

Příběh začíná přímo na Plumlově, kde se místní mladík, přezdívaný plumlovský Honza, rozhodne procestovat svět za osmdesát minut. Společně s kamarádem, prostějovským Pepíkem, prožívají různá dobrodružství. „Celý scénář je laděn opravdu humorně, odpovídají tomu i postavy, jejichž hlavní představitele jsme včera vybírali,“ uvedl Sadílek s tím, že titulní role dostali Juraj Sadílek a Michal Novodonsky.

„Hlavní ženskou roli domorodé průvodkyně vám zatím ale neprozradím, rozhodujeme se mezi dvěma protagonistkami,“ přiznal Sadílek a dodal, že nikdo by neměl být ošizen na popularitě. Sólový výstup má mít každý z amatérských herců.

Jednou ze skalních účastnic mezinárodní divadelní dílny je Tereza Sehnalová z Plumlova. „Na workshop se každý rok strašně těším. Je tu perfektní atmosféra, odpočinu si a zároveň se pobavím. Hraní prostě miluji,“ přiznala sedmnáctiletá dívka.

Premiéra a zároveň derniéra představení Cesta kolem světa za osmdesát minut se uskuteční v sobotu 21. července večer přímo na zámku.