"Tanečnice z Tokia přijely do České republiky kvůli tomu, aby na vlastní oči poznaly zemi, jejíž tance už dlouhá léta trénují,“ objasnila důvody nevšední návštěvy Jitka Bohušová z pražské taneční školy Dvorana, která celou akci zprostředkovala.

„S tehdy československou kulturou jsem se poprvé setkala před třiceti lety, když se u nás v Tokiu pořádaly olympijské hry. Zaujaly mě hlavně moravské kroje a tance. Uchvátily mě natolik, že jsem jim zasvětila veškerý svůj volný čas,“ prozradila Toshiko Uzawa, popularizátorka hanácké kultury v japonské metropoli.

Pro svůj exotický koníček dokázala paní Toshiko získat mnoho Japonek. V dnešní době tvoří tvrdé jádro její taneční skupiny více než tři sta žen. „Sama umím přes dvě stě tanců. Nejraději mám valašskou starodávnou a hanáckou coufavou,“ dodala Toshiko Uzawa. Ačkoliv hanácký taneční krok vypadá na první pohled jednoduše, není vůbec snadné se jej naučit.

„Japonské ženy jsou nesmírně šikovné a hlavně pilné. Obdivuji, jak se s našimi tanci dokážou vypořádat,“ složila poklonu návštěvnicím ze země vycházejícího slunce Marie Vysloužilová z pořádající Galerie Mánes Klub.