Soubor založil v září 1982 Jan Kadlec ml. z Prostějova, který se také stal jeho uměleckým vedoucím a choreografem. Za dobu činnosti Kosíře prošly souborem desítky členů, z nichž někteří, i když již nejsou jeho tanečníky, zůstávají nadále příznivci skupiny.
Soubor po celou dobu doprovázela Hanácká lidová muzika, které se několikrát dostalo i nejvyšších ocenění. Ale ani muzice se nevyhýbaly proměny a ztráty.

„V roce 1999 odešel primáš muziky, umřel dlouholetý a zasloužilý člen pan Procházka a pro nemoc z muziky odešel také její vedoucí pan Balcar. I přes velké nesnáze se souborovou muziku podařilo znovu obnovit,“ vzpomíná jeden z členů souboru Vojtěch Menšík.

Kromě smutných událostí soubor potkaly i záležitosti příjemné, ať už v podobě dlouholetých přátelství a celoživotních kamarádství. Jeho členové rovněž oslavili několik souborových svateb. Kamarádství členů jsou natolik pevná, že se scházejí nejen na zkouškách, ale i ve svém volném čase, ať již při práci, zábavě, rekreaci či dovolených.

Za 25 let ušel soubor a jeho členové kus cesty i přes různé organizační a personální potíže. Soubor se účastnil mnoha celostátních i zahraničních festivalů, přehlídek a soutěží. Můžeme jmenovat mezinárodní festivaly v Šumperku, Strážnici, Červeném Kostelci, Lázních Bělohrad, Dolní Lomné, Písku a několik úspěšných přehlídek krojů v Národopisném muzeu v Praze.

Svůj region i republiku soubor reprezentoval také v zahraničí, např. v Maďarsku, Francii, Belgii, Portugalsku a na Azorských ostrovech. Ke vzpomínání soubor připravil slavnostní představení, kterého se zúčastnili nejen současní členové, ale i ti bývalí. Jelikož tradice národopisu v Kostelci sahají až do předválečných let, měli své místo v programu i členové souboru, který zde působil ještě před založením Kosíře.

V programu byla s úspěchem uvedena osvědčená pásma z dřívějších let i novější ze současné doby, proložená sólovými i sborovými hanáckými písničkami. Největší úspěch zaznamenaly „Hanácky plkačke a scénke“. Své zastoupení měl ve slavnostním programu i dětský soubor Malý Kosíř z pásmem Královničky. Závěr večera patřil pohoštění a společnému posezení bývalých i současných členů a přátel z jiných souborů. Když se členové souboru ohlédnou za přípravami této akce, ještě teď mají orosená čela a vrásky ze starostí a z nevyspání. Ničeho však nelitují, protože se akce opravdu vydařila.

Jak viděla oslavy Milena Jelínková: „Přivítali nás pěkně po našem – a to dobrou slivovičkou a ošatkou koláčků hned ve dveřích. A než vypukl hlavní program, mohli jsme si prohlédnout spoustu fotografií i dokumentů o pětadvacetileté cestě souboru Kosíř ke dnešku.

Naškrobení a nažehlení hanáci, a hlavně hanačky ve slavnostních, bohatě vyšívaných krojích, připravili více než dvouhodinový program, ve kterém se střídaly tance, sólové zpěvy, hanácké plkačky i předvádění starých zvyků. V průběhu podvečera byli oceněni nejlepší členové Kosíře.

Doktor Bohumil Dostál jako hlava souboru, která jej řídí, organizuje spoustu zájezdů a vystoupení u nás i v zahraničí, a stará se o finance.
Alena Dostálová je zase dobrou duší souboru, která neúnavně škrobí, žehlí, či skládá součásti krojů, aby vše bylo jako ze škatulky. Také pomáhá svému manželovi s administrativní prací, spojenou s vedením souboru.

Vojtěch Menšík je srdcem souboru, které víc než ta ostatní tepe pro hanácký folklór. Je velikým sběratelem všeho, co se týká kosteleckých hanáků. Ať už jsou to písně, básně, výšivky, ale například i nádobí či nářadí, které se na Hané užívalo. Nesmíme zapomenout ani na Hanáckou muziku, která zaslouží také pochvalu. Bez ní by ty naše krásné hanácké písničky tak dobře nezněly.