VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potajmu jsem stříhal igelitky a vyráběl z nich maňásky, říká Štěpán Gajdoš

Štěpán Gajdoš se narodil 6. června 1997 v Kroměříži. Vyrůstal ve stejnojmenném městečku. Z Kojetína se spolu s rodinou přestěhoval do Olomouce, kde se ve 13 -ti letech stal členem souboru amatérských loutkoherců Kašpárkova říše. Druhým rokem studuje na Konzervatoři v Brně obor Dramatické umění a volný čas tráví většinou v Prostějově, kde již tři roky v kavárně Planeta malého prince v Kascu hraje pravidelně loutkové pohádky pro děti.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Štěpán Gajdoš s dětmiFoto: DENÍK/Martina Greplová

Vaše máma prozradila, že máte k loutkoherectví sklony už od pěti let. Je to pravda?

Ano, je. Už, když jsem byl malý, kolikrát jsem jí potajnu rozstříhal igelitové tašky a vyráběl jsem z nich maňásky, když pak máma šla do obchodu, neměla do čeho dát nákup. (smích)

Hrál jste divadlo jako malý na rodinných oslavách? Jak se na vás příbuzní dívali? Podporovali vás, protože se jim to líbilo?

Hrál jsem divadlo při různých rodinných příležitostech. Myslím, že se jim má představení líbila, a určitě mě v tom podporují doteď.

Znali vás v okolí už před nástupem do školy?

Ty igelitové maňásky, o kterých jsem se zmínil, jsem nosil do školky, a učil ostatní, jak je vyrobit, pak jsem s nimi hrál divadlo, takže asi jo.

Co vás vedlo k tomu začít si vyrábět loutky a hrát divadlo pro děti? Rodiče, nebo vás zaujal nějaký dětský pořad v televizi, a chtěl jste to prostě zkusit sám?

Po přestěhování do Olomouce, jsem navštěvoval Kašpárkovu říši, kde člověk přišel a hrály se inscenace, které byly předem dané i loutky… Chybělo mi výtvarné vyžití, a protože nevydržím jen tak sedět, potřebuju pořád něco dělat, vyráběl jsem si loutky sám.

Myslíte, že je to dědičné? Věnuje se něčemu podobnému jako vy někdo z rodiny?

Nikdo z rodiny se divadelnictví nevěnuje, ale je to zajímavé, současná generace, můj brácha, sestra, nebo bratranec se téhle činnosti věnují. Možná je nějaký vzdálený genetický kód, a někde to tam je.

O čem byla vaše první vlastní loutková hra? Ve kterém roce to bylo?

První loutkovou hru jsem hrál na základce při dramatickém kroužku, přesný rok si nevzpomínám. Vím, že jsem dostal za úkol napsat hru Pinocchio. První hra, kterou jsme hráli tady v Prostějově byl Křemílek a Vochomůrka, měl jsem ji hrát s kamarádem, ale ten mi večer před představením zavolal, že něco má, že nestíhá, a budu muset hrát sám. Musel jsem něco rychle vymyslet. Napadla mě pohádka o Šípkové Růžence. Do tří do rána jsem vyráběl loutky a ráno mě jen napadlo, že to bude improvizace. Víte ono je to s dětmi hlavně o té improvizaci, ale tuhle pohádku hraji doposud.

Poslední hra, kterou jste uvedl malým divákům, je Medvídek Pú. Hrajete ji již ve velkém sále Kasca. Kdy se mohou diváci zase těšit na další loutkoherecký počin? Chystáte pro diváky nějakou novinku?

Pohádka Kocour v botách, kterého jsme už hráli, bude mít reprízu 13. října v prostějovském Kascu. Mou novější pohádkou je ryze autorská pohádka O mlsné princezně, která je tak tlustá, že když ji odnáší čert, zasekne se mezi peklem a zemí. Jinak témata jsou obvykle knižní nebo se zakládají na nějakém vypravování, takže ta pohádka se od originálu liší.

Kromě loutkoherectví se věnujete i jiným činnostem, jste třeba kouzelníkem. Co vás přitahuje na kouzlení?

Myslím, že to kouzelnictví mám po tátovi, on je šoumen. Nejlepší na kouzlení je okouzlit ty lidi. Jde o ten pocit, že vidí něco jiného než je skutečnost.

Kdo vás naučil kouzelnickým kouskům? Patříte ke kouzelníkům-samoukům, nebo máte nějakého trenéra?

Jednou na Vánoce jsme s bráchou dostali knížku, každá byla v jiné tašce a každá byla o něčem jiném. Já si vzal zrovna tu tašku, ve které byla kniha kouzelnická. Rodiče viděli, že mě to baví, knihu jsem ukazoval i ve škole a začal jsem se tomu víc věnovat. Jsem samouk, ale můj vzor, kterého zbožňuju, je David Copperfield.

Učíte se třeba nové kouzelnické kousky při hodině češtiny?

Ano, neustále se pokouším zrychlit čas, bohužel ještě jsem se to nenaučil.

V Prostějově jste chtěl otevřít kouzelnický kroužek pro děti. Proč jste se rozhodl právě pro Prostějov?

Kroužek se měl otevřít přes kavárnu Planeta malého prince, proto Prostějov. Bohužel bylo příliš málo zájemců na to, aby se kroužek uživil. To mě mrzí.

Kolik se přihlásilo dětí?

Asi 5.

Čemu přikládáte nezájem Prostějovanů, rodičů dětí?

Nevím, možná je to také způsobené velkou nezaměstnaností. Lidi prostě nemají peníze.

Kolik momentálně ovládáte kouzelnických čísel? Která mají největší ohlas?

Hodně, myslím, že jaké jsou nejlepší, to záleží na divákovi. Každý máme prostě rád něco jiného. Mě třeba hodně baví kouzlo s přenášením myšlenek, které jste si ostatně taky vyzkoušela.

Jak dlouho zabere příprava jednoho představení?

Záleží na tom, o co přesně jde, jsou představení, na kterých dělám třeba čtyři měsíce anebo představení, na které se nepřipravuji vůbec, jelikož to ani nejde.

Loutky a kostýmy si šijete sám? Sponzoruje vás někdo, případně vám nabídl, že vás finančně podpoří?

Jako švadlena zrovna nejsem moc šikovný, s tím mi naštěstí pomáhá mamka, a za to jsem jí strašně vděčný, i když třeba knoflík už přišít umím! Na tyhlety akce až na kavárnu, přes kterou to většinou řeším, žádného sponzora nemám, ale kdyby se kdokoliv hlásil, budu rád!

Režíroval jste hru Hotel Palermo a Velkou policejní pohádku v prostějovském divadle Point. Jak vzpomínáte na spolupráci s herci, a vůbec tímto divadlem?

Mám Point strašně rád, je to jedna z věcí, které mě k Prostějovu tak strašně přitahují. Práce na obou hrách byla super! To mě taky vybízí k tomu udělat nějakou novou věc, nic neslibuji ale…

Zažil jste při představení nebo mezi svými diváky či herci nějaký extrém?

Jednou nám na Palermu v polovině představení vypadly pojistky, zvláštní je že v té scéně nenamáháme nic natolik, aby měly důvod vypadnout asi čtrnáct dní nato se to samé stalo, když jsme představení hráli v Hořicích na festivalu. Technik tamějšího divadla nám říkal, že za celou dobu, co tam je, se mu to ještě nestalo. A vzhledem k tomu, o čem ta hra je, jde z toho mráz po zádech.

Režírování větších divadelních her musí být organizačně náročné, radil vám někdo?

Point je naštěstí plný talentovaných, a hlavně ochotných lidí, kteří mi vždycky poradí s čímkoliv (někdy se to už ani netýká divadla).

Co vám dal Point do života? Chtěl byste někomu poděkovat?

Point mi toho dal strašně moc! Ve všech směrech! Poděkovat bych chtěl úplně všem protože je to opravdu skupina skvělých lidí!

Získal jste za svou činnost nějaká ocenění?

Na pražském festivalu Mental Power za film Já a on za nejlepší scénář, nominaci na nejlepší film a cenu poroty, Za Hotel Palermo jsme získali čestné uznání za inspirativní přístup k hororovému žánru. Nejlepší ocenění je ale radost diváků.

Jak jste se dostal k filmování?

Přes Aleše Procházku z Pointu jsem se seznámil s režisérkou Martinou F. Smékal, a přes ní se dostal blíž Martinu Štěpánkovi. Víte, právě tato režisérka zapálila tu hořící šňůru. S Martinem Štěpánkem jsme pak díky Marti spolupracovali na filmu Já a on, který jsme přihlásili na festival Mental Power, za který jsme dostali ono ocenění za nejlepší scénář.

Já a on – šlo o jednoho z klientů denního stacionáře. Šlo nám o to, přiblížit lidem, jak se postižení lidé začleňují do společnosti.

Hodnotím to jako příjemnou spolupráci. Když navíc člověk postiženého bere normálně, je to fajn. Nejlepší bylo, když se na festivalu dívali na ty filmy, kde hrají, a vidět, jak se dívali, to bylo krásné…Zážitek na který nezapomenu. Film je jinak na internetu, má asi 13 minut, a jeho premiéra se teprve chystá, mimochodem v Pointu.

S kým jste tento film točil, a můžete nastínit čtenářům, o čem tento film je?

V podstatě jsme to točili více s Prostějováky, kamarády, prostřídala se i část Pointu. Film je na motiv skutečné události. Malá holčička, která se ztratí v lese, najde chatu, kde bydlí člověk, který jí tam ale nechce, celý příběh se pak zamotává. Film je ve zkratce o panu Enkym, holčičce a hromadě panenek. Žánrově jde o drama s prvky hororu. Snažím se od toho žánru odprostit, ale nejde mi to. (smích)

Co vás inspirovalo? Kdo vás vůbec přivedl na nápad natočit film nebo je to v rámci nějakého projektu?

Vzniklo to tak, že jedna holka z konzervatoře donesla hromadu časopisů ke čtení, našel jsem zajímavý článek, který mě zaujal. Šel jsem s ním za Martinem Štěpánkem, a řekl jsem: „Hele mám námět," dal jsem mu článek o postavě, která bydlí v lese. Zajímavost byla v tom, že tam nebydlel sám, a řešilo se, s kým tam je. Les taky nebyl úplně v pořádku, byl plný panenek (fakt existuje někde v Mexiku), a spontánně vznikl tenhle film. Sesedli jsme, a pracovali jsme na scénáři.

Již o prázdninách diváci po celém světě mohli zhlédnout upoutávku k filmu Pan Enky na internetu. Upoutávka zaujala diváky nejen v Evropě, ale také například v Severní a Jižní Americe, Austrálii, severní Africe či na dálném východě. Kdy a kde se mohou diváci těšit na premiéru?

Premiéra bude 22. listopadu v prostějovském kině Metro 70. Určitě plánujeme reprízu v Brně. Chceme udělat ten film na více místech, ale nemáme zatím domluvená další místa, kde by se film mohl promítat.

Natočit celovečerní film ale zřejmě není levnou záležitostí. Máte nějakého sponzora?

Nejvíc nás zachránil pan Pacola ze sítě občerstvení Brutus, který nám na to přispěl. Pak se vyskytla spousta dalších sponzorů, kteří nás nějakým způsobem podporovaly, byt, prostor apod.

Jak se stíháte při studiu na konzervatoři a režírování větších projektů věnovat například hraní loutkových divadel nebo pořádání pyžamových party?

V podstatě nestíhám, naučil jsem se organitovat čas, čímž se to zlepšilo. Jezdím z místa na místo, ale je to pro mě lepší, než kdybych neměl co dělat.

Práce s dětmi vás baví, stejně jako vaši mámu, dal byste jí přednost například před režírováním celovečerního fil­mu?

Musím to kombinovat, tím že dělám různé věci. Při práci odpočívám, když nedělám na jednom, dělám na druhém. Děcka mi říkají, že jsem workoholik, raději mám ale co dělat.

Když se vrátíme ke kultuře, kterou zde v Prostějově s mámou vytváříte v kavárně Planeta malého prince Kascu a odprostíme se od všeho, co se kolem společenského centra děje, myslíte, že místní odrazuje prostor?

Myslím, že je to Kasco problém z toho důvodu, že je studené, a ne úplně příjemné, snažíme se to změnit, ale čekáme pořád, jestli se bude bourat, nebo co bude, nemá smysl se tím dál zabývat. Bourat Kasco je pro mě nesmysl, myslím, že sem patří a další obchody v Prostějově nepotřebujeme.

Autor: Martina Greplová

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci ve výrobě Plánovač výroby. Požadované(22 000 Kč)

Úředníci ve výrobě Plánovač výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Své životopisy prosím zasílejte na kariera.prostejov@mubea.com, , Čím se budete zabývat:, *evidence, zpracování a aktualizace odvolávek, termínové plánování a sledování plnění produkčních plánů s ohledem na principy štíhlé výroby, *plánování a zajišťování materiálových vstupů do výroby, *vedení skladové evidence vstupního materiálu a vyrobených dílů a optimalizace zásob s ohledem na produktivitu výroby, *zpracování evidence rozpracované výroby , *podílení se na plánování nových projektů, sběr dat a navazující analýzy pro potřeby vedení výroby, , Co potřebujete k tomu, abyste uspěl/a?, *min. SŠ vzdělání, technické zaměření výhodou, *praxe v oblasti plánování výroby, oblast automotive výhodou, *dobrá znalost anglického /německého jazyka, druhý jazyk výhodou, *výborná znalost programů MS-Office, , Co od Vás očekáváme?, *výborné organizační schopnosti , *proaktivní, zodpovědný a samostatný přístup, *týmovou spolupráci, , Co Vám nabízíme:, *nadstandardní finanční ohodnocení, 13. mzda, *5. týden dovolené ve formě finančního bonusu, *stabilní, dlouhodobé zaměstnání, *kariérový rozvoj s možností celosvětového uplatnění, *flexibilní pracovní dobu, *jazykové vzdělávání, *a další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Mubea - hzp s.r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Luboš Jadrný, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu(22 000 Kč)

Úředníci ve skladech Referent logistiky pro transport. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: své životzopisy zasílejte na e-mail kariera.prostejov@mubea.com, , *Čím se budete zabývat:, *správa a aktualizace kmenových dat v logistickém softwaru, *komunikace se zákazníky a dopravci, *interní komunikace v rámci firmy, *práce na zákaznických portálech, *spolupráce s ostatními odděleními a podniky Mubea, , Co potřebujete k tomu, abyste uspěl/a?, *min. SŠ vzdělání – výhodou logistika, obchod, ekonomika, *praxe v oblasti logistiky a znalost celních předpisů výhodou, *znalost anglického nebo německého jazyka slovem i písmem, *dobrá uživatelská znalost práce MS Office , *řidičský průkaz sk.B , , Co od Vás očekáváme?, *dobré komunikativní schopnosti , *proaktivní, zodpovědný a samostatný přístup, *týmovou spolupráci, , Co Vám nabízíme, *nadstandardní finanční ohodnocení, 13. mzda, *5. týden dovolené ve formě finančního bonusu, *stabilní, dlouhodobé zaměstnání, *kariérový rozvoj s možností celosvětového uplatnění, *flexibilní pracovní dobu, *jazykové vzdělávání, *a další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Mubea - hzp s.r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Luboš Jadrný, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu(22 000 Kč)

Úředníci ve skladech Referent logistiky- příjem zboží. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: váš životopis prosím zasílejte na e-mail kariera.prostejov@mubea.com, Čím se budete zabývat:, příjem, kontrola a systémový odpis zásilek a služeb, účtovaných do spotřeby, kontrola a systémový příjem drobných nakupovaných dílů se skladovými pohyby , příjem, kontrola a systémový odpis strojů a zařízení , potvrzování dodacích a spedičních listů přijatých zásilek materiálu , třídění, zakládání a archivace veškerých dodacích a spedičních listů příjmu od dodávek, včetně materiálu a malých dílů , zodpovědnost za skladový prostor , odsouhlasení faktur za přepravy a dodané zboží , komunikace se spedicemi, Co potřebujete k tomu, abyste uspěl/a?, min. SŠ vzdělání – výhodou logistika, obchod, ekonomika, praxe v oblasti logistiky výhodou, znalost anglického nebo německého jazyka slovem i písmem, dobrá uživatelská znalost práce MS Office , řidičský průkaz sk.B , Co od Vás očekáváme?, dobré komunikativní schopnosti , proaktivní, zodpovědný a samostatný přístup, týmovou spolupráci, Co Vám nabízíme:, nadstandardní finanční ohodnocení, 13. mzda, 5. týden dovolené ve formě finančního bonusu, stabilní, dlouhodobé zaměstnání, kariérový rozvoj s možností celosvětového uplatnění, flexibilní pracovní dobu, jazykové vzdělávání, a další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Mubea - hzp s.r.o., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Luboš Jadrný, .

Služby - Služby Švadlena(17 000 Kč)

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠVADLENY SPORTOVNÍCH ODĚVŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Kontakt e-mailem ddspor@ddsport.cz nebo telefonicky 603 528 668. , Požadujeme: ochota učit se novým věcem, samostatnost, pracovitost. Praxe v oboru výhodou nikoliv podmínkou (zaučíme)., Pracovní náplň: šití sportovních oděvů. , Nabízíme: stabilní dlouhodobé zaměstnání na hlavní pracovní poměr, jednosměnný provoz, příjemné pracovní prostředí, odpovídající ohodnocení. Dovolená 25 dnů. Věrnostní program. 13. plat. PD: Po-Pá 6.00- 14.30 hod. Pracoviště: Dubany 199, okr. Prostějov. Pracoviště: Ddsport, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Tomáš Dokoupil, +420 603 528 668.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 19. února 2018

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Vizualizace Galerie Prostějov

Smlouva s Manthellanem je neplatná, tvrdí právní kancelář

Moravsko-slovenský turnaj fotbalistek v Kostelci rozhodly penalty

FOTOGALERIE / Jubileum s mezinárodním puncem. Již podesáté se sešly v kostelecké sportovní hale ženské fotbalové týmy. Letošní klání poprvé organizoval Okresní fotbalový svaz Prostějov.

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Řidičky jely moc rychle, jedna přistála na plotu, druhá v poli

/FOTOGALERIE/ Dvě nehody, při nichž podle policie řidičky nepřizpůsobily jízdu stavu vozovky, zaznamenali na konci uplynulého týdne policisté na Prostějovsku.

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT