„Na vernisáži bylo minulý týden narváno," připomněl Josef Dolívka z Klubu přátel výtvarného umění, který devětadvacetiletého Křupku a čtyřiatřicetiletého Kubeše do Duhy jako zdejší kurátor pozval. Oba talentovaní autoři studovali Fakultu výtvarných umění v Brně. „Milan Kubeš v ateliérech Jiřího Načeradského a Petra Veselého a Vojmír Křupka nefigurální sochařství u Jana Ambrůze, ale potkali se až po nějakém čase v Mostkovicích, kde nyní žijí," přiblížil Dolívka.

Volnou tvorbu Milana Kubeše zastupují v Duze zejména rozměrné akryly (2×2,5 m) namalované v posledních čtyřech letech.

„Jsou převážně figurální. Tematizují jednak město a pak také atmosféru tenisových zápasů," přiblížil výtvarník, kterému je svět bílého sportu dobře známý, protože si na živobytí vydělává jako tenisový trenér. Ve Školní ulici přitom ukazuje i jeden portrét a několik abstraktních obrazů.

Vojmír Křupka, který kromě Fakulty výtvarných umění absolvoval v Brně i pedagogickou fakultu, učí v současné době studenty Střední školy designu a módy v Prostějově. Vystavoval v několika tuzemských, především moravských galeriích, ale také v Itálii a ve švýcarském Davosu, kde v roce 2010 předvedl například kinetickou instalaci Sušák. Jiná kinetická instalace, Divadlo, pak vyluzuje úsměv na tváři právě nyní v Duze. Milan Kubeš se naposledy veřejně prezentoval před rokem na kolektivní exhibici v Kyjově.

„Nevystavuji moc často, zhruba jednou za rok," vysvětlil malíř

S tvorbou mladých tvůrců se mohou návštěvníci Kulturního klubu Duha seznámit do 7. listopadu. (das)