„Na Třebíčské loutkářské jaro jsme letos zavítali asi po osmé. Pamatuji si, že před více než třiceti lety probíhaly soutěže loutkových divadel v každém kraji. Postupem času se to vytratilo a přehlídka v Třebíči je teď jednou z mála, která doposud probíhá," přiblížil nedávnou akci člen loutkového divadla Starost Ivan Čech a dodal, že letošní ročník soutěže, kde se s divadlem zabodovali, byl výjimečný i tím, že šlo o padesáté jubileum.

Výjimečné bylo také představení, se kterým herci na soutěž vyrazili.

„Není to úplně tradiční loutkové divadlo. Rozhodli jsme se tentokrát ztvárnit hned devět kramářských písní s vlastním hudebním doprovodem. Představení s názvem Písně veselé i truchlivé, dvou rodin múzou políbených ukazuje takový symbolický souboj herců, kteří se pomocí písní předhánějí o přízeň publika," vysvětlil Ivan Čech.

Ještě před samotnou soutěží se však rozhodli odehrát představení pro místní domov důchodců, kde také sklidili velký úspěch.

„Je to už taková tradice, že chceme divadlo odehrát alespoň dvakrát, když už vyrazíme za hranice Prostějova. Navíc jsme tak zpříjemnili dopoledne seniorům, kteří mnohé písně znali," uvedl loutkový herec.

Ačkoliv obě třebíčská vystoupení probíhala v uzavřených prostorech, prostějovští herci nejraději účinkují venku.

„Říkáme si, že jsme spíše takové jarmareční divadlo. Mnohem více nám to sluší v hloučku lidí někde na náměstí nebo v parku, než prostorech divadla. Jsme zvyklí i hbitě improvizovat a reagovat na nové situace, když nám na scénu vběhne pes, nebo dítě, což se na divadelních prknech nestává," usmál se Ivan Čech.

Právě takové vystoupení mohli diváci zažít během Velikonočního jarmarku na hlavním náměstí v Prostějově.

„Na náměstí to bylo přesně podle našich představ, naštěstí jsme se v Chrudimi už předem dohodli, že jedno představení odehrajeme taky venku," těšil se Ivan Čech, který se teď s ostatními herci připravuje na celostátní soutěž loutkových divadel Chrudimi, která proběhne od třicátého června do sedmého července.