„Deska vznikala v průběhu června a července v pražském studiu. Nahráli jsme celkem sedm písní, z nichž dvě jsme už vydali jako singly. Na albu se nakonec objeví šest skladeb," řekl Vojtěch Peštuka, houslista, zpěvák a umělecký vedoucí Létajícího rabína.

Album bude směsí starých i nových klezmerových melodií a jidiš písní s autorskými českými překlady.

„Repertoár máme velmi široký, ale na album jsme vybrali jenom šest písní v celkové délce asi pětadvacet minut. Bude to tedy krátká deska, která představí ty nejzajímavější novinky našeho repertoáru. Jejím pojítkem jsou jidiš písně o naší společnosti, jakési „protestsongy". Ty jsme přeložili do češtiny a přenesli z minulosti do současnosti" nastínil Vojtěch Peštuka.

Kapela nahrávala první červnový víkend v pražském studiu.

„Nahrávání probíhalo ve speciálně ozvučeném studiu, bez použití sluchátek a následných dotáček. Nahrávali jsme všechny nástroje zaráz, na několik pokusů a s minimálními úpravami, takže je zachována původní syrová energie společného hraní," řekl houslista prostějovského ansámblu, který má na svém kontě Cenu města Prostějova za výjimečný počin v oblasti popularizace kulturních hodnot a reprezentace města na mezinárodní úrovni či Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti profesionálního u­mění.

Kapela vypustila v červnu do světa singly Danse Macabre a Černobýl.

„První skladba je jidiš verze písně Jarka Nohavici, která poprvé vyšla na jeho albu Divné století. Překlad obstaral Jochanan Prager a my jsme hudbu přepracovali na čistokrevný klezmer. Zachovali jsme esenci, ale i s ohledem na text a originální způsob jidiš zpěvu jsme hudební úpravu rozvinuli do zcela nových podob," vysvětlil Vojtěch Peštuka.

Skladba Černobýl se spolu s dalšími pěti písněmi objeví i na novém albu.

„V původním jidiš textu, který napsal na motivy ukrajinské lidové písně americký folklorista Michael Alpert, se zpívá o výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. V naší české verzi jsme téma nukleární katastrofy zpracovali po svém. S osobitým smyslem pro humor jsme jej pojali jako generační událost, protože členové naší kapely se narodili v osmdesátých letech. Na běhu okolních událostí pak rozvíjíme naše dospívání až do současnosti a vše lemujeme nenápadným jaderným zářením," nastínil houslista klezmerové kapely.

Na vydání desky je potřeba padesát tisíc korun. Třetinu nákladů za pronájem nahrávacího studia, grafický návrh obalu či lisování desky už poslali fanoušci.

„Aktuálně máme vybráno asi 17 500 korun a jsme asi v polovině času pro jejich vybrání. Zájemci si mohou prostřednictvím serveru hithit CD dopředu předplatit," uvedl Vojtěch Peštuka a dodal, že kapela tímto způsobem nehledá granty ani sponzory.

„Chceme dělat muziku pro fanoušky, a ne pro předvolební kampaně a firemní PF. Věříme, že půjde o originální přínos nejen pro český klezmer, ale pro muziku u nás obecně, proto není žádný ze songů na albu klezmerovým standardem," uzavřel houslista Létajícího rabína. (ham)

Klezmerová kapela Létající rabín vznikla v Prostějově v roce 2001 a absolvovala stovky koncertů po celé České republice i v Evropě (Švédsko, Polsko, Slovensko) a v březnu 2010 koncertovala také v USA (New York, Washington DC). Létající rabín je laureátem Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2011, držitelem Ceny Olomouckého kraje 2011, Ceny města Prostějova 2008 a vítězem festivalu Zahrada 2006.