Byly mezi nimi i šaty zastupující kraj liberecký (na fotografii na dívce vlevo dole) a olomoucký (třetí stojící soutěžící zprava). Oboje vzešly z dílny studentek SPŠ oděvní v Prostějově. Jak byly s jejich předvedením na galavečeru spokojeny samotné autorky?

„Dlouhá fialová vlečka našich šatů vytvořených pro Liberecký kraj mohla na molu potažmo na televizní obrazovce vyniknout o něco lépe. Byla škoda, že ji modelka složila a přehodila přes ruku,“ všimly si Vendula Niklová se Zuzanou Kopkovou, které byly do karlínské Thámovy haly, kde se večer odehrával, pozvány.

Doprovodily je ještě Klára Válková a Nikola Stoklasová z týmu stojícím za přípravou šatů Olomouckého kraje. Klikněte pro zvětšení. Šaty reprezentující Olomoucký kraj vytvořily prostějovské studentky

„Přípravou rób jsme ve čtyřech lidech strávily přibližně sto dvacet hodin. Pracovaly jsme šest dní v týdnu a to i přes jarní prázdniny Snad tisíckrát jsme je přestříhávaly, aby byly ještě lepší. Na molu se pak mihly jen na pár sekund,“ vyjádřily své pocity Vendula se Zuzanou s tím, že na druhou stranu fakt, že dostaly možnost obléknout finalistky takto prestižní soutěže se jim v jejich profesním životopise rozhodně neztratí.

„Chtěl bych všem děvčatům za vzornou reprezentaci naší školy poděkovat. Exkluzivní příležitost, kterou dostaly, využily nejlépe, jak mohly,“ poznamenal Jiří Snášel, ředitel SPŠ oděvní.

V Praze příběh luxusních rób rozhodně neskončil. „Prezentaci na Miss vnímáme pouze jako začátek. Například v červnu by se na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj www.mmr.cz měla rozběhnout soutěž, v níž budou moci lidé hlasovat, které ze šatů se jim nejvíce líbí. Modely se v polovině června rovněž představí na akci ve Špindlerově Mlýně. Dále pak budou putovat po jednotlivých krajích,“ nastínila návrhářka Jana Berg, která za celým projektem 14 klenotů v srdci Evropy stojí. (mls) Foto: archiv České miss 2010