„Měla jsem tu třicet obrazů, z nichž většinu přivážím do Prostějova. Výstava v muzeu je však o něco obsáhlejší než ta francouzská. Jedna část je věnovaná akvarelům z Provence a Maroka, druhá část pak mému oblíbenému tématu, což jsou ženské akty,“ nechala se již dříve slyšet Lenka Horňáková Civade.

Malířka a spisovatelka Lenka Horňáková Civade

Malířka a spisovatelka Lenka Horňáková Civade

„Připravili jsme opravdu reprezentativní expozici se speciální instalací. Díla jsme rozmístili do tří hlavních sálů,“ doplnil ředitel Muzea Prostějovska Miroslav Chytil s tím, že na čtvrteční vernisáži za účasti autorky zazní v 17 hodin úvodní slovo Jiřího Kuběny.

Básník z Bítova, mimochodem také prostějovský rodák, hovoří o aktech Lenky Civade jako o oslavě ženského těla jakožto zdroje a samotné osy pozemského života. Ovšem „bez přízvuku erotického“.

Kresba Lenky Horňákové Civade

Jedna z kreseb Lenky Horňákové Civade

„V jednoduchosti je síla a podle mého názoru to potvrzuje právě kresba. Obsahuje v sobě spontánnost a dokáže zachytit jindy nezachytitelné. Jedním gestem, jednou čarou se dá vytvořit celý svět. V tom se hodně podobá tanci,“ podotýká ke svým obrazům výtvarnice a literátka, která minulý rok spolupracovala s Konzervatoří muzických umění v Avignonu. Měla tam výstavu a konzervatoř si jednu z jejích kreseb vzala jako podklad pro své plakáty a ostatní prezentační materiály na letošní sezonu.

„Díky tomu mi pak nabídla výstavu i Opera v Avignovu. Po dobu několika měsíců jsem se tu účastnila zkoušek, generálek a baletních představení,“ vysvětluje Lenka Horňáková Civade, jejíž výstava bude v Muzeu Prostějovska k vidění do 3. června.

Kresba Lenky Horňákové Civade

Jedna z kreseb Lenky Horňákové Civade

Kdo je Lenka Civade?

Lenka Civade absolvovala v Prostějově gymnázium a poté vystudovala v Praze Vysokou školu ekonomickou a zapsala se i na několik semestrů filosofické fakulty. Po studijních cestách po Evropě se nakonec usadila ve Francii, kde byla ještě rok posluchačkou ekonomie, ale začala také navštěvovat ateliér s modelem a hodiny anatomie na Beaux Arts v Paříži a soukromé hodiny kresby a malby. Vystudovala výtvarné umění na Sorboně, zcela se věnuje kresbě a malbě, pořádá výstavy. Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Austrálii, USA, Velké Británii, Německu, Belgii, Francii a České republice. Vydala knížky Provence jako sen a Lanýže. (ham)