Přehlídka nebyla soutěžní, malým účastníkům však šlo o hodně. Jen jeden ze souborů, který vybrala odborná porota, totiž pojede reprezentovat hanácký folklór na celostátní přehlídku do Jihlavy.

Doporučení poroty nakonec získal soubor Krušpánek z Velké Bystřice na Olomoucku.

Dalšího ocenění se dostalo souborům Klásek z Kralic na Hané a Trávníček z Přerova.

„Znamená to velkou radost pro děti i pro nás. Je to ohodnocení naší společné práce, vlastně nejvíc, co můžeme s dětským souborem dosáhnout. Patřit mezi nejlepší je pro nás čest,“ řekla jedna z vedoucích bystřického souboru Lenka Langerová.

Krušpánek už má slušnou tradici

„Fungujeme už třiadvacet let. Některé z dětí, které dnes vystupovaly, chodí do souboru šest let, jiné naopak teprve od září. Před rokem a půl jsme vyčlenili nejmladší děvčata, aby se začala učit na housle, a dnes už hrála. To je také úspěch. Těší nás, že je o naši muziku takový zájem,“ doplnila další z vedoucích Krušpánku Eva Kadalová.

Radost měli i ti, kteří do Jihlavy sice nepostoupili, porota je však doporučila do výběru pro jiné festivaly.

„Každopádně nás to těší. Je to ocenění pro děti, kterým se tak dostane za jejich práci uznání,“ přiznala vedoucí Klásku z Kralic na Hané Vladimíra Šolcová.

Všichni vedoucí se shodli, že práce je náročná jak pro ně, tak pro jejich svěřence.

„Pro ně asi víc. Máme v souboru prvňáčky a druháčky, takže hodně dětí chodí do souboru teprve od září. Už to, že jsme postoupili sem do krajského kola, je pro Trávníček první a velký úspěch,“ zhodnotila choreografka Kristýna Glacová.