„Svým dokonalým zvládnutím kresby nemá Jana Kasalová mezi ženami grafičkami v České republice téměř konkurenci,“ vysekl autorce poklonu kurátor výstavy Josef Dolívka. Dvaašedsátiletá výtvarnice ze Železného Brodu je prostějovskému publiku známa díky dvěma předchozím skupinovým výstavám.

„Zúčastnila se například i expozice na květinové téma, kterou jsme připravili u příležitosti 85 let našeho klubu Ex libris,“ upřesnil Dolívka.

Mezi motivy, které se na grafikách Jany Kasalové hojně vyskytují, patří i labyrint. Předobraz pro něj výtvarnice nachází v přírodě, ulicích moderních velkoměst i mýtických bájích.

„Labyrint pro mě znamená něco mnohem podstatnějšího než bludiště. Zatímco bludištěm se potuluje dobrodruh, v labyrintu jde za svým štěstím poutník, který se cíleně snaží proniknout do středu všech věcí,“ vysvětluje své pojetí sama autorka, která do svých obrazů často umisťuje i žebřík jako prostředek, který má poutníkovi jeho nelehkou cestu alespoň trochu usnadnit. Ale nejen to.

„Žebřík se v díle Jany Kasalové jeví jako výraz přirozené lidské touhy vystoupat někam výš, do míst odkud se člověk může rozhlédnout a spatřit svět z vyšší perspektivy,“ uvedl výtvarný znalec Jiří Soukup. K dalším námětům, který lze na grafikách Jany Kasalové v Duze objevit na čtyřech Ex libris, náleží také klobouk.

V tomto případě se jedná o jakousi první ochutnávku výstavy, kterou by Josef Dolívka v nejbližší době v Kulturním klubu rád uspořádal.

„Kromě Jany Kasalové plánuji oslovit další pětici výtvarnic. Kloboukové téma přímo vybízí k tomu, abychom zde při vernisáži vytvořili prostředí prvorepublikové kavárny s živou hudbou doplněnou o módní přehlídku, tak aby klobouky zazářily jak na obrazech, tak i v reálu,“ nastínil své plány prostějovský kurátor Josef Dolívka.