VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potajmu jsem stříhal igelitky a vyráběl z nich maňásky, říká Štěpán Gajdoš

Štěpán Gajdoš se narodil 6. června 1997 v Kroměříži. Vyrůstal ve stejnojmenném městečku. Z Kojetína se spolu s rodinou přestěhoval do Olomouce, kde se ve 13 -ti letech stal členem souboru amatérských loutkoherců Kašpárkova říše. Druhým rokem studuje na Konzervatoři v Brně obor Dramatické umění a volný čas tráví většinou v Prostějově, kde již tři roky v kavárně Planeta malého prince v Kascu hraje pravidelně loutkové pohádky pro děti.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Štěpán Gajdoš s dětmiFoto: DENÍK/Martina Greplová

Vaše máma prozradila, že máte k loutkoherectví sklony už od pěti let. Je to pravda?

Ano, je. Už, když jsem byl malý, kolikrát jsem jí potajnu rozstříhal igelitové tašky a vyráběl jsem z nich maňásky, když pak máma šla do obchodu, neměla do čeho dát nákup. (smích)

Hrál jste divadlo jako malý na rodinných oslavách? Jak se na vás příbuzní dívali? Podporovali vás, protože se jim to líbilo?

Hrál jsem divadlo při různých rodinných příležitostech. Myslím, že se jim má představení líbila, a určitě mě v tom podporují doteď.

Znali vás v okolí už před nástupem do školy?

Ty igelitové maňásky, o kterých jsem se zmínil, jsem nosil do školky, a učil ostatní, jak je vyrobit, pak jsem s nimi hrál divadlo, takže asi jo.

Co vás vedlo k tomu začít si vyrábět loutky a hrát divadlo pro děti? Rodiče, nebo vás zaujal nějaký dětský pořad v televizi, a chtěl jste to prostě zkusit sám?

Po přestěhování do Olomouce, jsem navštěvoval Kašpárkovu říši, kde člověk přišel a hrály se inscenace, které byly předem dané i loutky… Chybělo mi výtvarné vyžití, a protože nevydržím jen tak sedět, potřebuju pořád něco dělat, vyráběl jsem si loutky sám.

Myslíte, že je to dědičné? Věnuje se něčemu podobnému jako vy někdo z rodiny?

Nikdo z rodiny se divadelnictví nevěnuje, ale je to zajímavé, současná generace, můj brácha, sestra, nebo bratranec se téhle činnosti věnují. Možná je nějaký vzdálený genetický kód, a někde to tam je.

O čem byla vaše první vlastní loutková hra? Ve kterém roce to bylo?

První loutkovou hru jsem hrál na základce při dramatickém kroužku, přesný rok si nevzpomínám. Vím, že jsem dostal za úkol napsat hru Pinocchio. První hra, kterou jsme hráli tady v Prostějově byl Křemílek a Vochomůrka, měl jsem ji hrát s kamarádem, ale ten mi večer před představením zavolal, že něco má, že nestíhá, a budu muset hrát sám. Musel jsem něco rychle vymyslet. Napadla mě pohádka o Šípkové Růžence. Do tří do rána jsem vyráběl loutky a ráno mě jen napadlo, že to bude improvizace. Víte ono je to s dětmi hlavně o té improvizaci, ale tuhle pohádku hraji doposud.

Poslední hra, kterou jste uvedl malým divákům, je Medvídek Pú. Hrajete ji již ve velkém sále Kasca. Kdy se mohou diváci zase těšit na další loutkoherecký počin? Chystáte pro diváky nějakou novinku?

Pohádka Kocour v botách, kterého jsme už hráli, bude mít reprízu 13. října v prostějovském Kascu. Mou novější pohádkou je ryze autorská pohádka O mlsné princezně, která je tak tlustá, že když ji odnáší čert, zasekne se mezi peklem a zemí. Jinak témata jsou obvykle knižní nebo se zakládají na nějakém vypravování, takže ta pohádka se od originálu liší.

Kromě loutkoherectví se věnujete i jiným činnostem, jste třeba kouzelníkem. Co vás přitahuje na kouzlení?

Myslím, že to kouzelnictví mám po tátovi, on je šoumen. Nejlepší na kouzlení je okouzlit ty lidi. Jde o ten pocit, že vidí něco jiného než je skutečnost.

Kdo vás naučil kouzelnickým kouskům? Patříte ke kouzelníkům-samoukům, nebo máte nějakého trenéra?

Jednou na Vánoce jsme s bráchou dostali knížku, každá byla v jiné tašce a každá byla o něčem jiném. Já si vzal zrovna tu tašku, ve které byla kniha kouzelnická. Rodiče viděli, že mě to baví, knihu jsem ukazoval i ve škole a začal jsem se tomu víc věnovat. Jsem samouk, ale můj vzor, kterého zbožňuju, je David Copperfield.

Učíte se třeba nové kouzelnické kousky při hodině češtiny?

Ano, neustále se pokouším zrychlit čas, bohužel ještě jsem se to nenaučil.

V Prostějově jste chtěl otevřít kouzelnický kroužek pro děti. Proč jste se rozhodl právě pro Prostějov?

Kroužek se měl otevřít přes kavárnu Planeta malého prince, proto Prostějov. Bohužel bylo příliš málo zájemců na to, aby se kroužek uživil. To mě mrzí.

Kolik se přihlásilo dětí?

Asi 5.

Čemu přikládáte nezájem Prostějovanů, rodičů dětí?

Nevím, možná je to také způsobené velkou nezaměstnaností. Lidi prostě nemají peníze.

Kolik momentálně ovládáte kouzelnických čísel? Která mají největší ohlas?

Hodně, myslím, že jaké jsou nejlepší, to záleží na divákovi. Každý máme prostě rád něco jiného. Mě třeba hodně baví kouzlo s přenášením myšlenek, které jste si ostatně taky vyzkoušela.

Jak dlouho zabere příprava jednoho představení?

Záleží na tom, o co přesně jde, jsou představení, na kterých dělám třeba čtyři měsíce anebo představení, na které se nepřipravuji vůbec, jelikož to ani nejde.

Loutky a kostýmy si šijete sám? Sponzoruje vás někdo, případně vám nabídl, že vás finančně podpoří?

Jako švadlena zrovna nejsem moc šikovný, s tím mi naštěstí pomáhá mamka, a za to jsem jí strašně vděčný, i když třeba knoflík už přišít umím! Na tyhlety akce až na kavárnu, přes kterou to většinou řeším, žádného sponzora nemám, ale kdyby se kdokoliv hlásil, budu rád!

Režíroval jste hru Hotel Palermo a Velkou policejní pohádku v prostějovském divadle Point. Jak vzpomínáte na spolupráci s herci, a vůbec tímto divadlem?

Mám Point strašně rád, je to jedna z věcí, které mě k Prostějovu tak strašně přitahují. Práce na obou hrách byla super! To mě taky vybízí k tomu udělat nějakou novou věc, nic neslibuji ale…

Zažil jste při představení nebo mezi svými diváky či herci nějaký extrém?

Jednou nám na Palermu v polovině představení vypadly pojistky, zvláštní je že v té scéně nenamáháme nic natolik, aby měly důvod vypadnout asi čtrnáct dní nato se to samé stalo, když jsme představení hráli v Hořicích na festivalu. Technik tamějšího divadla nám říkal, že za celou dobu, co tam je, se mu to ještě nestalo. A vzhledem k tomu, o čem ta hra je, jde z toho mráz po zádech.

Režírování větších divadelních her musí být organizačně náročné, radil vám někdo?

Point je naštěstí plný talentovaných, a hlavně ochotných lidí, kteří mi vždycky poradí s čímkoliv (někdy se to už ani netýká divadla).

Co vám dal Point do života? Chtěl byste někomu poděkovat?

Point mi toho dal strašně moc! Ve všech směrech! Poděkovat bych chtěl úplně všem protože je to opravdu skupina skvělých lidí!

Získal jste za svou činnost nějaká ocenění?

Na pražském festivalu Mental Power za film Já a on za nejlepší scénář, nominaci na nejlepší film a cenu poroty, Za Hotel Palermo jsme získali čestné uznání za inspirativní přístup k hororovému žánru. Nejlepší ocenění je ale radost diváků.

Jak jste se dostal k filmování?

Přes Aleše Procházku z Pointu jsem se seznámil s režisérkou Martinou F. Smékal, a přes ní se dostal blíž Martinu Štěpánkovi. Víte, právě tato režisérka zapálila tu hořící šňůru. S Martinem Štěpánkem jsme pak díky Marti spolupracovali na filmu Já a on, který jsme přihlásili na festival Mental Power, za který jsme dostali ono ocenění za nejlepší scénář.

Já a on – šlo o jednoho z klientů denního stacionáře. Šlo nám o to, přiblížit lidem, jak se postižení lidé začleňují do společnosti.

Hodnotím to jako příjemnou spolupráci. Když navíc člověk postiženého bere normálně, je to fajn. Nejlepší bylo, když se na festivalu dívali na ty filmy, kde hrají, a vidět, jak se dívali, to bylo krásné…Zážitek na který nezapomenu. Film je jinak na internetu, má asi 13 minut, a jeho premiéra se teprve chystá, mimochodem v Pointu.

S kým jste tento film točil, a můžete nastínit čtenářům, o čem tento film je?

V podstatě jsme to točili více s Prostějováky, kamarády, prostřídala se i část Pointu. Film je na motiv skutečné události. Malá holčička, která se ztratí v lese, najde chatu, kde bydlí člověk, který jí tam ale nechce, celý příběh se pak zamotává. Film je ve zkratce o panu Enkym, holčičce a hromadě panenek. Žánrově jde o drama s prvky hororu. Snažím se od toho žánru odprostit, ale nejde mi to. (smích)

Co vás inspirovalo? Kdo vás vůbec přivedl na nápad natočit film nebo je to v rámci nějakého projektu?

Vzniklo to tak, že jedna holka z konzervatoře donesla hromadu časopisů ke čtení, našel jsem zajímavý článek, který mě zaujal. Šel jsem s ním za Martinem Štěpánkem, a řekl jsem: „Hele mám námět," dal jsem mu článek o postavě, která bydlí v lese. Zajímavost byla v tom, že tam nebydlel sám, a řešilo se, s kým tam je. Les taky nebyl úplně v pořádku, byl plný panenek (fakt existuje někde v Mexiku), a spontánně vznikl tenhle film. Sesedli jsme, a pracovali jsme na scénáři.

Již o prázdninách diváci po celém světě mohli zhlédnout upoutávku k filmu Pan Enky na internetu. Upoutávka zaujala diváky nejen v Evropě, ale také například v Severní a Jižní Americe, Austrálii, severní Africe či na dálném východě. Kdy a kde se mohou diváci těšit na premiéru?

Premiéra bude 22. listopadu v prostějovském kině Metro 70. Určitě plánujeme reprízu v Brně. Chceme udělat ten film na více místech, ale nemáme zatím domluvená další místa, kde by se film mohl promítat.

Natočit celovečerní film ale zřejmě není levnou záležitostí. Máte nějakého sponzora?

Nejvíc nás zachránil pan Pacola ze sítě občerstvení Brutus, který nám na to přispěl. Pak se vyskytla spousta dalších sponzorů, kteří nás nějakým způsobem podporovaly, byt, prostor apod.

Jak se stíháte při studiu na konzervatoři a režírování větších projektů věnovat například hraní loutkových divadel nebo pořádání pyžamových party?

V podstatě nestíhám, naučil jsem se organitovat čas, čímž se to zlepšilo. Jezdím z místa na místo, ale je to pro mě lepší, než kdybych neměl co dělat.

Práce s dětmi vás baví, stejně jako vaši mámu, dal byste jí přednost například před režírováním celovečerního fil­mu?

Musím to kombinovat, tím že dělám různé věci. Při práci odpočívám, když nedělám na jednom, dělám na druhém. Děcka mi říkají, že jsem workoholik, raději mám ale co dělat.

Když se vrátíme ke kultuře, kterou zde v Prostějově s mámou vytváříte v kavárně Planeta malého prince Kascu a odprostíme se od všeho, co se kolem společenského centra děje, myslíte, že místní odrazuje prostor?

Myslím, že je to Kasco problém z toho důvodu, že je studené, a ne úplně příjemné, snažíme se to změnit, ale čekáme pořád, jestli se bude bourat, nebo co bude, nemá smysl se tím dál zabývat. Bourat Kasco je pro mě nesmysl, myslím, že sem patří a další obchody v Prostějově nepotřebujeme.

Autor: Martina Greplová

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 16 400 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví STAVBYVEDOUCÍ, MISTŘI. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: I ABSOLVENT. Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné. Osobní kontakt po telefonické domluvě Ing. Juráček tel. 603 546 076 (volat v době 7:30 - 16:00 hod.). Požadavky: obor vzdělání pozemní stavitelství, ŘP sk. B. PD: Po-Pá 6:00 - 14:30 hod. Doba určitá 1 rok.. Pracoviště: R & g zesta, spol. s r.o...., Brněnská, č.p. 4498, 796 01 Prostějov 1. Informace: Michal Juráček, +420 603 546 076.

Výroba - Důlní a hutní technici kontroly kvality, laboranti 18 000 Kč

Důlní a hutní technici kontroly kvality, laboranti a pracovníci v příbuzných oborech PROVOZNÍ KONTROLOR/KA KVALITY | PROSTĚJOV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VÝROBNÍ KONTROLOR KVALITY | PROSTĚJOV, Přijmeme do příjemného pracovního kolektivu nového kolegu - provozního kontrolora kvality. Od uchazeče očekáváme ukončené SŠ vzdělání + alespoň základní znalost čtení výkresové dokumentace a práce s měřidly. Požadujeme manuální zručnost a pečlivost, praxe v oboru vítána. Nástup: dle dohody. Mzda: od 18.000,- Kč + příplatky (za odpolední a noční směny, přesčasy apod.) + příspěvek na stravování. E-mai: prace@gasl.cz, tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 80 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha - prac. Prostějov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Lutinovova č.p. 42/1, Olomouc., Informace o pracovním místě: , - pravidelné obchůzky jednotlivých pracovišť, chodeb, veřejných prostranství - dle rozpisu objednatele , - na požádání pracovníků jednotlivých oddělení sjednat nápravu v kancelářích v případě agresivních klientů , - sjednání pořádku ve společných prostorách budovy , - v případě nutnosti povolat výjezdovou skupinu dodavatele nebo podle závažnosti situace Policii České republiky nebo příslušnou městskou policii , - plnění ohlašovacích povinností , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). , Požadujeme: spolehlivost. Certifikát Strážný" kód profesní kvalifikace 68-008-E výhodou. , První kontakt POUZE telefonicky 723 612 506, email: prace@forcorp.cz. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. prostějov, lutínova, Lutinovova, č.p. 42, 796 01 Prostějov 1. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 16 170 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků ŘIDIČI VZV - 2-směnný provoz - PROSTĚJOV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16170 kč, mzda max. 19635 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŘIDIČ VZV - 2-směnný provoz - PROSTĚJOV, , Do 2-směnného provozu (pracovní doba Po - Pá, víkendy volné) ve strojírenské společnosti v Prostějově přijmeme řidiče VZV s praxí a ŘP sk. B., , Nabízíme plat 105 Kč/hod + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY !!! - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod + stravenky + možný příspěvek na ubytování., , Nástup možný ihned., , Jde o dlouhodobé zaměstnání na pracovní smlouvu., , Máte-li zájem nebo dotazy, kontaktujte nás na tel: 773 447 447 nebo pošlete svůj životopis na e-mail: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
23

Májový pařák! O víkendu to bude péct, po něm ještě víc

Prostějovská ZUŠka se činila. Na náměstí i v kavárnách představila své žáky v nejlepším světle při celorepublikové akci ZUŠ Open.
24

Tanec i klavírní sóla. ZUŠ open zaplavilo Prostějov uměním. Podívejte se

V sobotu startuje Velká cena Prostějovska v požárním útoku

Již v sobotu 26. května odstartuje v Dětkovicích v pořadí již 8. ročník Velké ceny Prostějovska v požárním útoku.

Ve Skalce zahájí lázeňskou sezónu. Těšte se na žehnání pramenů i ohňovou show

Slavnostní zahájení lázeňské sezony Lázní Skalka, se uskuteční v sobotu 26. května. Zajímavý program začne o půl třetí odpoledne a hlavním bodem bude žehnání a svěcení. Žehnání se dočkají prameny farářkou Církve československé husitské i knězem církve římsko-katolické.

První sběrači jahod vyrazili do akce. A úroda je slušná

/FOTOGALERIE/ Jahody kam se jen člověk podívá. Tak to v těchto dnech vypadá v samosběrně na jihu Prostějova. V Určické ulici začala sezóna ve středu, kdy první zájemci vyrazili s bedýnkami, pikslami ale také rovnou kýbly do akce.

Opravy Společenského domu? Počkáme na soud, říká primátorka

Parkoviště v Komenského ulici opět slouží řidičům, ve všední dny je znovu přeplněné auty lidí spěchajících za nákupy, na úřady či do práce. Vedení města nakonec odstavnou plochu v centru města v květnu, půl roku po jejím zabrání společností Manthellan, uvolnilo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT