VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Směr Itálie: Cesta pro jedno toulavé tělo X

ASSISI - Vyšplhal jsem se až nad Assisi. Tentokrát vlastnonožně. Slunko zpoza mraků spouští pásy světla támhle na ten bílej statek, utopenej v jakoby zaprášený zeleni olivovejch hájů, támhle na ty nakloněný řádky vinic i támhle na ten divoce zarostlej pahrbek, ale třeba tu silnici vpravo od něj nechává temně se šedivět. Umbrie.

26.8.2007
SDÍLEJ:

Slunce se protlouká skrze mraky nad hlavní katedrálou v Assisi.Foto: DENÍK/Martin Zaoral

26. 8. 2005 19:02 Asissi

Paní v růžovém tričku skrývajícím nejen bujné poprsí, ale i bujné srdce mě tady na parkovišti se svým partnerem názorně předvádějí, jak vypadá taková správná italská domácnost.

Fakt nářez. Jediný štěstí, že nemaj´ nože. Jejich klučina si zatím před rodinným Fordem Fiestou rýpe klacíkem ve spáře mezi dlaždičkami. Zdá se, že je zvyklý.

Kolem Urbina se kroutily sakra úzký silničky. Tady mi může zastavit leda tak motorka, tipoval jsem. Hrozitánsky jsem se spletl.

Ani ne za půl hodiny na mě vesele mrkal pravý blinkr velkolepého černého korábu. Mercedes nejvyšší třídy. Koncentrovaný luxus moderní civilizace. Tak jsem dozadu na tu bílou kůži hodil svůj lehce zablácenej batoh, a jelo se.

„Dyť já přes tu kapotu skoro ani nevidím na cestu. No v něčem podobným jsem teda ještě ani neseděl.“ Čtyřicetiletej chlápek- jasný dvojče Danny de Vitta ve slunečních brejlích, se mi snažil vysvětlit, že je římským advokátem a v Urbinu k tomu nádavkem studuje. No nevím. Každopádně nerozuměl ani What is your name?

Co znamená figa?

Přesto mi však dokázal velice srozumitelně vysvětlit co v italštině znamená figa- jde o takovej zvláštní, podlouhlej otvůrek, kterej maj´ holky mezi nohama. Frčel přímo do hlavního města, moh´ jsem s ním, ale tentokrát jsem setrval na svých plánech a vystoupil si u Perugie. Načež jsem špacíroval podél dálnice a vítr z těsně projíždějících kamionů mě příjemně osvěžoval. Kudy na Assisi?

Z tohohle pekla mě, aniž bych jej stopoval, na jednom z těch nájezdů vytáhl mlaďoch, kterej v takové italské Avii rozvážel čerstvý potraviny z velkoobchodu do krámků. Moc fajn se s ním povídalo. Jeho angličtina byla perfektní. Zdá se, že kdo je na apeninským poloostrově bohatej, řeči znát nemusí.

František z Assisi: ušatý klučina v neslušivým hábitě

Asissi. Jestliže povinností muslima je vykonat pouť za Mohamedem do Mekky, pak každej Ital musí aspoň jednou v životě právě sem za svatým Františkem. Aspoň to tady tak vypadá.

Ve zdejší moc pěkné katedrále se lidi úplně nejvíc mačkaj´ u jeho hrobky, a ti co se nemačkaj´, ti tam klečej´, modlej´ se a pravděpodobně za něco prosej´. František pomůže, František zařídí. Zázraky na počkání, nemožné do půl hodiny.

Dost dobře nechápu, jak se v tom šourajícím lomozu dokážou soustředit. Jinak většinu chrámových stěn tady pomaloval Giotto, člověk rozumný, prostý a záměrně jednoduchý, který nikdy nepropadl pýše, že dělá nějaký umění. Prostě sloužil. Věc pozoruhodná, nikoli však okouzlující.

Jestli mě tady něco chytlo, pak šlo o fresku od Cimabueho. Moc mě baví, jak právě on namaloval svatýho Františka. Žádnej všemocnej světec nebo něco podobnýho. V jeho podání jde spíš o takovýho ušatýho klučinu v neslušivým hábitě, rozpačitě postávajícího v uctivé vzdálenosti od andělů obklopujících boží trůn.

Ti andělé, spanilost sama, křídla a vznešenost nadoblačná, přesto je František jasně nejlepší. Přesně ten synek z bohatýho rodu, co ho něco pořádně zklamalo, nebo spíš zjistil, že blahobytnej svět je na něho až moc složitej.

Zajedlo se mu to, z nudy řešit rafinovaný ptákoviny. A tak si navlík kutnu, opásal se kusem provazu a prostě šel. Nic víc už radši nechtěl. Mimochodem tenhle příběh není v žádným případě ojedinělej. Svatej Augustin to samý, Buddha jakbysmet a kdo ví, možná i na pražským Wilsoňáku mezi bezdomovcema by se něco podobnýho našlo.

27. 8. 2005 11:41 Asissi

Záměrná motanice po setmělém Assisi. Hrubě opracované šutry domů magicky vystupovaly pod žlutým světlem, turisti cinkali po kavárnách, občas zamrančela nějaká kočka. Sešel jsem až dolů, do polí a do sadů, abych svůj utrmácenej batoh položil pod strom v olivovém háji.

Tím se naplnila má dávná představa, svůdný sen vstupující do mysli tam v Česku za černých listopadových plískanic. Spát pod olivovníkem.
Nebyl to zrovna ten nejúctyhodnější z hájů, jaké jsem si vysnil, spíš takový větší sad pokroucených stromků, ale tak už to v životě chodí.
Vůbec mi to nevadilo.

Vrzání velké vozu

Zalez jsem si do spacáku a zatímco kousek ode mě sem tam zavrzala oj velkého vozu, tak já si balil cigáro. Potom kouřil, shlížel na mihotavá světla umbrických vesnic rozhozených pode mnou a přemýšlel… O čem vlastně?

No jasně, o tom ženském smyčcovém kvartetu, pořádajícím koncert na poušti. Všechno před očima: Vzpřímené ladné postavy ve splývavých šatech, vykukující nahé kotníky, staré nástroje, zaujetí v černých zorničkách, prudká gesta a pot na něžných čelech, ostré slunce, skvělá muzika a všude kolem jen písek, písek, písek. Usnul jsem raz dva. Dobře se mi spalo.

27. 8. 2005 18:51 Orvieto

Ale dosti snů. Teď je třeba mít se na pozoru. Už se frčí. Záchody vlakovýho nádraží ve městě svatýho poutníka jsou pokresleny pořádně sprostejma obrázkama. Nejde v nich ani tolik o erotiku, jako spíš o instruktáž. Co kam strčit a tak.

Vlak do Perugie. Průvodčí zase nikde. Zato pár drobnejch rumunskýmu cikánovi taktně žebrajícímu pomocí rozdávaných a opět vybíraných letáčků. „Máme stejné sny jako vy,“ psalo se tam mimo jiné. Dost jsem o tom pochyboval, ale co.

Hladovej, jsem pak skutečnou lekcí pokory prošel ve frontě obchoďáku Coop. Dlouhotrvající odevzdanost a pak, rychle pryč odsuď: jíst.
Příměstskej linkovej autobus. Tušil jsem směr, tak jsem se jím nechal unášet. A hele Castel del Piano- to mám tadyhle v mapě. Vystupovat.
Odsud mě vzal kluk, ale už po chvilce se omlouval, že potřebuje odbočit kamsi do Mimoně.

Musel jsem se smát. Tomuhle teda říkám italskej venkov. Krajina to sličná. Škoda jen, že tu kromě cyklistů a traktoristů nikdo nejezdí.

Ale pak přišel báječnej stop. Fabio- dlouhovlasej kudrnatej démon, fanda do fotbalu, auťáků a ženskejch, zaměstnanec továrny na lahve, poslouchal ve svým Oplu Raye Charlese. Tak, to si dám líbit! Tohle je lepší než všechny mercedesy světa…

Anglicky uměl sotva ň, ovšem bavili jsme se neskutečně. Třeba jeho názorné srovnání zvuků motorů u Volkswagenu brouka a Ferrari Testarosa při zrychlení z nuly na sto- to byl skutečnej klaunskej výstup. Auta měl zjevně rád, ovšem nebyl snob. Když jsem ukázal na projíždějící fungl nový Porsche Carrera moc unesenej nebyl, jó celkem fajn, ale koukej tohle malý trojkový BMW- to je něco pro mě.

Tibet v malým

Pak Orvieto. Tady se někdo, tuším Etruskové, rozhodl postavit město jakoby na vrcholu vysokýho kamenolomu. Nechápu, ale obdivuju to. Jste na hradbách starýho města, ještě krok a šup dolů z kolmého tak stometrového skalního převisu. Áaaa bum. Město samo pro sebe. Tibet v malým. Fabio zůstaval na dálnici směr Vitterbo, kam spěchal na pařbu.

Těch zbývajících pět kilometrů brutálního převýšení mě vyvez´ otřískanej Ford Transit, kočírovaný postarším hippiem, právoplatným tulákem, Johnem Lennonem na mizině. Vedle něj pokračovatel rodu se sandálem v erbu, syn ani ne desetiletej, brejlatej, ale už s regulérním čírem na hlavě. Mířili na nějakej mezinárodní sraz umělců, podle všeho driblovat s těma kotoučema na nitích a rozdělit se o koňskou dávku LSD.

Jak jsem nastupoval, rozmlátil jsem jim jakousi skleničku, ale na tom prej prd záleží, všecko je okej. Tenhle přístup mám moc rád. Tentokrát píšu v druhé z kaváren mých snů. Ta první ve Ferraře, ano, oslava geometrické prostoty, ale tohle je zase někde úplně jinde.

Vzadu za domem, na takovým vyvýšeným dvorku, po balkonech se páří holubi a průbojná zeleň zakrývá vlhkou omítku. I cosi růžovýho tady kvete. Zdivočelá botanická zahrada, ve který si můžeš dát Café expresso.

Předchozí díl najdete zde.
Pokračování najdete zde.
26.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 115 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor/ka výroby - NOVĚ NAVÝŠENÁ MZDA 115 - 125 Kč/hod !!! (1601006). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Operátor/ka výroby Prostějov - NOVĚ NAVÝŠENÁ MZDA 115 - 150 Kč/hod !!! (1601006) , Přijmeme fyzicky zdatné a manuálně zručné operátory výroby. Nabízíme mzdu 115 - 150 Kč/hod čistého a stabilní dlouhodobou práci. Očekáváme spolehlivost, pracovitost a ochotu pracovat v nepřetržitém provozu. Pro bližší informace PROZVOŇTE, pošlete SMS na tel: 773 447 447 anebo zašlete životopis na e-mail: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč Kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci v příbuzných oborech *STROJÍRENŠTÍ DĚLNÍCI - PÁSKOVAČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Nástup ihned. Požadavky: min. základní vzdělání, vyučení ve strojírenském oboru výhodou. PD: Po-Pá 6:00-14:00, 14:00-22:00; 22:00-6:00 hod. Náplň práce: Kontrola navíjení drátu na cívku, zapáskování navinutého drátu, rozebrání a složení cívky a řádné označení svitku. Možnost prodl. smlouvy na dobu neurčitou. Osobní schůzka po emailové domluvě halouzkova@annahutte.cz. Místo výkonu práce: Dolní 3137/100, Prostějov.. Pracoviště: Železárny-annahütte, spol. s r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Andrea Halouzková, . Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů *OBSLUHA, SEŘIZOVAČI CNC KOVOOBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENT. Nabídku posílejte na email hanakov@hanakov.cz, informace na tel. 582 302 341. Požadavky: vyučení v strojírenském oboru nebo praxe v profesi. Úkolová mzda dle výkonu + prémie + motivační příspěvky. PD: PD: Po-Pá 6-14, 14-22, 22-6 hod. Nabízíme závodní stravování, penzijní a životní připojištění, uchazečům s bydlištěm mimo Prostějov nabízíme příspěvek na ubytování v ubytovně. Pracoviště: Pod Kosířem 74, Prostějov.. Pracoviště: Hanakov, spol. s r.o., Pod Kosířem, č.p. 3127, 796 01 Prostějov 1. Informace: .., +420 582 302 341. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 19 500 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení ELEKTROTECHNICI (1703004). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Elektrotechnik (1703004), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte střední odborné vzdělání elektrotechnického směru , - máte vyhlášku 50/1978 Sb minimálně §5, - orientujete se ve výkresové dokumentaci, - jste manuálně zručný, , Budete se věnovat: , - elektroinstalaci strojních zařízení, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - nabízíme příspěvek na stravování, - nabízíme 20 - 25 dnů dovolené na základě délky trvání pracovního poměru, - čeká na Vás čisté pracovní prostředí a příjemný kolektiv, - těšit se můžete na výkonnostní odměny, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: 19.500,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parta nadšenců do čerstvosti a zároveň odpůrců obalů připravila akci plnou exotických chutí s nádechem Afriky.
AKTUALIZOVÁNO
15

Jak chutná Afrika? V Prostějově jste si to mohli vyzkoušet v Kasku

Ekocentrum Iris uspořádalo tradiční Den stromů. Zájem o něj byl velký.
15

OBRAZEM: Den stromů na náměstí TGM přilákal spousty zájemců

AKTUALIZOVÁNO

U nemocnice vznikla nová lipová alej. Sázeli i zástupci města

Příspěvek ke zkrášlení města si po pátku připsala firma Toray. Japonská firma, která má závod v prostějovské průmyslové zóně, nechala v ulici J. Lady vysadit patnáct lip.

Na favorita nestačili. Olomoucko prohrálo v Pardubicích

Ani druhé venkovní utkání sezony vítězství nepřineslo. Po prohře v Děčíně prohráli basketbalisté Olomoucka i v Pardubicích. V dalším kole Hanáky čeká další atraktivní duel tentokráte na domácí palubovce, kde přivítají Opavu.

Jestřábi padli ve Vsetíně. Rozhodčím asi zamrzla píšťalka, zlobil se Vykoukal

Z Valašska odjeli bez bodů. Prostějovští hokejisté sice sehráli na vsetínském ledě slušnou partii, ale především kvůli častým vyloučením nakonec Jestřábi prohráli 4:6. Hned čtyři ze šesti inkasovaných branek přitom dostali Hanáci po svých vyloučeních.

Boj místo fotbalu. Prostějov hrál s Vítkovicemi bez gólů

FOTOGALERIE / Dvě červené karty, dvě tyče, ale gól žádný. Fotbalový duel mezi Prostějovem a Vítkovicemi moc krásy nepobral, zato osobních soubojů a faulů by se člověk nedopočítal.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT