VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potajmu jsem stříhal igelitky a vyráběl z nich maňásky, říká Štěpán Gajdoš

Štěpán Gajdoš se narodil 6. června 1997 v Kroměříži. Vyrůstal ve stejnojmenném městečku. Z Kojetína se spolu s rodinou přestěhoval do Olomouce, kde se ve 13 -ti letech stal členem souboru amatérských loutkoherců Kašpárkova říše. Druhým rokem studuje na Konzervatoři v Brně obor Dramatické umění a volný čas tráví většinou v Prostějově, kde již tři roky v kavárně Planeta malého prince v Kascu hraje pravidelně loutkové pohádky pro děti.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Štěpán Gajdoš s dětmiFoto: DENÍK/Martina Greplová

Vaše máma prozradila, že máte k loutkoherectví sklony už od pěti let. Je to pravda?

Ano, je. Už, když jsem byl malý, kolikrát jsem jí potajnu rozstříhal igelitové tašky a vyráběl jsem z nich maňásky, když pak máma šla do obchodu, neměla do čeho dát nákup. (smích)

Hrál jste divadlo jako malý na rodinných oslavách? Jak se na vás příbuzní dívali? Podporovali vás, protože se jim to líbilo?

Hrál jsem divadlo při různých rodinných příležitostech. Myslím, že se jim má představení líbila, a určitě mě v tom podporují doteď.

Znali vás v okolí už před nástupem do školy?

Ty igelitové maňásky, o kterých jsem se zmínil, jsem nosil do školky, a učil ostatní, jak je vyrobit, pak jsem s nimi hrál divadlo, takže asi jo.

Co vás vedlo k tomu začít si vyrábět loutky a hrát divadlo pro děti? Rodiče, nebo vás zaujal nějaký dětský pořad v televizi, a chtěl jste to prostě zkusit sám?

Po přestěhování do Olomouce, jsem navštěvoval Kašpárkovu říši, kde člověk přišel a hrály se inscenace, které byly předem dané i loutky… Chybělo mi výtvarné vyžití, a protože nevydržím jen tak sedět, potřebuju pořád něco dělat, vyráběl jsem si loutky sám.

Myslíte, že je to dědičné? Věnuje se něčemu podobnému jako vy někdo z rodiny?

Nikdo z rodiny se divadelnictví nevěnuje, ale je to zajímavé, současná generace, můj brácha, sestra, nebo bratranec se téhle činnosti věnují. Možná je nějaký vzdálený genetický kód, a někde to tam je.

O čem byla vaše první vlastní loutková hra? Ve kterém roce to bylo?

První loutkovou hru jsem hrál na základce při dramatickém kroužku, přesný rok si nevzpomínám. Vím, že jsem dostal za úkol napsat hru Pinocchio. První hra, kterou jsme hráli tady v Prostějově byl Křemílek a Vochomůrka, měl jsem ji hrát s kamarádem, ale ten mi večer před představením zavolal, že něco má, že nestíhá, a budu muset hrát sám. Musel jsem něco rychle vymyslet. Napadla mě pohádka o Šípkové Růžence. Do tří do rána jsem vyráběl loutky a ráno mě jen napadlo, že to bude improvizace. Víte ono je to s dětmi hlavně o té improvizaci, ale tuhle pohádku hraji doposud.

Poslední hra, kterou jste uvedl malým divákům, je Medvídek Pú. Hrajete ji již ve velkém sále Kasca. Kdy se mohou diváci zase těšit na další loutkoherecký počin? Chystáte pro diváky nějakou novinku?

Pohádka Kocour v botách, kterého jsme už hráli, bude mít reprízu 13. října v prostějovském Kascu. Mou novější pohádkou je ryze autorská pohádka O mlsné princezně, která je tak tlustá, že když ji odnáší čert, zasekne se mezi peklem a zemí. Jinak témata jsou obvykle knižní nebo se zakládají na nějakém vypravování, takže ta pohádka se od originálu liší.

Kromě loutkoherectví se věnujete i jiným činnostem, jste třeba kouzelníkem. Co vás přitahuje na kouzlení?

Myslím, že to kouzelnictví mám po tátovi, on je šoumen. Nejlepší na kouzlení je okouzlit ty lidi. Jde o ten pocit, že vidí něco jiného než je skutečnost.

Kdo vás naučil kouzelnickým kouskům? Patříte ke kouzelníkům-samoukům, nebo máte nějakého trenéra?

Jednou na Vánoce jsme s bráchou dostali knížku, každá byla v jiné tašce a každá byla o něčem jiném. Já si vzal zrovna tu tašku, ve které byla kniha kouzelnická. Rodiče viděli, že mě to baví, knihu jsem ukazoval i ve škole a začal jsem se tomu víc věnovat. Jsem samouk, ale můj vzor, kterého zbožňuju, je David Copperfield.

Učíte se třeba nové kouzelnické kousky při hodině češtiny?

Ano, neustále se pokouším zrychlit čas, bohužel ještě jsem se to nenaučil.

V Prostějově jste chtěl otevřít kouzelnický kroužek pro děti. Proč jste se rozhodl právě pro Prostějov?

Kroužek se měl otevřít přes kavárnu Planeta malého prince, proto Prostějov. Bohužel bylo příliš málo zájemců na to, aby se kroužek uživil. To mě mrzí.

Kolik se přihlásilo dětí?

Asi 5.

Čemu přikládáte nezájem Prostějovanů, rodičů dětí?

Nevím, možná je to také způsobené velkou nezaměstnaností. Lidi prostě nemají peníze.

Kolik momentálně ovládáte kouzelnických čísel? Která mají největší ohlas?

Hodně, myslím, že jaké jsou nejlepší, to záleží na divákovi. Každý máme prostě rád něco jiného. Mě třeba hodně baví kouzlo s přenášením myšlenek, které jste si ostatně taky vyzkoušela.

Jak dlouho zabere příprava jednoho představení?

Záleží na tom, o co přesně jde, jsou představení, na kterých dělám třeba čtyři měsíce anebo představení, na které se nepřipravuji vůbec, jelikož to ani nejde.

Loutky a kostýmy si šijete sám? Sponzoruje vás někdo, případně vám nabídl, že vás finančně podpoří?

Jako švadlena zrovna nejsem moc šikovný, s tím mi naštěstí pomáhá mamka, a za to jsem jí strašně vděčný, i když třeba knoflík už přišít umím! Na tyhlety akce až na kavárnu, přes kterou to většinou řeším, žádného sponzora nemám, ale kdyby se kdokoliv hlásil, budu rád!

Režíroval jste hru Hotel Palermo a Velkou policejní pohádku v prostějovském divadle Point. Jak vzpomínáte na spolupráci s herci, a vůbec tímto divadlem?

Mám Point strašně rád, je to jedna z věcí, které mě k Prostějovu tak strašně přitahují. Práce na obou hrách byla super! To mě taky vybízí k tomu udělat nějakou novou věc, nic neslibuji ale…

Zažil jste při představení nebo mezi svými diváky či herci nějaký extrém?

Jednou nám na Palermu v polovině představení vypadly pojistky, zvláštní je že v té scéně nenamáháme nic natolik, aby měly důvod vypadnout asi čtrnáct dní nato se to samé stalo, když jsme představení hráli v Hořicích na festivalu. Technik tamějšího divadla nám říkal, že za celou dobu, co tam je, se mu to ještě nestalo. A vzhledem k tomu, o čem ta hra je, jde z toho mráz po zádech.

Režírování větších divadelních her musí být organizačně náročné, radil vám někdo?

Point je naštěstí plný talentovaných, a hlavně ochotných lidí, kteří mi vždycky poradí s čímkoliv (někdy se to už ani netýká divadla).

Co vám dal Point do života? Chtěl byste někomu poděkovat?

Point mi toho dal strašně moc! Ve všech směrech! Poděkovat bych chtěl úplně všem protože je to opravdu skupina skvělých lidí!

Získal jste za svou činnost nějaká ocenění?

Na pražském festivalu Mental Power za film Já a on za nejlepší scénář, nominaci na nejlepší film a cenu poroty, Za Hotel Palermo jsme získali čestné uznání za inspirativní přístup k hororovému žánru. Nejlepší ocenění je ale radost diváků.

Jak jste se dostal k filmování?

Přes Aleše Procházku z Pointu jsem se seznámil s režisérkou Martinou F. Smékal, a přes ní se dostal blíž Martinu Štěpánkovi. Víte, právě tato režisérka zapálila tu hořící šňůru. S Martinem Štěpánkem jsme pak díky Marti spolupracovali na filmu Já a on, který jsme přihlásili na festival Mental Power, za který jsme dostali ono ocenění za nejlepší scénář.

Já a on – šlo o jednoho z klientů denního stacionáře. Šlo nám o to, přiblížit lidem, jak se postižení lidé začleňují do společnosti.

Hodnotím to jako příjemnou spolupráci. Když navíc člověk postiženého bere normálně, je to fajn. Nejlepší bylo, když se na festivalu dívali na ty filmy, kde hrají, a vidět, jak se dívali, to bylo krásné…Zážitek na který nezapomenu. Film je jinak na internetu, má asi 13 minut, a jeho premiéra se teprve chystá, mimochodem v Pointu.

S kým jste tento film točil, a můžete nastínit čtenářům, o čem tento film je?

V podstatě jsme to točili více s Prostějováky, kamarády, prostřídala se i část Pointu. Film je na motiv skutečné události. Malá holčička, která se ztratí v lese, najde chatu, kde bydlí člověk, který jí tam ale nechce, celý příběh se pak zamotává. Film je ve zkratce o panu Enkym, holčičce a hromadě panenek. Žánrově jde o drama s prvky hororu. Snažím se od toho žánru odprostit, ale nejde mi to. (smích)

Co vás inspirovalo? Kdo vás vůbec přivedl na nápad natočit film nebo je to v rámci nějakého projektu?

Vzniklo to tak, že jedna holka z konzervatoře donesla hromadu časopisů ke čtení, našel jsem zajímavý článek, který mě zaujal. Šel jsem s ním za Martinem Štěpánkem, a řekl jsem: „Hele mám námět," dal jsem mu článek o postavě, která bydlí v lese. Zajímavost byla v tom, že tam nebydlel sám, a řešilo se, s kým tam je. Les taky nebyl úplně v pořádku, byl plný panenek (fakt existuje někde v Mexiku), a spontánně vznikl tenhle film. Sesedli jsme, a pracovali jsme na scénáři.

Již o prázdninách diváci po celém světě mohli zhlédnout upoutávku k filmu Pan Enky na internetu. Upoutávka zaujala diváky nejen v Evropě, ale také například v Severní a Jižní Americe, Austrálii, severní Africe či na dálném východě. Kdy a kde se mohou diváci těšit na premiéru?

Premiéra bude 22. listopadu v prostějovském kině Metro 70. Určitě plánujeme reprízu v Brně. Chceme udělat ten film na více místech, ale nemáme zatím domluvená další místa, kde by se film mohl promítat.

Natočit celovečerní film ale zřejmě není levnou záležitostí. Máte nějakého sponzora?

Nejvíc nás zachránil pan Pacola ze sítě občerstvení Brutus, který nám na to přispěl. Pak se vyskytla spousta dalších sponzorů, kteří nás nějakým způsobem podporovaly, byt, prostor apod.

Jak se stíháte při studiu na konzervatoři a režírování větších projektů věnovat například hraní loutkových divadel nebo pořádání pyžamových party?

V podstatě nestíhám, naučil jsem se organitovat čas, čímž se to zlepšilo. Jezdím z místa na místo, ale je to pro mě lepší, než kdybych neměl co dělat.

Práce s dětmi vás baví, stejně jako vaši mámu, dal byste jí přednost například před režírováním celovečerního fil­mu?

Musím to kombinovat, tím že dělám různé věci. Při práci odpočívám, když nedělám na jednom, dělám na druhém. Děcka mi říkají, že jsem workoholik, raději mám ale co dělat.

Když se vrátíme ke kultuře, kterou zde v Prostějově s mámou vytváříte v kavárně Planeta malého prince Kascu a odprostíme se od všeho, co se kolem společenského centra děje, myslíte, že místní odrazuje prostor?

Myslím, že je to Kasco problém z toho důvodu, že je studené, a ne úplně příjemné, snažíme se to změnit, ale čekáme pořád, jestli se bude bourat, nebo co bude, nemá smysl se tím dál zabývat. Bourat Kasco je pro mě nesmysl, myslím, že sem patří a další obchody v Prostějově nepotřebujeme.

Autor: Martina Greplová

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montér 19 000 Kč

Montéři, mechanici a opraváři elektrických zařízení Údržbáři - elektrikáři (1701004). Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Údržbář - elektrikář (1701004), Prostějov - ÚDRŽBÁŘ/ELEKTRIKÁŘ s platnou vyhláškou 50, § 6., Práce ve TŘÍSMĚNNÉM PROVOZU (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6), V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz. Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 11 900 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání LEKTOR/KA EVP - EKOCENTRUM IRIS. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis zašlete na e-mail iris@iris.cz nejpozději do 10.8.2018. Vybraní uchazeči budou pozváni na pohovor. , Předpoklady: VŠ/SŠ vzdělání - nejlépe přírodovědného nebo pedagogického zaměření, pedagogická způsobilost či zkušenost s prací s lidmi (především s dětmi a mládeží), časová flexibilita, dobré komunikační a organizační schopnosti, kultivovaný písemný i slovní projev, znalost českého jazyka slovem i písmem, schopnost pracovat samostatně i v týmu, řidičský průkaz sk. B., Výhodou: zkušenosti s projekty, s tvorbou vzdělávacích materiálů, lektorování ekologických výukových programů., Náplň práce: výuka ekologických výukových programů pro MŠ, ZŠ, SŠ, příprava přírodovědných stezek, soutěží, tvořivých dílen, osvětových akcí, exkurzí a dalších aktivit z oblasti ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty pro veřejnost, administrativa těchto akcí., Nabízíme: zkrácený úvazek 0,7, rozmanitou práci v neziskové organizaci s tradicí a dobrým jménem, prostor pro seberealizaci, uplatnění vlastních nápadů a vizí, plat obvyklý v neziskovém sektoru, 25 dnů dovolené, stravenky.. Pracoviště: Český svaz ochránců přírody - prostějov, Husovo nám., č.p. 2299, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, .

Management - Management Vedoucí 20 450 Kč

Vedoucí ostatních úředníků VEDOUCÍ ODDĚLENÍ VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVEK - PRÁVNÍK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vznik pracovního poměru úředníka je podmíněn splněním předpokladů dle § 4 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, tzn., že úředníkem se dle tohoto zákona může stát fyzická osoba, která:, - je státním občanem České republiky, popř. fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt, - dosáhla věku 18 let, - je způsobilá k právním úkonům, - je bezúhonná, - ovládá jednací jazyk, Požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu Právo a právní věda, obor Právo, - praxe a znalost problematiky vymáhání pohledávek výhodou, - znalost zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, v platném znění, zákona č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník, v platném znění; zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění, - praxe v řídící činnosti výhodou, - praxe ve veřejné správě výhodou, - umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), - schopnost analytického a koncepčního myšlení, - spolehlivost a pečlivost, - znalost práce s PC (Word, Excel, Internet), - splnění předpokladů pro výkon některých funkcí ve smyslu zákona č. 451/1991 Sb. (lustrační osvědčení), Přihláška musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí následující doklady:, - životopis, ve kterém budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o, odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností,, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků, též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud, takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným, prohlášením, - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - lustrační osvědčení nebo čestné prohlášení nahrazující dočasně lustrační osvědčení, (pouze pro osoby narozené do 1. 12. 1971), Nedoložení výše uvedených dokumentů je považováno za nesplnění formálních požadavků a je důvodem k vyřazení z účasti ve výběrovém řízení., Žadatel nese náklady, které mu účastí ve výběrovém řízení vznikly., Přihlášku můžete doručit následovně:, • prostřednictvím podatelny Magistrátu města Prostějova na adrese nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, • prostřednictvím pošty na adresu Magistrát města Prostějova, oddělení řízení lidských zdrojů, nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, Obálka musí být vždy označena zn.: „VŘ – vedoucí oddělení vymáhání pohledávek - právník“., Platové zařazení: 11. platová třída, dle příslušných platových předpisů, Pracovní poměr: plný pracovní úvazek na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Prostějov, Termín pro podání přihlášky: do 18. 8. 2018, Předpokládaný nástup: září 2018, příp. dle možností vybraného uchazeče, Bližší informace o pracovním místě podá Ing. Radim Carda, vedoucí Finančního odboru MMPv, tel. č. 582 329 104 nebo Mgr. Zdeňka Bendová, personalistka MMPv, tel. 582 329 162. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Statutární město prostějov, nám. T. G. Masaryka, č.p. 130, 796 01 Prostějov 1. Informace: Zdeňka Bendová, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 35 000 Kč

Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI SE SVÁŘEČSKÝM PRŮKAZEM. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Karel Kaňák, tel.: 603 516 454 (volat v době od 6-12 hod.) nebo email: kovovyroba.kanak@tiscali.cz. Požadujeme: vyučení v oboru podmínkou, platný svářečský průkaz, znalost čtení výrobních výkresů. PD:Po-Pá 6:00-14:30 hod. Nabízíme: příspěvek na obědy, příspěvek na dopravu. Pracoviště: Kostelec na Hané. Pracoviště: Karel kaňák., Sportovní, č.p. 894, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Karel Kaňák, +420 603 516 454.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divadelní představení Světáci v Čechách pod Kosířem pod širým nebem
30

Světáci bavili publikum v Čechách pod Kosířem. Podívejte se

Nehoda u Němčic nad Hanou
3

Vyhýbal se zajíci a skončil na střeše

AKTUALIZOVÁNO

Voda v přehradě je stále na čtyřce, obavy z černého smajlíka se zatím nenaplnily

Voda v plumlovské přehradě je stále nevhodná ke koupání. Ukázaly to výsledky pondělního měření kvality vody, které provedla Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

Prostějovští specialisté se vrací do Afghánistánu

Do Afghánistánu odjedou další čeští vojáci. Spolu s nimi na misi odletí i specialisté z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. "Čeští vojáci budou nasazeni v Logaru a Shindandu," potvrdil armádní mluvčí Jindřich Plescher.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Brzký konec v poháru. Prostějov padl v Líšni po prodloužení a Machala se zlobil

Fotbalisté Prostějova končí v domácím poháru už v prvním kole. Svěřenci Oldřicha Machaly nestačili v MOL Cupu na třetiligovou Líšeň, se kterou prohráli po prodloužení 2:3.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT