Až budou hotové, rozšíří městskou sbírku, v níž je už třiatřicet soch z předchozích pěti ročníků.

Novinkou letošního sympozia je stan, který má umělce ochránit před sluncem a případným deštěm, ale i způsob výběru sochařů.

„V předchozích letech se umělci hlásili sami a my jsme si účastníky sympozia vybírali. Letos jsme oslovili konkrétní sochařské spolky, univerzity a akademiky,“ vysvětlil pořadatel Miroslav Švancara s tím, že adepty sympozia poté vybrala umělecká komise pod vedením uznávaného sochaře Vladimíra Preclíka.

Organizátoři už nyní znají díla, která sochaři za dva týdny dokončí. Umělci totiž předem poslali návrhy plastik včetně způsobu, jak na nich budou pracovat.

Španělský sochař Hernandez Valeriano vytvoří plastiku Myslitele, David Kochavi z Izraele Trojité V, Němec Valeri Moskov Anděla a český zástupce Jan Zemánek List. Bez názvu je zatím jen dílo tureckého umělce Özgüra Turhana.

„Využití jeho plastiky by mělo být překvapením. Víc ale prozradím až zítra nebo pozítří,“ slíbil Švancara.

Organická struktura dřeva inspirovala českého sochaře z Nového Jičína, aby své dílo pojmenoval List.

„Teď říkám, že to bude list. Podle fantazie ostatních lidí, kteří se na plastiku podívají, může představovat něco úplně jiného,“ řekl Jan Zemánek s tím, že kolegovi z Izraele připomněl jeho zmenšený model africkou masku.

„Abychom nebyli tak vážní, může to být i nedokonalá podprsenka,“ zažertoval Zemánek.

Postupný vývoj soch Prostějované každý rok bedlivě sledují. Mnozí nosí umělcům domácí buchty a povídají si s nimi. „Už jako dítě jsem záviděla kamarádkám, že umějí kreslit nebo modelovat z hlíny postavičky. Sama takové vlohy nemám. Každé léto se proto chodívám dívat, jak sochaři pokračují,“ přiznala Božena Svobodová z Prostějova.