„Bude to naše premiéra. Legenda vypráví o princezně, která odmítne příkaz otce vzít si bohatého ženicha. Hodlá odejít do kláštera, ale král je proti. Princezna umírá, pak se ale vrací znovu na zem, aby zde konala dobro,“ přiblížila příběh Mirka Brázdová, která spolu se svým manželem pořádá výtvarný workshop, na nějž se každoročně sjíždí zhruba dvě desítky absolventů základních uměleckých škol.

„Celou legendu odvypráví účastníci workshopu na nádvoří bez jediného slova. Představení je postavené na působivých obrazech podkreslených tradiční čínskou hudbou,“ zmínila se. Vystoupení začíná v pátek o čtvrt na deset večer a potrvá pětatřicet minut. Vstupné na něj je dobrovolné.

„V sobotu legendu ve stejný čas zopakujeme,“ vzkázala pořadatelka.

Tvořivé dílny organizuje s manželem už třináct let.

„Na zámku v Plumlově jsme poprvé. Vlastně jsme se sem dostali náhodou. Loni jsme tudy projížděli, když jsme cestovali na dovolenou a vysoká budova nás zaujala svým zvláštním kouzlem. Pódium pak přímo vybízelo, abychom se zde pustili do díla,“ usmála se Mirka Brázdová.

Víkend na zámku ale nebude patřit jen mladým výtvarníkům. Na nádvoří se v lítých soubojích utká několik desítek šermířů. Meče zařinčí už dnes v osmnáct hodin.

„Všichni, kteří k nám od pátku až do neděle zavítají, nahlédnou do života ve středověku. Na nádvoří bude jarmark s kovářskými výrobky, pečenou kýtou, bramboráky i medovinou, lidé uvidí taneční vystoupení, výstavu zbroje i zbraní, a odehrají se tu turnaje, šarvátky a přepadení. Vzduchem budou práskat výstřely,“ slíbila Kateřina Jenešová, ředitelka pořádající obecně prospěšné společnosti Zámek Plumlov.