Za výjimečný počin za minulý rok bude oceněn spolek Historia a fotograf Karel Novák.

Dvaasedmdesáti­členný spolek s názvem Historia si odnese cenu za dokument Malé dějiny o třech obrazech o historii tohoto divadelního spolku, který měl slavnostní premiéru loni v listopadu. Spolek Historia se pohybuje na prostějovské kulturní scéně již třiadvacet let. Na svém kontě má nepřebernou sbírku historických kostýmů a stovky vystoupení, která jsou vždy zpestřením nejrůznějších vernisáží či kulturních setkání.

Dále si ocenění v dubnu odnese také naturistický fotograf Karel Novák, který vystavoval jako v pořadí teprve třetí umělec z Prostějova v Moravské národní galerii v Brně, a to společně se světoznámým fotografem Jockem Sturgesem.

„Karel Novák získá ocenění za úspěšnou účast na prestižních výstavách. Zastupitelstvo schválilo ocenění spolku Historia a tohoto fotografa 14. února," informovala mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová s tím, že slavnostní předání cen proběhne 9. dubna v Městském divadle v Prostějově.

Naturistický fotograf Karel Novák na místo na slunci čekal několik let, takového ocenění se však dočkal až letos.

„Potěšilo mě to, když jsem se to dozvěděl. Jsem rád, že se změnil názor na tento typ umění," nechal se slyšet fotograf, který desítky let se svými fotoaparáty zaznamenává naturismus.

ČTĚTE TAKÉ: Zpověď fotografa naháčů aneb život v hledáčku policie či FBI

Další nominovaní

Nominováni na Cenu Olomouckého kraje byl také mimo jiné fotograf Bob Pacholík, Eva Suchánková z oblasti dramatické pedagogiky, kurátor výstav Josef Dolívka Divadlo Point či 31. Prostějovské hanácké slavnosti, které byly v loňském roce oceněny společně s Josefkolem.

Zatímco o ceně za celoživotní přínos, výjimečný počin roku 2013 v oblasti umění, výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury, výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot a ceně Osobnost roku 2013 v oblasti kultury, je rozhodnuto, ve hře je ještě Cena veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury.

Mezi deseti nominovanými z celého kraje na tuto cenu, o níž rozhodují lidé, je také Wolkerův Prostějov. O tom, kdo cenu získá, můžete hlasovat do konce března na internetových stránkách Olomouckého kraje. „Hlasovalo již 1 113 lidí, a vypadá to, že hlasujících bude víc než loni. Kdo je ve vedení je ale utajené. Prozradím jen, že na prvních příčkách není nikdo z Olomouce," uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. (mag)