VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Směr Itálie: Cesta pro jedno toulavé tělo XVII

ANSFELDEN - „Innsbruck je nejkrásnější město světa,“ tvrdil Martin, „věř mi, viděl jsem jich v životě hodně a je to prostě tak.“ Takhle jednoznačně bych to neviděl, každopádně se jedná o příjemný místo pro život.

14.10.2007 2
SDÍLEJ:

Na závěr kvíz pro pozorné oči. Co je zvláštního na této fotografii pořízené v Perugii?Foto: DENÍK/Martin Zaoral

Innsbruck, ležící kolem prudké řeky Inn, je obklopený štíty hor, co jdou překlenout leda tak ve vrtulníku. To třeba člověk, chystající se ke spánku, nechápe, kde se tam v nebi vzala ta divná oranžová hvězda. A ráno zjistí, že přesně na tom samým místě, hned před ním, ale asi o tisíc metrů výš, se v kamenným poli bělá horská chata.

Dnes dopoledne vyrazil z Innsbrucku i holohlavý vegetarián Heiko. A ten mě vzal s sebou. V létě obvykle nosil číše v Berchtesgadenské hospodě, v zimě putoval po Indii. Snowboardista a kuřák hašiše, obdivovatel Dalajlámy a stoupenec meditace a klidu v duši, pro mě pak především dobrej společník.
„Žiju prostě perfektní život,“ zakončil jeden z výčtů svých aktivit.

Vysadil mě před Salcburkem na benzínce. Během asi půl hodiny po mně chtěly pas tři různý policejní páry v neoznačenejch autech. Z toho vyplývaly dvě věci: jednak, že asi pořádaj nějakej zátah, jednak, že se musím jít oholit. Černošskej hajzldědek, po každým chtěl peníze, jen po mně ne a ještě se na mě spiklenecky usmíval. „To fakt vypadám tak podezřele?“

Po nějakým čase jsem se musel přesunout. Tušil jsem totiž, že zde projíždějící auta se po pár kilometrech rozjíždí do různých směrů a taky už mě dokonale otravovalo, to čím dál důraznější kárání jednoho z těch policejních párů, který mě poprvé, podruhé i potřetí posílal pryč. Verboten, vracelo se mi ve stále se zesilující ozvěně. A tak jsem vyrazil.

Špacír po dálnici

Dálnice patří mezi ta vůbec nejhorší místa na procházku, jaký znám. Člověk musí být furt ve střehu, a jakmile cokoliv přechází, pořádně se čumět kolem sebe. A častokrát hlavně za sebe. Aniž bych ho stopoval pomohl mi sám od sebe tak osmnáctiletej klučina v bílé Feldě. Nechal jsem se vysadit u Mondsee, tedy na dálničním odpočívadle, odkud se dá ze zastřiženýho trávníku očima putovat po velehorách a zdálky zkoumat neuspořádanej pohyb jachtařskejch plachet po jezeře.

Zásadní pravda autostopu

A pak už bílomodře kostkovanej řidič, s nímž jsem se pořádně procvičil v zeměpisu, když trošku suše vyjmenovával, kde všude žil: Paříž, Budapešť, Tenerife, atd., a byl: Kuba, Vietnam, Barma, Guatemala, Haiti, USA a ještě rozsáhlejší atd. Opět se potvrdila hlavní pravda autostopu. Pokud už ti nějakej magor zastaví, určitě to nebude šedivej, plochej a zamčenej člověk bez příběhu. Ačkoliv na to rozhodně nevypadal, užíval si už důchodu usazen v Salzburgu. „Víš, to je to nejkrásnější město na světě. Bestimmt.“ Jsou vám to ti Tyroláci ale patrioti.

Nesouhlasím s nimi, ale chápu je. Vždyť i já, čím víc se blížím k Česku, tím víc si ho idealizuju. A tak mě napadá, že ti chlapi co mě vzali, nevěděli o čem mluví. Je přeci nad blesku záblesk jasnější, že nejkrásnějším městem na světě je Prostějov!

7. 9. 2005 18:57 Český Krumlov

Od vody už pomalu táhne chlad. Na jedný straně tý strouhy pode mnou vykachličkovaná zem, hezké kovové židle, poctivé stoly a černé ozdobně se kroutící písmo na žluté omítce označující Caffé.

Na jejím druhém břehu pak opadaný tašky ze střechy, vymlácený okna a vzrostlý keře prorůstající skrze škvíry dřevěného balkónu a schodů.
I v tomhle českokrumlovským skanzenu se najdou místa, která dosud nestihli opravit. Jasně. Bez pořádný rekonstrukce to stavení odnaproti bude chátrat, až se jednoho dne zcela neromanticky zbortí. Ale nemůžu si pomoct, tahle ruina mé oči přitahuje víc, než většina ostatních vypulírovaných domků tyrolskýho střihu.

Kruh se uzavírá

Maj tu i Egon Schiele Art Centrum. Odsud pocházela jeho matka, tady nějaký čas žil a maloval rozvěšený prádlo ten kreslířskej démon z vídeňského Leopoldova muzea. Kruh mé cesty se tím uzavírá. Český Krumlov, Krumlov český. Jsem zpátky.

Po spánku v zastromeném areálu Univerzity Johanna Keplera v Linci mě dneska dosti překvapivě vozily hlavně ženský ve věku kolem přechodu.
Jedna z nich mně povídá: „Česko se teď dobře rozvíjí. U vás lidi musej bejt asi hodně spokojení, nicht wahr?“ Pokýval jsem hlavou, jako že jo. Nemělo cenu mluvit o převládajícím fňukání a malicherným vztekáním se čecháčků nad tím, jakej že je u nás bordel.

Kdo v tom nežije, nepochopil by to. Ta úplně poslední ženská, která mě zavezla až do Budějovic měla neutuchající potřebu mi dopodrobna vysvětlovat, co a jak mám udělat, abych se v nich nadobro neztratil. Diagnóza: učitelka.

Mezi tyto dvě se vlezlo třeba stopování mezi ušmudlanými princeznami na vysokých podpatcích podél proslulé E55. Nečekaně silná konkurence. Rozhodně jim zastavovalo víc aut než mně. Nejsem žádnej fajnovka, ale při jen trošku bližším pohledu na ně, mě to fakt udivovalo. Slunečnice řádně vyzobaný.

No a pak dva nezapomenutelní cikáni převážející rakouská auta do českých bazarů. Jako prvním jsem jim vyprávěl hlavní peripetie svý cesty, poslouchali a odfrkovali. Nakonec se mě řidič, chlap jako bagr zeptal: „Hele, a to ses nebál?“ Inu nebál. Proč taky? Co by si na mně kdo vzal?

Navíc jsem se nevrátil z žádné divočiny, z žádné Číny, Indie, Pakistánu, Kambodže, nebo Měsíce, kam hledači exotických zážitků dnešní globální doby tak rádi míří. Nejen, že bych neměl na letenku, ale italská košile je mi rozhodně bližší než pakistánskej kabát.

Stačí se dobře dívat

A taky jsem zjistil, že i ta nejprofláknutější Itálie, Itálie mnohojazyčných turistických příruček, v sobě kdesi pod bahnitým nánosem metráků suvenýrů skrývá stále cosi zneklidňujícího - jiný, zvláštní, jedinečný svět. Galaxii údivu. A nejde jen o skvostný umění renesančních lidí. Potulný člověk si třeba všimne toho, jak na italských plakátovacích plochách vedle sebe soutěží upoutávka na taneční školu vášnivé salsy s černě orámovaným oznámením, že takový Remo Gioni zemřel 92 roků stár. A další spousty drobných i výraznějších odlišností, v Česku nepředstavitelných. Jen si jich všimnout.

A to samý se dá najít i u nás. Vždyť i Českem se protlouká spousta nadšených Japonců. Musíme tu teda mít něco výjimečnýho. Co by to tak vlastně mohlo bejt? Přemejšlel jsem o tom už v Sieně. Tehdá mě napadlo pár věcí a tož sem s nima: vzpomněl jsem si na olomoucké centrum, podzim v Orlickejch horách, Letohrádek královny Anny, plzeňskou hospodu U Kohoutů, obraz Promethea od Procházky nebo krásně matoucí oči, kolena a bříško takové Lenky P.

Ale to už by byla jiná, úplně jiná písnička.

Předchozí díl najdete zde.
14.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montér 19 000 Kč

Montéři, mechanici a opraváři elektrických zařízení Údržbáři - elektrikáři (1701004). Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Údržbář - elektrikář (1701004), Prostějov - ÚDRŽBÁŘ/ELEKTRIKÁŘ s platnou vyhláškou 50, § 6., Práce ve TŘÍSMĚNNÉM PROVOZU (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6), V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz. Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 11 900 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání LEKTOR/KA EVP - EKOCENTRUM IRIS. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis zašlete na e-mail iris@iris.cz nejpozději do 10.8.2018. Vybraní uchazeči budou pozváni na pohovor. , Předpoklady: VŠ/SŠ vzdělání - nejlépe přírodovědného nebo pedagogického zaměření, pedagogická způsobilost či zkušenost s prací s lidmi (především s dětmi a mládeží), časová flexibilita, dobré komunikační a organizační schopnosti, kultivovaný písemný i slovní projev, znalost českého jazyka slovem i písmem, schopnost pracovat samostatně i v týmu, řidičský průkaz sk. B., Výhodou: zkušenosti s projekty, s tvorbou vzdělávacích materiálů, lektorování ekologických výukových programů., Náplň práce: výuka ekologických výukových programů pro MŠ, ZŠ, SŠ, příprava přírodovědných stezek, soutěží, tvořivých dílen, osvětových akcí, exkurzí a dalších aktivit z oblasti ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty pro veřejnost, administrativa těchto akcí., Nabízíme: zkrácený úvazek 0,7, rozmanitou práci v neziskové organizaci s tradicí a dobrým jménem, prostor pro seberealizaci, uplatnění vlastních nápadů a vizí, plat obvyklý v neziskovém sektoru, 25 dnů dovolené, stravenky.. Pracoviště: Český svaz ochránců přírody - prostějov, Husovo nám., č.p. 2299, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, .

Management - Management Vedoucí 20 450 Kč

Vedoucí ostatních úředníků VEDOUCÍ ODDĚLENÍ VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVEK - PRÁVNÍK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vznik pracovního poměru úředníka je podmíněn splněním předpokladů dle § 4 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, tzn., že úředníkem se dle tohoto zákona může stát fyzická osoba, která:, - je státním občanem České republiky, popř. fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt, - dosáhla věku 18 let, - je způsobilá k právním úkonům, - je bezúhonná, - ovládá jednací jazyk, Požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu Právo a právní věda, obor Právo, - praxe a znalost problematiky vymáhání pohledávek výhodou, - znalost zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, v platném znění, zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění; zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění, - praxe v řídící činnosti výhodou, - praxe ve veřejné správě výhodou, - umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), - schopnost analytického a koncepčního myšlení, - spolehlivost a pečlivost, - znalost práce s PC (Word, Excel, Internet), - splnění předpokladů pro výkon některých funkcí ve smyslu zákona č. 451/1991 Sb. (lustrační osvědčení), Přihláška musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí následující doklady:, - životopis, ve kterém budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o, odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností,, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků, též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud, takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným, prohlášením, - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - lustrační osvědčení nebo čestné prohlášení nahrazující dočasně lustrační osvědčení, (pouze pro osoby narozené do 1. 12. 1971), Nedoložení výše uvedených dokumentů je považováno za nesplnění formálních požadavků a je důvodem k vyřazení z účasti ve výběrovém řízení., Žadatel nese náklady, které mu účastí ve výběrovém řízení vznikly., Přihlášku můžete doručit následovně:, • prostřednictvím podatelny Magistrátu města Prostějova na adrese nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, • prostřednictvím pošty na adresu Magistrát města Prostějova, oddělení řízení lidských zdrojů, nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, Obálka musí být vždy označena zn.: „VŘ – vedoucí oddělení vymáhání pohledávek - právník“., Platové zařazení: 11. platová třída, dle příslušných platových předpisů, Pracovní poměr: plný pracovní úvazek na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Prostějov, Termín pro podání přihlášky: do 18. 8. 2018, Předpokládaný nástup: září 2018, příp. dle možností vybraného uchazeče, Bližší informace o pracovním místě podá Ing. Radim Carda, vedoucí Finančního odboru MMPv, tel. č. 582 329 104 nebo Mgr. Zdeňka Bendová, personalistka MMPv, tel. 582 329 162. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Statutární město prostějov, nám. T. G. Masaryka, č.p. 130, 796 01 Prostějov 1. Informace: Zdeňka Bendová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 35 000 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI SE SVÁŘEČSKÝM PRŮKAZEM. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Karel Kaňák, tel.: 603 516 454 (volat v době od 6-12 hod.) nebo email: kovovyroba.kanak@tiscali.cz. Požadujeme: vyučení v oboru podmínkou, platný svářečský průkaz, znalost čtení výrobních výkresů. PD:Po-Pá 6:00-14:30 hod. Nabízíme: příspěvek na obědy, příspěvek na dopravu. Pracoviště: Kostelec na Hané. Pracoviště: Karel kaňák., Sportovní, č.p. 894, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Karel Kaňák, +420 603 516 454.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divadelní představení Světáci v Čechách pod Kosířem pod širým nebem
30

Světáci bavili publikum v Čechách pod Kosířem. Podívejte se

Nehoda u Němčic nad Hanou
3

Vyhýbal se zajíci a skončil na střeše

AKTUALIZOVÁNO

Voda v přehradě je stále na čtyřce, obavy z černého smajlíka se zatím nenaplnily

Voda v plumlovské přehradě je stále nevhodná ke koupání. Ukázaly to výsledky pondělního měření kvality vody, které provedla Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

Prostějovští specialisté se vrací do Afghánistánu

Do Afghánistánu odjedou další čeští vojáci. Spolu s nimi na misi odletí i specialisté z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. "Čeští vojáci budou nasazeni v Logaru a Shindandu," potvrdil armádní mluvčí Jindřich Plescher.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Brzký konec v poháru. Prostějov padl v Líšni po prodloužení a Machala se zlobil

Fotbalisté Prostějova končí v domácím poháru už v prvním kole. Svěřenci Oldřicha Machaly nestačili v MOL Cupu na třetiligovou Líšeň, se kterou prohráli po prodloužení 2:3.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT