S revivalovou kapelou Rage Against The Machine z Prostějova jsem si dal sraz v jejich zkušebně s jednoznačným cílem – dostat z kluků základní informace a představit je světu.

Zkuste představit vaši minulost, současnost a vaši tvorbu.
Burák: Jsme revival americké kapely Rage Against The Machine. Na basu hraje Charlie, Zehy na bicí, Tom na kytaru a já na pusu – rapuju, hehe. Jelikož jsme revival, tak máme v repertoáru převzaté pecky od Rage, hrajeme asi rok a půl, přičemž koncertujeme až poslední dobou. Máme za sebou něco kolem desítky koncertů na větších i menších akcích – Škorpion, PlumLove, klub Apollo 13 a tak dál.

Jak už jsi řekl, jste revivalová skupina. Nemyslíte, že je trochu škoda se tak specificky vyprofilovat a nedat průchod vlastní tvorbě?
Zehy: Z jednoho pohledu to asi bude pravda, ale pro nás to spíš znamená to, že se vyhrajeme do budoucna, víceméně taková škola. Hodně lidí se do muziky hrne ve stylu „hned vlastní tvorba“, někdy ani nemají pořádně zvládnuté vlastní nástroje a už realizují – často ne zrovna dobře - vlastní nápady. Toho jsme se chtěli vyvarovat.
Tom: Hlavně si tím vybudujeme základy do budoucna.
Burák: V době, kdy jsme se dali dohromady, by jsme to asi nedokázali, takže přesně jak říká Tom – dobrej základ.
Zehy: Tu sehranost potom slyšíš už v těch jamech, když si hrajeme jen tak pro sebe. Daleko víc si rozumíme, víme co od sebe navzájem čekat, víme co nás baví, co máme rádi. Je to něco jako v posteli.

Proč vlastně Rage? Jsou známí svým antiamerickým postojem, rapuje se o anarchii a těchto věcech. Vidíte v tom politiku nebo jde čistě o hudbu?
Burák: Ne, že bychom v jejich hudbě hledali hlavně politiku, prostě je máme rádi a já hlavně nic jinýho neumím (smích). Sranda, i když hodně jejich názorů samozřejmě sdílíme.
Tom: Třeba pro mě je to jedna z nejvlivnějších kapel 90. let vůbec. Originální spojení rapu, metalu a starých hardrockových riffů mě hodně baví.
Burák: Takže jde víceméně o tu hudbu a politika už k ní prostě patří.

Dobře. A co vaše pozdější tvorba? Hodláte se oprostit od RATM a vynést na světlo něco svého, třeba ve stejném stylu? Co od vás můžeme čekat?
Zehy: Tak tohle je zatím ve stádiu vývoje, ale za všechny můžu říct, že něco takového bychom dělat chtěli.
Tom: My taky nemáme rozjetej jen jeden projekt.
Burák: Tom s Charliem hrají v kapele Unna. Situace kolem naší zkušebny je celkově složitá, je tu pohromadě hodně skupin.
Zehy: Téhle myšlenky bych rád využil. Chtěl bych poprosit jménem celé zkušebny město Prostějov, aby se víc angažovalo ve věcech hudby, divadla a kultury ve městě všeobecně.
Tom: Já bych to možná formuloval jinak. Spíš než kritizovat město, to bych raději velmi poděkoval paní Bontempové z Kulturního a společenského centra, která nám umožnila tady zkoušet za malý peníz, přičemž prostory jsou zde absolutně vyhovující. Této paní jsme opravdu moc vděční.

Slovo závěrem?
Zehy a Tom: Zdůrazňujeme poděkování paní Bontempové.
Burák: Lidi zveme na koncerty. Mějte se dobře.

Ivo Spisar