Kde bere inspiraci. „Moje tvorba je poznamenaná ženami, nestydím se za to. Pro mě jsou skutečně věčnou inspirací,“ prohlašuje.

Jak jste se dostal k umění potažmo sochařině?

Máma i děda byly sochaři, tak to přišlo, ani nevím jak.

Že by vaše děti pokračovaly v tradici?

Mám dva malé kluky, sedm a deset let. Nechávám tomu volný průběh.

Kým byl pro vás sochař Vladimír Preclík, na jehož počest se letošní sympozium koná?

Byl to sochařský guru. Mimořádná a silná osobnost. U něj se dohromady sešlo hodně dobrých vlastností. Já osobně jsem s ním vycházel dobře. Jezdíval jsem k němu i po škole. Důležité také je, že jsme se tady sešli všichni spolužáci po jedenácti letech. V Prostějově je mimořádná a neodolatelná inspirace.

Název sochy jste změnil z Trojice na Sochařův skicák. Vysvětlíte proč?

Měl jsem hotovou skicu, ale při práci jsem dospěl k určitým změnám. Socha stále vychází ze tří fragmentů, ale přesnější pojmenování pro ni bude Sochařův skicák. A to vzhledem k prostředí, které mě tady inspiruje. Sochařovy náčrty, skicovité záznamy nebo věci, které ho inspirují, jsou převedeny do hmotného objektu, který je komponovaný ve tvaru sloupu.

Na povrchu budou ornamenty?

Ne. Listy papíru tvoří tři niky. Z nich vedou torza, linky, které vznikly volnou rukou. Sochu dotvořím barevnou polychromií. Nejraději mám kombinaci červené, černé a žluté, ale bude to odstínované. Nějaké barevné tóny by tam měly být, ale až se socha napustí olejem, dřevo zahraje samo o sobě a možná, že už nebudou barvy potřeba.

Skoro všichni účastníci sympozia někde učí, a co vy?

Není jednoduché uživit se sochařinou. Prakticky nikdo z nás se neživí jen jí. Já jsem ze školy odešel pryč, protože to bylo pro mě svazující. Učil jsme asi dva roky. V posledním ročníku studia na vysoké škole jsem dělal rok asistenta právě panu Preclíkovi. Pak jsem se nechal ukecat a byl jsem na půl úvazku na střední škole. Zjistil jsem, že to není cesta, kterou chci jít. Teď jsem na volné noze a živím se restaurováním dřevěných a kamenných věcí.

S jakým materiálem kromě dřeva rád pracujete?

Preferuji klasické materiály a klasické přístupy. Pracuji s kamenem, dřevem a bronzem. Formu jsem schopen udělat si sám, ale odlití nechávám slévačům.