Pobedesedoval tu s početným publikem o životě a lásce k umění.
Některé z otázek vzpomněly i na jeho neméně slavného bratra, herce Jiřího Kodeta (film Pelíšky, Musíme si pomáhat).
Charakter bratra Kristian Kodet přiblížil příhodou z Anglie.
„Vzpomínám si, jak šel v Anglii do trafiky a zeptal se prodavačky ´Do speak english?´, prodavačka mu na to odpověděla ´Yes.´ a on na to ´Marlboro.´ a dostal cigarety.
Nic jiného, kromě ´Do speak english?´ neuměl, ale vystačil si," rozesmál malíř sál zámku.
Padla tu však také otázka, která se týkala hodnoty některých uměleckých děl.
„Viděl jsem obraz, na kterém byly jen tři čáry a červená tečka a jeho cena byla dva a půl milionu dolarů. Já v tom to umění nevidím. Jaký je na to váš názor?" zajímalo jednoho z besedujících.
Podle malíře jde v těchto případech často o protest proti akademickému umění.
„Já sám, když jsem přijel poprvé do New Yorku a neměl jsem, co jíst jsem byl na vernisáži, kam přijel náklaďák, vysypaly se do stropu knoflíky, umělec je zasádroval a prodal za 60 tisíc dolarů. Pak ale zjistili, že dílo neprojde dveřmi a museli ho rozřezat," uvedl s úsměvem Kristian Kodet jednu z příhod, která odhalila, že umění mohou lidé v různých koutech světa vnímat různě.
"Je úplně super!"
Kristian Kodet studoval umění na belgické Académie des Beaux Arts.
Malíř prozradil, jak se mu žilo v šedesátých letech čtyři roky v Bruselu a popsal také svůj návrat do Prahy a mimoto prozradil, že jeho obraz se v době prezidentování Ronalda Reagana objevil v knihovně Bílého domu třeba vedle obrazu od Picassa.
Při páteční besedě český malíř vydražil jeden ze svých grafických listů. Jedna z přítomných žen dílo vydražila za 7 a půl tisíce korun.
Besedu s malířem doprovázel pěvecký sbor Proměny.
V závěru programu Kristian Kodet ochotně pózoval fotografům a bavil se s lidmi. „On je úplně super, klidně se s námi bavil a fotil," ohodnotila českého malíře devítiletá Adélka z Prostějova.